Američtí vědci úspěšně propojili mysl tří lidí. Jejich snem je mozková sociální síť

Už vás nebaví hraní zastaralých her, jako jsou různé kvízy nebo tetris? Vědci ze dvou amerických univerzit možná přišli na způsob, jakým je opět zatraktivnit. Pomocí sítě nazvané BrainNet chtějí zkoumat fungování lidského mozku.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Jakkoliv šíleně to může znít, tým vědců z amerických univerzit Washington a Carnegie Mellon by časem rád vytvořil síť, na které by lidé byli schopni komunikovat prostřednictvím svých mozků. V nedávném experimentu se neurovědcům podařilo spojit mozky tři lidí, kteří tak sdíleli své myšlenky a hráli hru podobnou tetrisu.

Vědcům se toho podařilo dosáhnout za pomoci několika elektroencefalogramů, které snímají elektrické impulzy způsobené naší mozkovou aktivitou, a transkraniální magnetické stimulace, kdy jsou neurony stimulovány magnetickým polem.

Síť dostala pojmenování BrainNet a podle tvrzení vědců bude v budoucnu schopná spojit několik vzdálených myslí. Zároveň by nám měla pomoct s hlubším poznáním fungování lidského mozku.

„Představujeme BrainNet, který je podle našich informací první multipersonálním neinvazivním mozkovým rozhraním na řešení společných problémů,“ popisovali vědci svou síť v říjnu loňského roku.

Nynější síť umožňuje v jednu chvíli jen přenos jednoho bitu dat, vědci však věří, že další vývoj povede k vylepšení jejích možností. Stejný tým vědců už dříve spojil mozky dvou lidí, kteří proti sobě hráli kvízovou hru o 20 otázkách.

„Naše výsledky zvyšují možnost budoucí mezimozkové komunikace, která umožní řešit společné problémy lidí použitím sociální sítě připojených mozků,“ doufají výzkumníci.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekologičtější výroba palmového oleje? Podle vědců pomohou opice

23.10.2019 08:41 Opice by mohly přispět k tomu, aby pěstování palem olejných méně zatěžovalo životní prostředí.…

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama