Američané pokořili jezero ztracené v ledu, pomůže nám pochopit evoluci

Americkým vědcům se o Vánocích podařilo zopakovat nevídaný úspěch, provrtali se totiž do hlubin dalšího jezera na Antarktidě. Ve více než kilometrové hloubce nyní pátrají po mikroorganismech, které mají potvrdit několik domněnek, jejichž pravdivost je dosud nejasná.

Přidejte svůj názor

Ledovec, Antarktida

Vědci z programu SALSA začali s vrtáním v předvečer Štědrého dne. Za pouhé tři dny se pomocí silného proudu horké vody propracovali ledem, který vznikl ze zmrzlé řeky, až do hloubky 1084 metrů, kde se nachází tekutá voda Mercerova jezera.

Američanům se něco podobného povedlo teprve podruhé, v roce 2013 vyvrtali otvor do Whilansova jezera. Rusové se zase v těchto dnech významně přiblížili vodám největšího antarktického jezera Vostok, které má hloubku až 4 kilometrů.

Celý pokus se připravoval několik let, vrt totiž vznikl téměř tisíc kilometrů od americké polární stanice McMurdo. Operace se připravovala několik let, několik měsíců zabrala jen doprava stovek tun potřebného vybavení na místo činu.

Vědci museli dodržovat stejná opatření, jako by byli v laboratoři. Jen jediný cizorodý mikroorganismus může znečistit vzorky nebo kontaminovat celý ekosystém.

Zatímco první část projektu patřila spíš technikům, teď přicházejí na řadu vědci. Do vyhloubeného otvoru už spustili množství přístrojů, které popíší podmínky v kilometrové hloubce: teplotu, vodivost a další vlastnosti vody. Do jezera bude spuštěn i speciální dálkově ovládaný dron schopný natáčet ve 4K rozlišení.

Řada vzorků bude odebrána z různých hloubek i ze dna jezera, některé z nich vyhodnotí vědci už na místě v mobilní laboratoři. Následný složitější výzkum bude na specializovaných pracovištích probíhat ještě několik let.

Výzkum má rovněž odhalit, jaké organismy v takových podmínkách žijí. Mikroskopické formy života jsou v jezeře izolované tisíce let, tudíž by mohli pomoct s pochopením fungování evoluce v podobně extrémním prostředí.

Vědci doufají, že analýza pomůže zjistit, jaká byla minulost Antarktidy. Právě výzkum mikroorganismů by mohl potvrdit domněnku, že Mercerovo jezero bylo dříve propojené s okolním mořem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí nejničivější vlna tsunami v historii? Vědci poslali do světa…

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Vlna tsunami je jedním z nejobávanějších přírodních živlů. V příštích desetiletích budou s velkou…

Vyhladí asteroid pozemský život? NASA lidem poslala jednu zásadní informaci

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Pokud by hrozila srážka Země s mohutným asteroidem, lidé by se o tom od vědců včas dozvěděli.…

Slepé střevo není jediné. V těle máme devět věcí, které vůbec nepotřebujeme

18.01.2019 11:28 Aktualizováno V lidském těle se nachází mnoho částí a orgánů, které mívaly svoji důležitou funkci, avšak dnes nám…

Čech použije za 365 dní téměř 150 tašek. Tuzemští vědci určili, která z…

18.01.2019 10:13 Češi si z obchodů každý rok odnesou půl tuny všelijakého zboží, mnozí z nich na to používají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama