Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou otázku

Vědcům se podařilo odpovědět na otázku, která se objevuje od chvíle, kdy lidé začaly používat mobilní telefony. Opravdu může jejich záření způsobit lidem rakovinu?

Přidejte svůj názor

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou otázku
doporučujeme

Vědci tvrdí, že objevili „jasné důkazy", že používání mobilních telefonů může vést k nárůstu počtu případů rakoviny. Experti ve zprávě amerického Národního toxikologického programu uvádí, že záření z telefonů, které používají 2G nebo 3G sítě, může vést k rakovinovým nádorům, zejména v srdci nebo v mozku.

V experimentech na potkanech vědci dospěli k závěru, že spojitost mezi mobily a rakovinou je „skutečná". V rámci studie experti rozdělili hlodavce do zvláštních komor, kde byli vystaveni záření telefonu v už matčině lůně a pak po celý život.

Záření byly vystaveny krysy v desetiminutových intervalech po dobu devíti hodin denně. Ukázalo se, že samci krys vykazují větší pravděpodobnost vývoje nádorů na srdci nebo mozku.

Vedoucí výzkumný pracovník, doktor John Butcher, vysvětluje: „Věříme, že spojení mezi radiofrekvenčním zářením a nádory u samců potkanů je skutečné."

Nejzajímavějším zjištěním však bylo, že krysy, které byly vystaveny záření, měly tendenci žít déle než hlodavci, kteří mu vystaveni nebyli. „To lze vysvětlit pozorovaným poklesem chronických problémů s ledvinami, které jsou často příčinou smrti u starších krys,“ doplnil vědec Michael Wyde.

Tým uvedl, že fakt, že krysy mají větší pravděpodobnost vzniku rakoviny, neznamená, že stejné výsledky lze aplikovat na lidi, kteří jsou vystaveni záření v mnohem menším měřítku. „Expozice použité ve studií nelze porovnávat přímo se zářením, kterému jsou vystaveni lidé při používání mobilního telefonu,“ vysvětluje expert.

V čem spočívá hlavní rozdíl? „V našich studiích byli potkani a myši radiofrekvenčnímu záření vystaveni po celém těle. Naopak, lidé jsou většinou záření vystaveni ve specifických tkáních blízko místa, kde drží telefon. Kromě toho byly úrovně expozice a trvání našich studií větší než to, co zažívají lidé,“ dodal Butcher.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama