Sonda InSight na Marsu provedla korekci kurzu, přistane už za pár dní

Americká sonda InSight letící k Marsu o víkendu provedla v pořadí pátou korekci trajektorie a v neděli, den před plánovaným přistáním na povrchu rudé planety, učiní ještě poslední úpravu kurzu. Na twitteru to oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Aparát, který je určen k seizmickému výzkumu Marsu, se na vesmírnou pouť vydal letos v květnu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mars alias "Rudá planeta"

Robotická mise InSight je vůbec první misí, která bude studovat hlubiny Marsu. Všechny dosavadní mise bádaly pouze na povrchu rudé planety. Stacionární robotický modul je vybaven také zařízením včetně senzorů, jímž se bude měřit tepelný tok v planetární kůře či zaznamenávat marsotřesení, pokud existuje.

Na palubě je také radiolokátor pro měření odchylek v rotaci Marsu, což by vědcům mohlo pomoci zjistit, zda má planeta stále roztavené jádro. Sonda naopak nenese žádné přístroje k hledání stop dávného či současného života.

Sonda InSight se pokusí dosednout v marsovské oblasti Elysium Planitia po dvou letech od nezdaru evropsko-ruského experimentálního modulu Schiaparelli, který se během přistávacího manévru roztříštil o povrch. Poslední úspěšné přistání na Marsu se v roce 2012 podařilo Američanům, kteří na povrch dopravili vozítko Curiosity.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Co jste možná nevěděli o Ötzim, nejstarší dochované mumii v Evropě

10.02.2019 21:04 Aktualizováno „Ledový muž“ Ötzi byl nalezen v roce 1991 dvojicí turistů v Alpách. Jeho mumie je vůbec nejstarším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama