VIDEO: Blesky z pekla. Krakatoa nechrlí jen lávu a rozžhavené pumy, „lovec sopek“ zachytil fascinující fenomén

Při prudké erupci vychrlí sopka oblaka popelu či prachu, plyny, lávu a pyroklastika, což jsou kusy hornin sopečného kužele rozmetané do okolí. Z nich jsou nejnebezpečnější sopečné pumy. To však není vše. Vědci zaznamenali, že vulkán dokáže vytvořil i svou vlastní bouřku. Tento jev byl nafilmován například při výbuchu sopky Krakatoa.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

sopka Krakatoa
doporučujeme

Sopka Krakatoa je známá především v souvislosti s apokalyptickou erupcí v roce 1883. Šlo o první katastrofu, kterou svět mohl sledovat téměř v přímém přenosu. Tehdy díky telegrafu.

Za 135 let prošly formy komunikace nejednou revolucí. V říjnu 2018 tak svět obletělo video, na němž je zachycen výbuch Krakatoa i s blesky. Záběry pořídil britský „lovec sopečných erupcí“ Dr. Richard Roscoe.

zdroj: YouTube

Fenomén vulkanických blesků se objevuje u sopek při aktivní fázi erupce, kdy vychrlí obří vertikální oblak prachu a zároveň vytékající rozžhavená láva způsobí velký teplotní gradient, tedy změnu teploty vzduchu na 100 metrů výšky nad Zemí.

Svoje blesky nemá jen Krakatoa, informuje forbes.com. Při erupcích je vytváří například islandská Eyjafjallajökull, japonská Sakurajima, chilský vulkán Calbuco, ale i sicilská Etna. Fenomén byl popsán také při výbuchu Vesuvu v roce 1944.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza Země začne ve Švýcarsku, nic z nás nezbyde, tvrdí vědec

13.10.2019 22:10 Aktualizováno Uznávaný britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees ve své nové knize popisuje hrozivé důsledky,…

Nejhorší nemoci na světě člověka zabíjejí roky. Jsou všude kolem nás

13.10.2019 16:05 Nemoci zabijí každoročně miliony lidí po celém světě. Velkou zásluhu na tom mají virová onemocnění,…

Lidstvo na pokraji vyhubení? Nový objev vyděsil vědce

12.10.2019 22:52 Aktualizováno Před 12 800 lety na Zemi dopadl asteroid, který vyhladil velkou část lidstva. Zjistili to nově…

Vědci objevili 20 nových měsíců Saturnu

11.10.2019 22:21 Vědci objevili 20 nových měsíců, jež obíhají Saturn, plynný obr je díky tomu planetou s nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama