Novodobý kentaur? Vědci kříží lidské a zvířecí geny, jde jim o záchranu životů

Tak trochu na stopě bytosti původem z řecké mytologie jsou od minulého roku vědci ze Stanfordské univerzity. Jejich cílem však není vývoj mezidruhového hybrida, ale lidských orgánů ve zvířecím embryu, které by mohly zachránit tisíce lidských životů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

věda
doporučujeme

Americkým vědcům se podařilo stvořit mezidruhovou chiméru loni v únoru, když lidské kmenové buňky zavedli do ovčího embrya. Výsledkem je hybrid, který je z víc než 99 % ovcí, částečně je však také jako každý z nás.

Vzniku novodobého kentaura se však prozatím bát nemusíme, výzkumníci totiž 28 dní nato embrya zlikvidovali. Už jejich vznik však doprovázely značné kontroverze.

„Příspěvek lidských buněk je opravdu malý, nejde o žádné prase s lidským mozkem nebo tváří,“ konstatuje biolog Hiro Nakauchi ze Stanfordské univerzity, která výsledky svého experimentu představila v texaském Austinu.

Stejný výzkumný tým už nechal v minulosti úspěšně vyrůst lidské kmenové buňky v prasečím embryu. V budoucnu by jejich prostřednictvím rádi dosáhli růstu lidských orgánů, které by sloužily k transplantacím.

Vědci se však v současnosti domnívají, že lidské buňky by v embryu musely mít alespoň procentní podíl. To však přivádí výzkumný tým do potíží s etikou. „Mám ty samé obavy,“ říká biolog Pablo Ross. „Jde o kontroverzní přístupy, které však přinášejí naději lidem, kteří umírají každý den,“ dodává vzápětí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planina Nazca vydala tajemství. Objeveno 140 nových obrazců

19.11.2019 08:20 Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 nových obrazců,…

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama