Američané pokořili jezero ztracené v ledu, pomůže nám pochopit evoluci

Americkým vědcům se o Vánocích podařilo zopakovat nevídaný úspěch, provrtali se totiž do hlubin dalšího jezera na Antarktidě. Ve více než kilometrové hloubce nyní pátrají po mikroorganismech, které mají potvrdit několik domněnek, jejichž pravdivost je dosud nejasná.

Přidejte svůj názor

Ledovec, Antarktida
doporučujeme

Vědci z programu SALSA začali s vrtáním v předvečer Štědrého dne. Za pouhé tři dny se pomocí silného proudu horké vody propracovali ledem, který vznikl ze zmrzlé řeky, až do hloubky 1084 metrů, kde se nachází tekutá voda Mercerova jezera.

Američanům se něco podobného povedlo teprve podruhé, v roce 2013 vyvrtali otvor do Whilansova jezera. Rusové se zase v těchto dnech významně přiblížili vodám největšího antarktického jezera Vostok, které má hloubku až 4 kilometrů.

Celý pokus se připravoval několik let, vrt totiž vznikl téměř tisíc kilometrů od americké polární stanice McMurdo. Operace se připravovala několik let, několik měsíců zabrala jen doprava stovek tun potřebného vybavení na místo činu.

Vědci museli dodržovat stejná opatření, jako by byli v laboratoři. Jen jediný cizorodý mikroorganismus může znečistit vzorky nebo kontaminovat celý ekosystém.

Zatímco první část projektu patřila spíš technikům, teď přicházejí na řadu vědci. Do vyhloubeného otvoru už spustili množství přístrojů, které popíší podmínky v kilometrové hloubce: teplotu, vodivost a další vlastnosti vody. Do jezera bude spuštěn i speciální dálkově ovládaný dron schopný natáčet ve 4K rozlišení.

Řada vzorků bude odebrána z různých hloubek i ze dna jezera, některé z nich vyhodnotí vědci už na místě v mobilní laboratoři. Následný složitější výzkum bude na specializovaných pracovištích probíhat ještě několik let.

Výzkum má rovněž odhalit, jaké organismy v takových podmínkách žijí. Mikroskopické formy života jsou v jezeře izolované tisíce let, tudíž by mohli pomoct s pochopením fungování evoluce v podobně extrémním prostředí.

Vědci doufají, že analýza pomůže zjistit, jaká byla minulost Antarktidy. Právě výzkum mikroorganismů by mohl potvrdit domněnku, že Mercerovo jezero bylo dříve propojené s okolním mořem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

21.03.2019 17:39 V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama