Chtějí Zemi otestovat mimozemšťané? Tajemný asteroid ve tvaru doutníku může být sonda, tvrdí vědci

V naší sluneční soustavě se pohybuje tajemný vesmírný objekt označovaný jako Oumuamua. Asteroid ve tvaru doutníku byl poprvé pozorován v říjnu roku 2017. První známý mezihvězdný objekt procházející naší sluneční soustavou může podle vědců být gigantická mimozemská solární loď, která byla vyslána, aby hledala známky života. To alespoň tvrdí nová vědecká studie.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Oumuamua

Astronomové z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) se na tajemný asteroid Oumuamua zaměřili poté, co se ukázalo, že neočekávaně zrychluje. NASA totiž už dříve uvedla, že asteroid „neočekávaně zvyšuje rychlost a mění trajektorii, zatímco prochází skrze naši sluneční soustavu“.

Vědci nyní dospěli k závěru, že asteroid „může být plavidlo umělého původu", které využívá sluneční záření, aby se samo mohlo pohybovat dopředu. „Vzhledem k umělému původu je jednou z možností, že Oumuamua je loď poháněná světlem, která se pohybuje mezihvězdným prostorem jako součást pokročilého technologického zařízení,“ uvádějí autoři studie.

„Další alternativou může být exotický scénář, že Oumuamua může být plně operační sonda vyslaná úmyslně cizí civilizací k planetě Zemi,“ píší vědci.

Profesor Abraham Loeb, který napsal studii ve spolupráci se Shmuelem Bialym, řekl pro server Universe Today: „Oumuamua by mohla být aktivním kusem cizí technologie, která má prozkoumat naši sluneční soustavu stejným způsobem, jakým doufáme, že my budeme moci zkoumat hvězdný systém Alpha Centauri pomocí projektu Starshot a podobných technologií.“ 

I sám profesor Stephen Hawking přitom před svou smrtí uvedl, že nejpravděpodobnějším tvarem mezihvězdné kosmické lodi bude „doutník nebo jehla", protože díky takovému tvaru bude „minimalizováno tření a poškození způsobené mezihvězdným plynem a prachem“.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sonda InSight na Marsu provedla korekci kurzu, přistane už za pár dní

20.11.2018 18:55 Americká sonda InSight letící k Marsu o víkendu provedla v pořadí pátou korekci trajektorie a v…

K Zemi se řítí velký asteroid. Náraz by vyhladil civilizaci

19.11.2018 22:00 Aktualizováno Kolem Země denně proletí desítky potenciálně nebezpečných těles. Astronomové dokonce ve vesmíru…

Archeologové objevili v Pompejích fresku Lédy s labutí

19.11.2018 16:32 Archeologové objevili v Pompejích ložnici s freskou smyslně zachycující Lédu s labutí. O nálezu…

17 znamení podle kterých se pozná, že jste chytří

17.11.2018 19:32 Aktualizováno Hlupák je přesvědčen o vlastní chytrosti, zatímco chytrý člověk o tom pochybuje, zní stará moudrost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama