Smrt? Člověka prostě restartujeme. Vědci zkouší oživovat mrtvé

Lékařská věda by se mohla brzy posunout na zcela nevídanou úroveň. Jak informoval britský deník The Telegraph, americká biotechnická společnost Bioquark totiž získala povolení k provádění unikátních testů. Jejich cílem by mělo být oživení pacientů, u kterých byla prohlášena klinická smrt.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Klinická smrt je stav, ve kterém lékaři na základě ztráty vitálních funkcí pacienta a absenci mozkové činnosti prohlásí jeho smrt. V takovém to stavu je jen velmi omezený čas na obnovení životních funkcí, než se poškození lidského těla stane nezvratným a neslučitelným se životem. Americká společnosti Bioquark by ale chtěla s pomocí nejmodernějších technologií lidi z klinické smrti „vyléčit".

Biotechnická společnost získala etické povolení k tomu, aby se u dvaceti pacientů po traumatickém poranění mozku pokusila znovu oživit jejich centrální nervový systém.

V rámci toho vědci chtějí použít kombinaci různých terapií. Plánují například pacientům do mozku vpravit kmenové buňky a peptidy, ke slovu by se měly dostat i techniky na laserovou a nervovou stimulaci, jaké již v minulosti byly použity k probuzení pacientů z kómatu.

Půjde o pacienty, kteří byli lékaři prohlášeni za mrtvé a jejichž těla již fungují pouze díky systémům podpory života. Pomocí vybavení na monitorování mozku budou sledováni několik měsíců. Vědci se budou snažit hledat známky regenerace a doufají, že je najdou během prvních dvou nebo tří měsíců.

Témata: Lidé | Vědci | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku. Čínská média zveřejnila fotku

15.01.2019 14:40 Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama