Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou otázku

Vědcům se podařilo odpovědět na otázku, která se objevuje od chvíle, kdy lidé začaly používat mobilní telefony. Opravdu může jejich záření způsobit lidem rakovinu?

Přidejte svůj názor

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou otázku

Vědci tvrdí, že objevili „jasné důkazy", že používání mobilních telefonů může vést k nárůstu počtu případů rakoviny. Experti ve zprávě amerického Národního toxikologického programu uvádí, že záření z telefonů, které používají 2G nebo 3G sítě, může vést k rakovinovým nádorům, zejména v srdci nebo v mozku.

V experimentech na potkanech vědci dospěli k závěru, že spojitost mezi mobily a rakovinou je „skutečná". V rámci studie experti rozdělili hlodavce do zvláštních komor, kde byli vystaveni záření telefonu v už matčině lůně a pak po celý život.

Záření byly vystaveny krysy v desetiminutových intervalech po dobu devíti hodin denně. Ukázalo se, že samci krys vykazují větší pravděpodobnost vývoje nádorů na srdci nebo mozku.

Vedoucí výzkumný pracovník, doktor John Butcher, vysvětluje: „Věříme, že spojení mezi radiofrekvenčním zářením a nádory u samců potkanů je skutečné."

Nejzajímavějším zjištěním však bylo, že krysy, které byly vystaveny záření, měly tendenci žít déle než hlodavci, kteří mu vystaveni nebyli. „To lze vysvětlit pozorovaným poklesem chronických problémů s ledvinami, které jsou často příčinou smrti u starších krys,“ doplnil vědec Michael Wyde.

Tým uvedl, že fakt, že krysy mají větší pravděpodobnost vzniku rakoviny, neznamená, že stejné výsledky lze aplikovat na lidi, kteří jsou vystaveni záření v mnohem menším měřítku. „Expozice použité ve studií nelze porovnávat přímo se zářením, kterému jsou vystaveni lidé při používání mobilního telefonu,“ vysvětluje expert.

V čem spočívá hlavní rozdíl? „V našich studiích byli potkani a myši radiofrekvenčnímu záření vystaveni po celém těle. Naopak, lidé jsou většinou záření vystaveni ve specifických tkáních blízko místa, kde drží telefon. Kromě toho byly úrovně expozice a trvání našich studií větší než to, co zažívají lidé,“ dodal Butcher.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Co jste možná nevěděli o Ötzim, nejstarší dochované mumii v Evropě

10.02.2019 21:04 Aktualizováno „Ledový muž“ Ötzi byl nalezen v roce 1991 dvojicí turistů v Alpách. Jeho mumie je vůbec nejstarším…

Vědci změnili názor: Planetka Ultima Thule jako sněhulák nevypadá

10.02.2019 08:17 Vědci, kteří studují vzdálenou planetku Ultima Thule, změnili názor na její tvar. Stalo se tak po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama