Vědci hlásí nevídaný objev. Pod oceány našli něco neuvěřitelného

Hlubiny oceánů patří k nejméně probádaným oblastem na naší planetě. Potvrzuje to i nejnovější objev severoamerických výzkumníků, kteří v oceánu poblíž Mexika objevili pole hydrotermálních průduchů s dosud neviděným ekosystémem.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Moře, ilustrační foto

3800 metrů pod mořskou hladinou na jižním konci Kalifornského zálivu objevili vědci z řady institucí v USA a Mexiku pole hydrotermálních průduchů. Pojmenovali jej Jaich Maa, což v jazyku místních domorodců znamená tekutý kov, a zdá se být velice unikátní. Nachází se na něm až 25 metrů vysoké kalcitové kopce, které chrlí hydrotermální kapalinu o teplotě kolem 290°C.

„Tay Ujaa nás ohromila svou jeskyní konstruovanou z hydrotermálně vysráženého kalcitu,“ popisuje největší z nich Bekah Shepard ze Schmidtova oceánského institutu. Velmi teplá hydrotermální kapalina se v těchto místech setkává s mořskou vodou o teplotě pouhých 2°C, díky odlišným indexům lomu se tu tak voda zdánlivě třpytí.

„Nové druhy, nové vlastnosti, modří mikrobi. Ještě během posledního ponoru jsme objevovali nové živočichy. Jsme si celkem jistí, že tam je stále co hledat,“ říká Shepard a dodává: „Tato pole průduchů hostí rozmanité komunity, někteří živočichové zde ovšem dominují: riftie, sasanky či modří červi. „Pole průduchů jsou v rámci mořského dna oázami s dostatkem potravy.

Výzkumníci použili pro průzkum mořského dna několik dálkově ovládaných vozidel. „S pomocí ponorkových robotů jsme byli schopni objevit a odebrat vzorky živočichů, mikrobů či sedimentu,“ podotýká David Caress.

„Hluboký oceán je stále jednou z nejméně prozkoumaných oblastí ve sluneční soustavě,“ konstatuje geolog Robert Zierenberg z University of California. „Mapa naší planety stále není tak detailní jako ty Marsu, Venuše či Měsíce, protože je těžké mapovat pod vodu.“

Témata: věda | Oceán | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci na Antarktidě vyvrtali kilometrovou díru. To, co v ní našli, jim…

21.01.2019 10:07 Antarktida je nejchladnější ze všech zemských kontinentů a ještě donedávna se mělo za to, že na ní…

Úchvatná podívaná: Krvavý Měsíc sledovaly na hvězdárnách stovky Čechů

21.01.2019 08:28 Stovky lidí dnes ráno v českých hvězdárnách sledovaly úplné zatmění Měsíce. ČTK to řekli pracovníci…

LIVE: Poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí

21.01.2019 05:19 Dnes časně ráno bude v Česku možné pozorovat poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí. Začne…

Čeká lidstvo nevyhnutelná smrt? Vědce překvapilo, jak často dochází ke…

20.01.2019 22:04 Aktualizováno Četnost, jakou je naše planeta zasahována asteroidy, se od chvíle, kdy se na planetě objevili první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama