Kde leží zkáza naší planety? Vidět ji můžeme na vlastní oči, a to klidně hned teď

Když se podíváte z okna, s největší pravděpodobností budou jednou z prvních věcí, které spatříte, Slunce nebo Měsíc. Pokud bychom měli neuvěřitelné štěstí a nezničili si planetu sami jadernou válkou nebo do nás nenarazil asteroid, tato dvě tělesa se o to podle vědců postarají se stoprocentní jistotou. Otázkou je kdy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

V současné době se Měsíc od Země vzdaluje o zhruba 3,8 centimetry ročně. Odborníci jsou ale přesvědčeni, že se jednoho dne se jeho dráha změní a nakonec do Země narazí.

Srážka s tak obrovským tělesem by pravděpodobně zničila velkou část Země, a pokud by někdo nebo něco přežilo, absence Měsíce by se o to postarala. Vědci jsou přesvědčeni, že Měsíc díky tření udržuje pomalou rotaci Země, čímž vytváří podmínky vhodné pro život. Pokud by měsíc neexistoval, naši planetu by díky rychlejší rotaci bičovaly extrémně silné vichřice.

Stejný scénář by platil v případě, kdy by Měsíc do Země nenarazil a naopak se nadále vzdaloval. V takovém případě by se podle odborníků rotace Země zpomalovala až by den trval ne 24, ale více než 9000 hodin.

Vědci ale uklidňují veřejnost tím, že k tomu scénáři nedojde dříve jak za 75 miliard let. Tou dobou už možná Zemi pravděpodobně zničí Slunce. To je zhruba v polovině své životnosti a zbývá mu už jen nějakých pět miliard let.

Poté dospěje do stádia červeného obra a ve finální fázi svého života, se bude zvětšovat a pohlcovat většinu sluneční soustavy. Podle vědců z University of Idaho je tak víceméně stoprocentně jasné, že naše planeta nemá šanci přežít vlivy vesmírných těles. Máme ale čas na to se s touto hrozbou vypořádat a Zemi pustit.

Přece jen, 5 miliard let je dost dlouhá doba na to, aby lidstvo dokázalo kolonizovat vesmír. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Co jste možná nevěděli o Ötzim, nejstarší dochované mumii v Evropě

10.02.2019 21:04 Aktualizováno „Ledový muž“ Ötzi byl nalezen v roce 1991 dvojicí turistů v Alpách. Jeho mumie je vůbec nejstarším…

Vědci změnili názor: Planetka Ultima Thule jako sněhulák nevypadá

10.02.2019 08:17 Vědci, kteří studují vzdálenou planetku Ultima Thule, změnili názor na její tvar. Stalo se tak po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama