Grónský ledovec ubývá i vlastním přičiněním, zjistili Češi. V produkci metanu je jako stádo krav

Grónský kontinentální ledovec taje i kvůli vlastní produkci metanu. Prokázali to čeští vědci ve spolupráci s kolegy z dalších čtyř zemí, výsledky jejich výzkumu včera zveřejnil prestižní časopis Nature.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.
doporučujeme

Čeští vědci, kteří byli součástí mezinárodního týmu, poukázali na zajímavý paradox globálního oteplování. Grónský kontinentální ledovec tající vlivem klimatických změn uvolňuje zpod ledu do ovzduší metan, čímž přispívá k oteplování a způsobuje vlastní tání.

Metan je třetím nejdůležitějším skleníkovým plynem v atmosféře hned po vodní páře a oxidu uhličitém. Ten je sice v atmosféře v mnohem vyšší koncentraci, ovšem dopady metanu na probíhající klimatickou změnu jsou rovněž dalekosáhlé. Jeho skleníkový efekt je totiž dvacetkrát až třicetkrát silnější.

Na naší planetě produkují metan ve velkém mikroorganismy v mokřadech, rýžová pole a také dobytek. Předchozí studie v Arktidě se zabývali především permafrostem neboli trvale zmrzlou půdou, metan byl nalezen v ledovcových vrtech i antarktickém podledovcovém jezeře.

Až Češi společně s britskými, belgickými, kanadskými a německými kolegy prokázali, že na seznam ekosystémů produkujících metan patří i sedimenty pod ledovcem, které se tím podílejí na procesu globálního oteplování. Metan zpod ledu se uvolňuje do atmosféry po celé léto, kdy dochází k tání ledu.

Výzkum probíhal u tzv. ledovcové řeky, která odvodňuje přes 600 kilometrů čtverečních grónského ledovce. Nově vyvinutým čidlem tu zjistili, že z celého povodí se během léta 2015 uvolnilo zhruba 6 tun metanu. Stejné množství plynu vyprodukovalo za inkriminované období 100 krav.

„Teď skutečně víme, že aktivní mikroorganismy žijící kilometry hluboko v ledu nejen přežívají, ale také ovlivňují celý ekosystém na Zemi. Přítomnost podledovcového metanu je jasným důkazem života v těchto izolovaných habitatech,“ konstatuje hlavní autor studie Guillaume Lamarche-Gagnon z Bristolské univerzity.

Podle všech odhadů bude grónský kontinentální ledovec tát v příštích desetiletích stále rychleji, tím pádem se bude ve větším množství uvolňovat i metan. Kolik metanu se uvolňuje z celého kontinentálního ledovce v současnosti, řekne až další výzkum.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec alkoholu. Vědci přišli s drtivou zprávou

25.08.2019 21:46 Aktualizováno Rádi pijete alkoholické nápoje? Pivo, víno nebo něco ostřejšího? Pokud ano, tak si těchto tekutin…

Záludná zmrzlina. Proč po ní může bolet hlava? Lékaři na to kápli

25.08.2019 10:25 Stává se, že když se pustíme do zmrzliny, do příliš studeného koktejlu nebo do sorbetu, záhy nás…

Chodíte spát? Podle vědců je špatně i to

25.08.2019 08:50 Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli…

Proč se nedaří vymýtit malárii? Vědci prozradili, kde je problém

23.08.2019 17:27 Malárii je teoreticky možné vymýtit, ale ne se současnými vakcínami a mechanismy pro kontrolu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama