Grónský ledovec ubývá i vlastním přičiněním, zjistili Češi. V produkci metanu je jako stádo krav

Grónský kontinentální ledovec taje i kvůli vlastní produkci metanu. Prokázali to čeští vědci ve spolupráci s kolegy z dalších čtyř zemí, výsledky jejich výzkumu včera zveřejnil prestižní časopis Nature.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.
doporučujeme

Čeští vědci, kteří byli součástí mezinárodního týmu, poukázali na zajímavý paradox globálního oteplování. Grónský kontinentální ledovec tající vlivem klimatických změn uvolňuje zpod ledu do ovzduší metan, čímž přispívá k oteplování a způsobuje vlastní tání.

Metan je třetím nejdůležitějším skleníkovým plynem v atmosféře hned po vodní páře a oxidu uhličitém. Ten je sice v atmosféře v mnohem vyšší koncentraci, ovšem dopady metanu na probíhající klimatickou změnu jsou rovněž dalekosáhlé. Jeho skleníkový efekt je totiž dvacetkrát až třicetkrát silnější.

Na naší planetě produkují metan ve velkém mikroorganismy v mokřadech, rýžová pole a také dobytek. Předchozí studie v Arktidě se zabývali především permafrostem neboli trvale zmrzlou půdou, metan byl nalezen v ledovcových vrtech i antarktickém podledovcovém jezeře.

Až Češi společně s britskými, belgickými, kanadskými a německými kolegy prokázali, že na seznam ekosystémů produkujících metan patří i sedimenty pod ledovcem, které se tím podílejí na procesu globálního oteplování. Metan zpod ledu se uvolňuje do atmosféry po celé léto, kdy dochází k tání ledu.

Výzkum probíhal u tzv. ledovcové řeky, která odvodňuje přes 600 kilometrů čtverečních grónského ledovce. Nově vyvinutým čidlem tu zjistili, že z celého povodí se během léta 2015 uvolnilo zhruba 6 tun metanu. Stejné množství plynu vyprodukovalo za inkriminované období 100 krav.

„Teď skutečně víme, že aktivní mikroorganismy žijící kilometry hluboko v ledu nejen přežívají, ale také ovlivňují celý ekosystém na Zemi. Přítomnost podledovcového metanu je jasným důkazem života v těchto izolovaných habitatech,“ konstatuje hlavní autor studie Guillaume Lamarche-Gagnon z Bristolské univerzity.

Podle všech odhadů bude grónský kontinentální ledovec tát v příštích desetiletích stále rychleji, tím pádem se bude ve větším množství uvolňovat i metan. Kolik metanu se uvolňuje z celého kontinentálního ledovce v současnosti, řekne až další výzkum.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik máte přátel? I to je vědecká otázka

25.03.2019 09:07 Nejen že vytváření přátelských sociálních sítí je opravdu složitá věc i pro vědce, ale svým…

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama