Kde leží zkáza naší planety? Vidět ji můžeme na vlastní oči, a to klidně hned teď

Když se podíváte z okna, s největší pravděpodobností budou jednou z prvních věcí, které spatříte, Slunce nebo Měsíc. Pokud bychom měli neuvěřitelné štěstí a nezničili si planetu sami jadernou válkou nebo do nás nenarazil asteroid, tato dvě tělesa se o to podle vědců postarají se stoprocentní jistotou. Otázkou je kdy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

V současné době se Měsíc od Země vzdaluje o zhruba 3,8 centimetry ročně. Odborníci jsou ale přesvědčeni, že se jednoho dne se jeho dráha změní a nakonec do Země narazí.

Srážka s tak obrovským tělesem by pravděpodobně zničila velkou část Země, a pokud by někdo nebo něco přežilo, absence Měsíce by se o to postarala. Vědci jsou přesvědčeni, že Měsíc díky tření udržuje pomalou rotaci Země, čímž vytváří podmínky vhodné pro život. Pokud by měsíc neexistoval, naši planetu by díky rychlejší rotaci bičovaly extrémně silné vichřice.

Stejný scénář by platil v případě, kdy by Měsíc do Země nenarazil a naopak se nadále vzdaloval. V takovém případě by se podle odborníků rotace Země zpomalovala až by den trval ne 24, ale více než 9000 hodin.

Vědci ale uklidňují veřejnost tím, že k tomu scénáři nedojde dříve jak za 75 miliard let. Tou dobou už možná Zemi pravděpodobně zničí Slunce. To je zhruba v polovině své životnosti a zbývá mu už jen nějakých pět miliard let.

Poté dospěje do stádia červeného obra a ve finální fázi svého života, se bude zvětšovat a pohlcovat většinu sluneční soustavy. Podle vědců z University of Idaho je tak víceméně stoprocentně jasné, že naše planeta nemá šanci přežít vlivy vesmírných těles. Máme ale čas na to se s touto hrozbou vypořádat a Zemi pustit.

Přece jen, 5 miliard let je dost dlouhá doba na to, aby lidstvo dokázalo kolonizovat vesmír. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Starověký Egypt vydal další tajemství, objev vyrazil archeologům…

15.12.2018 20:42 Aktualizováno Egyptští archeologové objevili v oblasti Sakkára nedaleko Káhiry hrobku kněze starou více než 4400…

Internet zhoršuje mentální anorexii? Je to jinak. Čeští vědci vyvrátili…

15.12.2018 12:08 Proti vžitému přesvědčení, že internet prohlubuje problémy s poruchami příjmu potravy, se v nové…

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama