Američtí vědci úspěšně propojili mysl tří lidí. Jejich snem je mozková sociální síť

Už vás nebaví hraní zastaralých her, jako jsou různé kvízy nebo tetris? Vědci ze dvou amerických univerzit možná přišli na způsob, jakým je opět zatraktivnit. Pomocí sítě nazvané BrainNet chtějí zkoumat fungování lidského mozku.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Jakkoliv šíleně to může znít, tým vědců z amerických univerzit Washington a Carnegie Mellon by časem rád vytvořil síť, na které by lidé byli schopni komunikovat prostřednictvím svých mozků. V nedávném experimentu se neurovědcům podařilo spojit mozky tři lidí, kteří tak sdíleli své myšlenky a hráli hru podobnou tetrisu.

Vědcům se toho podařilo dosáhnout za pomoci několika elektroencefalogramů, které snímají elektrické impulzy způsobené naší mozkovou aktivitou, a transkraniální magnetické stimulace, kdy jsou neurony stimulovány magnetickým polem.

Síť dostala pojmenování BrainNet a podle tvrzení vědců bude v budoucnu schopná spojit několik vzdálených myslí. Zároveň by nám měla pomoct s hlubším poznáním fungování lidského mozku.

„Představujeme BrainNet, který je podle našich informací první multipersonálním neinvazivním mozkovým rozhraním na řešení společných problémů,“ popisovali vědci svou síť v říjnu loňského roku.

Nynější síť umožňuje v jednu chvíli jen přenos jednoho bitu dat, vědci však věří, že další vývoj povede k vylepšení jejích možností. Stejný tým vědců už dříve spojil mozky dvou lidí, kteří proti sobě hráli kvízovou hru o 20 otázkách.

„Naše výsledky zvyšují možnost budoucí mezimozkové komunikace, která umožní řešit společné problémy lidí použitím sociální sítě připojených mozků,“ doufají výzkumníci.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci už znají návod, jak zachránit 12 milionů životů každý rok. V…

20.01.2019 14:04 Vědci z 16 zemí na světě se podíleli na vzniku tzv. planetární diety. Změna stravovacích návyků by…

Jev, který se nebude jen tak opakovat. Krvavý vlčí superměsíc bude na…

20.01.2019 13:48 Aktualizováno Jste nadšencem do astronomie? Zítra se vám vyplatí si značně přivstat. Pokud budou na obloze nad…

Učebnice biologie se budou opět přepisovat. Lidé objevili další dílek své…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno Náhodný nález kostry podobné dnešnímu člověku zase jednou mění dějiny lidské evoluce. Vědci mohou…

Nejrozšířenější nemoc v Evropě je často smrtelná. Její léčení je přitom…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno Už deset tisíc let trápí evropskou populaci jedna z nejrozšířenějších nemocí na světě. S její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama