Proč žijí ženy déle než muži? Studie přinesla překvapivé důkazy

Ženy se v průměru dožívají vyššího věku než muži. Podle odborníků existuje mnoho faktorů, které rozdílnou délku života ovlivňují. Nová studie však naznačuje, že by se odpověď mohla alespoň z části skrývat v chromozomu X.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lidé, ilustrační fotografie

Podle údajů Českého statistického úřadu byla v roce 2017 průměrná délka dožití u českých mužů 76 let, zatímco u žen necelých 82 let. Tento trend je v různých variantách patrný po celém světě. I ve zvířecí říši se některé samice dožívají vyššího věku než samci.

Zjednodušeně se dá říci, že ženy mají dva chromozomy XX, zatímco muži mají chromozomy X a Y. Přinejmenším je tato kombinace v populaci nejběžnější. Současné vědecké poznatky pak dokazují, že mít dva chromozomy X může být v některých případech prospěšné.

Mnoho genetických onemocnění je totiž způsobeno defektní mutací chromozomu X a je proto „výhodné mít dva“. To se týká například hemofilie, která u chlapců častěji končí smrtí.

Web IFLScience nyní informoval o nové studii, která zkoumala vliv chromozomů na délku života u laboratorních myší. Jejich samičky se totiž v přirozených podmínkách také dožívají vyššího věku než samci. Výzkum vedla Dena Dubal, která se věnuje neurologii na Kalifornské univerzitě v San Franciscu.

Vědci u některých myší uměle zaměnili chromozomy tak, aby ty s mužskými pohlavními orgány měly chromozomy XX a ty s ženskými zase XY. Spolu s dalšími hlodavci, jejichž genetickým kódem vědci nijak nemanipulovali, je pak nechali v laboratoři dožít. Na rozdíl od drtivé většiny laboratorních myší jim tak bylo dopřáno zemřít z přirozených příčin.

Po porovnání výsledků dospěli vědci k závěru, že se myši, které měly dva chromozomy X, dožívaly v průměru vyššího věku. A to bez ohledu na to, zda měly mužské či ženské pohlavní orgány.

„Můžeme se pouze domnívat, proč příroda samice takto vybavila. Když žijete déle, můžete lépe zajistit budoucnost svých potomků a možná dokonce i jejich potomků,“ řekla k výsledkům studie doktorka Dubal. Ne u každého živočišného druhu však samičky takovouto péči poskytují nebo skutečně žijí déle než samci.

Zároveň není vůbec jasné, jakým způsobem tento mechanismus funguje. Podle autorky studie je možné, že chromozomy X přinášejí buňkám extra ochranu, jejíž podstata ještě není prozkoumána. Dalším vysvětlením je, že by mohly být „mužské“ chromozomy Y toxické.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku. Čínská média zveřejnila fotku

15.01.2019 14:40 Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská…

Hrozba jménem předčasné úmrtí. Lékaři zjistili, kteří lidé jsou ohroženi…

15.01.2019 12:04 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama