Američtí vědci úspěšně propojili mysl tří lidí. Jejich snem je mozková sociální síť

Už vás nebaví hraní zastaralých her, jako jsou různé kvízy nebo tetris? Vědci ze dvou amerických univerzit možná přišli na způsob, jakým je opět zatraktivnit. Pomocí sítě nazvané BrainNet chtějí zkoumat fungování lidského mozku.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Jakkoliv šíleně to může znít, tým vědců z amerických univerzit Washington a Carnegie Mellon by časem rád vytvořil síť, na které by lidé byli schopni komunikovat prostřednictvím svých mozků. V nedávném experimentu se neurovědcům podařilo spojit mozky tři lidí, kteří tak sdíleli své myšlenky a hráli hru podobnou tetrisu.

Vědcům se toho podařilo dosáhnout za pomoci několika elektroencefalogramů, které snímají elektrické impulzy způsobené naší mozkovou aktivitou, a transkraniální magnetické stimulace, kdy jsou neurony stimulovány magnetickým polem.

Síť dostala pojmenování BrainNet a podle tvrzení vědců bude v budoucnu schopná spojit několik vzdálených myslí. Zároveň by nám měla pomoct s hlubším poznáním fungování lidského mozku.

„Představujeme BrainNet, který je podle našich informací první multipersonálním neinvazivním mozkovým rozhraním na řešení společných problémů,“ popisovali vědci svou síť v říjnu loňského roku.

Nynější síť umožňuje v jednu chvíli jen přenos jednoho bitu dat, vědci však věří, že další vývoj povede k vylepšení jejích možností. Stejný tým vědců už dříve spojil mozky dvou lidí, kteří proti sobě hráli kvízovou hru o 20 otázkách.

„Naše výsledky zvyšují možnost budoucí mezimozkové komunikace, která umožní řešit společné problémy lidí použitím sociální sítě připojených mozků,“ doufají výzkumníci.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

21.03.2019 17:39 V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama