Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý milník

Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of Washington. Nový poznatek by v budoucnu mohl vést k lepšímu zaměření léčby u jednotlivých pacientů, každý jednotlivý typ by se tedy léčil specificky. K podobnému zjištění došlo v probíhajícím roce už u cukrovky 2. typu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.

Alzheimerova choroba je v současnosti označována za neurodegenerativní onemocnění. Dochází při něm ke ztrátě nervových buněk v některých částech mozku, díky tomu je nejčastější příčinou demence. Projevuje se výpadky paměti, ztrátou jazykových schopností či orientace v prostoru.

Nová studie naopak říká, že její výsledek může napomoct k lepším a zřetelnějším výsledkům při budoucím výzkumu choroby a testování léků. „Myslím, že i dobrý lék může selhat při klinickém hodnocení, protože ne všichni pacienti mají ten samý typ Alzheimerovy choroby,“ říká Shubhabrata Mukherjee, jeden z členů výzkumného týmu z Lékařské fakulty University of Washington.

Výzkumníci pracovali s více než 4000 pacienty v pozdním stádiu nemoci, které rozdělili do 6 skupin podle jejich kognitivních funkcí v době jejich diagnózy. Přitom se zaměřili na paměť, exekutivní funkce, jazykové schopnosti a prostorovou orientaci.

Výzkum rovněž ukázal, že důležitým faktorem může být genetická výbava. Prokázalo se totiž, že jedincům s alelou APOE E4 hrozí zvýšené riziko rozvinutí Alzheimerovy choroby, což naznačovaly již některé předchozí provedené studie.

Za limit současného výzkumu považují autoři studie fakt, že všichni zkoumaní pacienti byli Evropané s dobrým vzděláním. Výsledky přesto považují za uspokojivé, protože přinesl dostatek poznatků, které umožňují konstatovat, že Alzheimerovu chorobu je možné rozdělit na více typů.

„Dopady výzkumu jsou vzrušující,“ říká další z výzkumníků Paul Crane a dodává: „Našli jsme podstatné biologické rozdíly mezi jednotlivými skupinami pacientů s Alzheimerovou chorobou.“ Do budoucna by měl výzkum pokračovat, jeho cílem bude zpřesnit diagnostiku nemoci a jednoho dne, doufejme, i léčbu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama