Nejhorší rok v dějinách lidstva? V tomto období postihly Zemi ty nejhorší katastrofy

Vědci se léta snaží přijít na to, který rok byl ten nejhorší v dějinách lidstva. Spekulovalo se o roku 1349, kdy vypukla epidemie moru, nebo o roku 1918, kdy španělská chřipka zabila na 100 milionů lidí. Podle odborníků se ale ty největší hrůzy odehrály v roce 536.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Země

Skupina odborníků pod vedením historika Michaela McCormicka z Harvardovy univerzity díky analýzám vzorků ledovce ze švýcarských Alp potvrdila, že právě v roce 536 způsobila erupce sopky na Islandu obrovský pokles teplot, neúrodu, hladomor, a epidemie.

Podle Science Magazine je právě proto rok 536 tím nejhorším rokem v dějinách lidstva. "Byl to začátek jednoho z vůbec nejhorších období, ve kterém se člověk mohl ocitnout, ne-li vůbec ten nejhorší rok," tvrdí historik.

O raném středověku se od poloviny šestého století hovoří jako o době temna, a vědci nyní ví proč. V roce 2013 odebrali ze švýcarského ledovce dlouhý sloupec ledu, z nějž odřezali tenké vzorky. Přítomnost chemických prvků ukázala, k jakým klimatickým změnám tehdy došlo.

V první polovině roku 536 vybuchla na Islandu sopka a její masivní erupce zakryla slunce nad celou severní polokoulí. Dlouhé měsíce pršely zplodiny a lidé se dusili kouřem. Celá Evropa a velká část Asie potemněly a teploty v létě klesly téměř k nule.

Na mnoha místech v létě sněžilo, což se negativně odrazilo na zemědělské produkci. Nízké teploty zničily veškerou úrodu v Evropě, v Číně i Mezopotámii, což vedlo k hladomoru.

V letech 540 a 547 následovaly další dvě erupce, které situaci ještě zhoršily. Lidstvo bylo tak oslabené a hladové, že v roce 541 vypukla epidemie takzvaného moři, která zabila polovinu tehdejší populace byzantské říše.

Utrpení trvalo zhruba sto let. Podle vědců se lidstvo začalo z tohoto zážitku vzpamatovávat a v roce 640. Tehdy opět začal hospodářský růst.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý…

07.12.2018 16:46 Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama