Můžeme současnými zbraněmi zničit Měsíc? Kdyby se to povedlo, život by nikdy nebyl stejný

Říká se, že lidstvo disponuje tak silnými zbraněmi a jaderným arzenálem, že by dokázalo zničit Zemi hned několikrát. Ve skutečnosti bychom sice mohli vyhladit celé lidstvo, zničit planetu ale nedokážeme. Odborníci dokonce spočítali, že nejsme schopni zničit ani náš Měsíc, i kdybychom sebevíc chtěli. A rozhodně by to nebyl dobrý nápad.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Země a Měsíc

Měsíc nám může připadat malý, a oproti Zemi má asi 3,5x menší poloměr, přesto jde o pořádně velký objekt, který by nebylo lehké zničit, i kdybychom chtěli sebevíc.

Server World Building se zabýval myšlenkou, jestli by bylo možné zničit ho současnými zbraněmi. Jediná současná zbraň dost silná na to, aby dokázala na vesmírném tělese napáchat nějaké škody, je atomová bomba. Jedna by ale rozhodně nestačila.

Odborníci pomocí vzorce pro výpočet potenciálu gravitačního pole zjistili, že pro zničení měsíce by bylo potřeba nakumulovat energii rovnající se zhruba 1 240 000 000 000 000 000 000 000 000 joulů.

Následně spočítali, že dokáže-li nejsilnější atomová bomba, bomba Car, vytvořit energii 10^17 joulů, pak je ke zničení Měsíce zapotřebí asi 10 bilionů těchto bomb (ke zničení Slunce by bylo zapotřebí použít 3 kvadriliony Car bomb, tedy asi třimiliardkrát více).

Co by se ale stalo pak? Pokud bychom neměli Měsíc, život na Zemi by se prakticky zhroutil. Kromě toho, že bychom přišli o mořský příliv a odliv, bychom přišli o kalendář. 

Ten je totiž založen na měsíčních cyklech, bez měsíce by se ale Země otáčela rychleji, den by byl mnohem kratší a nakonec by jeden denní a noční cyklus trval jen asi 10 hodin, namísto současných 24.

Vzhledem k neustále se měnící délce dne by tak ztratily význam i hodiny a jakékoliv plánování, a jelikož je celý svět založen na 24hodinovém cyklu, proměnil by se k nepoznání.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama