Vědci hlásí nevídaný objev. Pod oceány našli něco neuvěřitelného

Hlubiny oceánů patří k nejméně probádaným oblastem na naší planetě. Potvrzuje to i nejnovější objev severoamerických výzkumníků, kteří v oceánu poblíž Mexika objevili pole hydrotermálních průduchů s dosud neviděným ekosystémem.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Moře, ilustrační foto

3800 metrů pod mořskou hladinou na jižním konci Kalifornského zálivu objevili vědci z řady institucí v USA a Mexiku pole hydrotermálních průduchů. Pojmenovali jej Jaich Maa, což v jazyku místních domorodců znamená tekutý kov, a zdá se být velice unikátní. Nachází se na něm až 25 metrů vysoké kalcitové kopce, které chrlí hydrotermální kapalinu o teplotě kolem 290°C.

„Tay Ujaa nás ohromila svou jeskyní konstruovanou z hydrotermálně vysráženého kalcitu,“ popisuje největší z nich Bekah Shepard ze Schmidtova oceánského institutu. Velmi teplá hydrotermální kapalina se v těchto místech setkává s mořskou vodou o teplotě pouhých 2°C, díky odlišným indexům lomu se tu tak voda zdánlivě třpytí.

„Nové druhy, nové vlastnosti, modří mikrobi. Ještě během posledního ponoru jsme objevovali nové živočichy. Jsme si celkem jistí, že tam je stále co hledat,“ říká Shepard a dodává: „Tato pole průduchů hostí rozmanité komunity, někteří živočichové zde ovšem dominují: riftie, sasanky či modří červi. „Pole průduchů jsou v rámci mořského dna oázami s dostatkem potravy.

Výzkumníci použili pro průzkum mořského dna několik dálkově ovládaných vozidel. „S pomocí ponorkových robotů jsme byli schopni objevit a odebrat vzorky živočichů, mikrobů či sedimentu,“ podotýká David Caress.

„Hluboký oceán je stále jednou z nejméně prozkoumaných oblastí ve sluneční soustavě,“ konstatuje geolog Robert Zierenberg z University of California. „Mapa naší planety stále není tak detailní jako ty Marsu, Venuše či Měsíce, protože je těžké mapovat pod vodu.“

Témata: věda | Oceán | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řezal hlavy psům a držel je naživu. Je nejodpornější oceněný pokus v…

18.03.2019 19:21 Aktualizováno V komunistickém Sovětském svazu proběhla řada výzkumů. Některé z nich probíhaly v režii Sergeje…

Cocoliztli. Nemoc, která vyděsila vědce, vyhubila 80 procent Mexika

17.03.2019 15:27 Na dvanáct milionů domorodců zabila v polovině 16. století na jihu dnešního Mexika záhadná nemoc,…

Vědci objevili nového pavouka, pojmenovali ho po Star Wars

17.03.2019 11:00 Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého.…

Průlom v léčbě cukrovky? Studie britských vědců zcela mění situaci

17.03.2019 09:50 Nová studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama