Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý milník

Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of Washington. Nový poznatek by v budoucnu mohl vést k lepšímu zaměření léčby u jednotlivých pacientů, každý jednotlivý typ by se tedy léčil specificky. K podobnému zjištění došlo v probíhajícím roce už u cukrovky 2. typu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.
doporučujeme

Alzheimerova choroba je v současnosti označována za neurodegenerativní onemocnění. Dochází při něm ke ztrátě nervových buněk v některých částech mozku, díky tomu je nejčastější příčinou demence. Projevuje se výpadky paměti, ztrátou jazykových schopností či orientace v prostoru.

Nová studie naopak říká, že její výsledek může napomoct k lepším a zřetelnějším výsledkům při budoucím výzkumu choroby a testování léků. „Myslím, že i dobrý lék může selhat při klinickém hodnocení, protože ne všichni pacienti mají ten samý typ Alzheimerovy choroby,“ říká Shubhabrata Mukherjee, jeden z členů výzkumného týmu z Lékařské fakulty University of Washington.

Výzkumníci pracovali s více než 4000 pacienty v pozdním stádiu nemoci, které rozdělili do 6 skupin podle jejich kognitivních funkcí v době jejich diagnózy. Přitom se zaměřili na paměť, exekutivní funkce, jazykové schopnosti a prostorovou orientaci.

Výzkum rovněž ukázal, že důležitým faktorem může být genetická výbava. Prokázalo se totiž, že jedincům s alelou APOE E4 hrozí zvýšené riziko rozvinutí Alzheimerovy choroby, což naznačovaly již některé předchozí provedené studie.

Za limit současného výzkumu považují autoři studie fakt, že všichni zkoumaní pacienti byli Evropané s dobrým vzděláním. Výsledky přesto považují za uspokojivé, protože přinesl dostatek poznatků, které umožňují konstatovat, že Alzheimerovu chorobu je možné rozdělit na více typů.

„Dopady výzkumu jsou vzrušující,“ říká další z výzkumníků Paul Crane a dodává: „Našli jsme podstatné biologické rozdíly mezi jednotlivými skupinami pacientů s Alzheimerovou chorobou.“ Do budoucna by měl výzkum pokračovat, jeho cílem bude zpřesnit diagnostiku nemoci a jednoho dne, doufejme, i léčbu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama