Kde leží zkáza naší planety? Vidět ji můžeme na vlastní oči, a to klidně hned teď

Když se podíváte z okna, s největší pravděpodobností budou jednou z prvních věcí, které spatříte, Slunce nebo Měsíc. Pokud bychom měli neuvěřitelné štěstí a nezničili si planetu sami jadernou válkou nebo do nás nenarazil asteroid, tato dvě tělesa se o to podle vědců postarají se stoprocentní jistotou. Otázkou je kdy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

V současné době se Měsíc od Země vzdaluje o zhruba 3,8 centimetry ročně. Odborníci jsou ale přesvědčeni, že se jednoho dne se jeho dráha změní a nakonec do Země narazí.

Srážka s tak obrovským tělesem by pravděpodobně zničila velkou část Země, a pokud by někdo nebo něco přežilo, absence Měsíce by se o to postarala. Vědci jsou přesvědčeni, že Měsíc díky tření udržuje pomalou rotaci Země, čímž vytváří podmínky vhodné pro život. Pokud by měsíc neexistoval, naši planetu by díky rychlejší rotaci bičovaly extrémně silné vichřice.

Stejný scénář by platil v případě, kdy by Měsíc do Země nenarazil a naopak se nadále vzdaloval. V takovém případě by se podle odborníků rotace Země zpomalovala až by den trval ne 24, ale více než 9000 hodin.

Vědci ale uklidňují veřejnost tím, že k tomu scénáři nedojde dříve jak za 75 miliard let. Tou dobou už možná Zemi pravděpodobně zničí Slunce. To je zhruba v polovině své životnosti a zbývá mu už jen nějakých pět miliard let.

Poté dospěje do stádia červeného obra a ve finální fázi svého života, se bude zvětšovat a pohlcovat většinu sluneční soustavy. Podle vědců z University of Idaho je tak víceméně stoprocentně jasné, že naše planeta nemá šanci přežít vlivy vesmírných těles. Máme ale čas na to se s touto hrozbou vypořádat a Zemi pustit.

Přece jen, 5 miliard let je dost dlouhá doba na to, aby lidstvo dokázalo kolonizovat vesmír. 

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama