Vědci zjistili, že se pořádně spletli. Nové zjištění o Zemi jim vyrazilo dech

Až donedávna si vědci z celého světa mysleli, že zemské jádro se skládá převážně z tekutého železa při teplotách vyšších než 4000 stupňů. Ve škole se proto každý z nás učil, že uprostřed Země se nachází tekuté jádro. Nyní ale odborníci zjistili, že zemské jádro je ve skutečnosti tuhé a elastické.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Země

Vědci z Australian National University Hrvoje Tkalčić a Than-Son Pham jsou přesvědčeni, že mají přímý důkaz o tom, že vnitřní jádro Země je tuhé.

Přišli totiž na způsob, jak detekovat smykové vlny nazývané "J vlny" ve vnitřním jádru Země. Tento typ vln přitom může procházet pouze přes pevné objekty.

"Zjistili jsme, že vnitřní jádro je opravdu tuhé, ale zjistili jsme také, že je měkčí, než se dříve myslelo," řekl serveru Science Magazine docent Tkalčić.

"Ukazuje se - že pokud jsou naše výsledky správně, vnitřní jádro má podobné elastické vlastnosti jako zlato a platina. Vnitřní jádro je jako časová kapsle, pokud ji pochopíme, tak zjistíme, jak se planeta formovala a jak se vyvíjí," dodal.

Jádro se skládá z takzvaného polotekutého vnitřního a tuhého vnějšího jádra. Vědci poprvé předpověděli, že jádro Země je tuhé, už v první polovině minulého století, mnoho odborníků tomu ale odmítalo uvěřit. Dlouho totiž neexistoval způsob, jak tuto teorii ověřit. Až donedávna.

Metoda tzv. Korelačního vlnového pole, kterou vědci použili, sleduje podobnosti mezi signály na dvou přijímačích po velkém zemětřesení. Podobnou technika používá stejný tým na měření tloušťky ledu v Antarktidě.

Studie ukazuje, že výsledky měření lze použít k prokázání existence J vln a odvození rychlosti smykové vlny ve vnitřním jádru. Vědci také přiznali, že jejich odhalení ve skutečnosti zbouralo vše, co o jádru víme.

"Nyní nevíme, jaká je přesná teplota vnitřního jádra, jaký je věk vnitřního jádra, nebo jak rychle tuhne, ale s těmito novými pokroky se pomalu dostáváme k odpovědím," uvedl.

Témata: Vědci | Země | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 07:44 Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Dohady kolem "céčka". Je nutné dopovat se v zimě vitamínem C?

21.03.2019 07:34 Vitamín C působí spolu s dalšími vitamíny, a proto je účinnější přijímat jej v zelenině a ovoci než…

Insekticidy ovlivňují IQ lidí v Evropě, vědci přišli s alarmující zprávou

20.03.2019 10:33 Používání chemickým postřiků v zemědělství je doslova dvousečná zbraň. Na jednu stranu se množí…

Prestižní Abelovu cenu získala poprvé žena, učinila průlom v geometrii

19.03.2019 16:21 Prestižní Abelovu cenu za matematiku letos poprvé získala žena - americká matematička Karen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama