Chtějí Zemi otestovat mimozemšťané? Tajemný asteroid ve tvaru doutníku může být sonda, tvrdí vědci

V naší sluneční soustavě se pohybuje tajemný vesmírný objekt označovaný jako Oumuamua. Asteroid ve tvaru doutníku byl poprvé pozorován v říjnu roku 2017. První známý mezihvězdný objekt procházející naší sluneční soustavou může podle vědců být gigantická mimozemská solární loď, která byla vyslána, aby hledala známky života. To alespoň tvrdí nová vědecká studie.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Oumuamua

Astronomové z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) se na tajemný asteroid Oumuamua zaměřili poté, co se ukázalo, že neočekávaně zrychluje. NASA totiž už dříve uvedla, že asteroid „neočekávaně zvyšuje rychlost a mění trajektorii, zatímco prochází skrze naši sluneční soustavu“.

Vědci nyní dospěli k závěru, že asteroid „může být plavidlo umělého původu", které využívá sluneční záření, aby se samo mohlo pohybovat dopředu. „Vzhledem k umělému původu je jednou z možností, že Oumuamua je loď poháněná světlem, která se pohybuje mezihvězdným prostorem jako součást pokročilého technologického zařízení,“ uvádějí autoři studie.

„Další alternativou může být exotický scénář, že Oumuamua může být plně operační sonda vyslaná úmyslně cizí civilizací k planetě Zemi,“ píší vědci.

Profesor Abraham Loeb, který napsal studii ve spolupráci se Shmuelem Bialym, řekl pro server Universe Today: „Oumuamua by mohla být aktivním kusem cizí technologie, která má prozkoumat naši sluneční soustavu stejným způsobem, jakým doufáme, že my budeme moci zkoumat hvězdný systém Alpha Centauri pomocí projektu Starshot a podobných technologií.“ 

I sám profesor Stephen Hawking přitom před svou smrtí uvedl, že nejpravděpodobnějším tvarem mezihvězdné kosmické lodi bude „doutník nebo jehla", protože díky takovému tvaru bude „minimalizováno tření a poškození způsobené mezihvězdným plynem a prachem“.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Co jste možná nevěděli o Ötzim, nejstarší dochované mumii v Evropě

10.02.2019 21:04 Aktualizováno „Ledový muž“ Ötzi byl nalezen v roce 1991 dvojicí turistů v Alpách. Jeho mumie je vůbec nejstarším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama