Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k poznání toho, jak se ve starověku vyvíjela konstrukce lodí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Výzkum vraku začal v roce 2007 a díky osmdesátičlennému týmu archeologů z osmi zemí bude pokračovat i příští rok.

Přidejte svůj názor

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Loď, která se potopila u jihovýchodního pobřeží Kypru ve 4. století před naším letopočtem, je jedním z nejzachovalejších vraků nalezených ve Středozemním moři. Archeologové nad hladinu vyzdvihli část trupu plavidla a odhalili díky tomu, jaké techniky při stavbě lodí používali Řekové a Féničané.

"Po zevrubném ohledání dřeva užitého při konstrukci plavidla byl objeven důležitý technologický prvek: použití čepu a dlabu a současné vázání jednotlivých prvků provazy," uvedlo kyperské ministerstvo pro archeologický výzkum a správu kulturního dědictví.

"Tyto dvě techniky nalezené na jediné lodi představují důležitou část skládačky poznatků o stavbě lodí ve starověku ve východním Středomoří," dodal resort.

"Až do současnosti pomohly k lepšímu porozumění tohoto období pouze dva vraky - jeden obchodní lodi z 5. století před naším letopočtem nalezený u pobřeží nedaleko kibucu Maagan Michael v Izraeli a druhý, který se potopil u severokyperského města Kyrenia ve 3. století před naším letopočtem," rozvedlo kyperské ministerstvo.

Z vraku lodi u jihovýchodního pobřeží Kypru, který leží ve hloubce 45 metrů, archeologové mimo jiné vyzdvihli 70 amfor původem z ostrova Chios. "Většina z nich sloužila k převozu vína, ale nejméně jedna z nich obsahovala pecky z oliv, které patrně konzumovala posádka," myslí si vědci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidstvo na Měsíci: Astronauti neměli životní pojistku, rodinu měli…

18.07.2019 16:24 Před padesáti lety lidé poprvé vstoupili na měsíční povrch. Astronauté Neil Armstrong a Buzz Aldrin…

50 let od přistání na Měsíci: Původně Zemi obíhaly Měsíce dva. Kam se…

18.07.2019 10:11 Při pohledu na noční oblohu považujeme za samozřejmé, že na ní spatříme měsíc. Původně ale naši…

Česko dnes čeká zatmění Měsíce. Podle astronomů na dlouho poslední

16.07.2019 11:41 V noci z úterý na středu budou moci Češi od 22 hodin pozorovat částečné zatmění Měsíce. Země sice…

Noční show na obloze: Měsíc při dnešním zatmění získá unikátní barvu.…

16.07.2019 07:39 Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama