Vědci objevili největší mrtvou zónu na světě. Na ploše 80 000 km čtverečních nic nepřežije

Představte si plochu velikosti Skotska, kde není téměř žádný život. Vyjma primitivních živočichů a mikrobů na ní nic nepřežije a cokoliv do ní zabloudí, zemře. Pravděpodobně vás jako první napadnou rozsáhlé pouštní oblasti, opak je ale pravdou. Vědci tuto zónu objevili před nedávnem a nachází se pod vodou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Perský záliv vymírá
doporučujeme

Za posledních padesát let byla oblast Perského zálivu kvůli nestabilní politické situaci pro vědce nedostupná. Teprve před nedávnem měli možnost do ní zavítat a zjistit, jaký je u pobřeží Ománu stav fauny a flóry.

Hodnoty zaznamenané podvodnými roboty ale vědce vyděsili. Při podrobném zkoumání totiž zjistili, že v oblasti, která je větší než je rozloha Skotska, prakticky nic nežije. Podle vědců se tak jedná o nejrozsáhlejší mrtvou zónu na světě.

"Náš výzkum potvrdil, že situace je horší a mrtvá zóna je větší, než jsme očekávali," uvedl doktor Bastien questů v odborném časopise Geophysical Research Letter. "Ryby, mořští živočichové ani rostliny nemají v této oblasti šanci na přežití, protože jim chybí kyslík," dodal.

Na výzkumu se podílely University of East Anglia a Oman's Sultan Qaboos University, které analyzovaly údaje shromážděné roboty. Ty na osm měsíců nasadily do hloubky tisíc metrů pod hladinou a následně analyzovaly výsledky měření.

Vědci tak získali podrobný obraz o hladině kyslíku a o proudech ovlivňujících pohyb pod hladinou. Zjistili, že mrtvé pásmo se nachází v hloubce od 200 do 800 metrů.

Odborníci proto varují přes katastrofou, ke které podle nich dříve či později dojde. Místní lidé jsou totiž závislí na rybolovu a zóna se neustále rozrůstá. Chybějící kyslík je navíc nahrazován dusíkem, který likviduje životní podmínky nezbytné pro existenci podmořské fauny a flóry.

Loading...
Témata: Vědci | Moře | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jupiter má v plynném obalu záhadné "díry". Objev českých vědců zaujal ve…

15.07.2019 14:57 Aktualizováno V plynném povrchu planety Jupiter se zřejmě vyskytují oblasti s výrazně nižší hustotou, než se…

Čeští vědci se vydali na tichomořský ostrov, objevili nové druhy mravenců

15.07.2019 12:12 Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie…

Lék pro lenochy? Vědci objevili bakterii, která umí zázraky

14.07.2019 19:38 Aktualizováno Atleti, běžci, maratonci a další sportovci mají něco navíc nejen v nohou, ale i v mikrobiomu. Vědci…

Jantar nalezený v Barmě ukrýval bizarního tvora, odborníci jsou zaskočeni

13.07.2019 23:57 Aktualizováno V Barmě objevili zkamenělé pozůstatky ptáka, který žil před 99 miliony let a měl bizarně dlouhý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama