Novodobý kentaur? Vědci kříží lidské a zvířecí geny, jde jim o záchranu životů

Tak trochu na stopě bytosti původem z řecké mytologie jsou od minulého roku vědci ze Stanfordské univerzity. Jejich cílem však není vývoj mezidruhového hybrida, ale lidských orgánů ve zvířecím embryu, které by mohly zachránit tisíce lidských životů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

věda
doporučujeme

Americkým vědcům se podařilo stvořit mezidruhovou chiméru loni v únoru, když lidské kmenové buňky zavedli do ovčího embrya. Výsledkem je hybrid, který je z víc než 99 % ovcí, částečně je však také jako každý z nás.

Vzniku novodobého kentaura se však prozatím bát nemusíme, výzkumníci totiž 28 dní nato embrya zlikvidovali. Už jejich vznik však doprovázely značné kontroverze.

„Příspěvek lidských buněk je opravdu malý, nejde o žádné prase s lidským mozkem nebo tváří,“ konstatuje biolog Hiro Nakauchi ze Stanfordské univerzity, která výsledky svého experimentu představila v texaském Austinu.

Stejný výzkumný tým už nechal v minulosti úspěšně vyrůst lidské kmenové buňky v prasečím embryu. V budoucnu by jejich prostřednictvím rádi dosáhli růstu lidských orgánů, které by sloužily k transplantacím.

Vědci se však v současnosti domnívají, že lidské buňky by v embryu musely mít alespoň procentní podíl. To však přivádí výzkumný tým do potíží s etikou. „Mám ty samé obavy,“ říká biolog Pablo Ross. „Jde o kontroverzní přístupy, které však přinášejí naději lidem, kteří umírají každý den,“ dodává vzápětí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama