Vědci jsou v šoku. Stav Země vypadá, jako kdyby na ní každou vteřinu vybuchla atomovka

Globální oteplování zvyšovalo za posledních 150 let teplotu moří a oceánů ekvivalentem výbuchu atomové bomby za vteřinu. S tímto závěrem přišel nový výzkum vědců z Oxfordské univerzity.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Světové moře a oceány absorbují drtivou většinu energie způsobené globálním oteplováním. Nový výzkum, který provedli odborníci z prestižní Oxfordské univerzity, ukazuje, že za posledních 150 let došlo k výraznému oteplení vodní masy. Podle deníku The Guardian, který o studii informoval, odpovídalo celkové oteplení ekvivalentu výbuchu atomové bomby za sekundu.

„Snažím se nepoužívat taková přirovnání, jednoduše proto, že je shledávám znepokojivými,“ řekla pro britský deník profesorka Laure Zanna, která výzkum vedla. „Většinou se snažíme oteplování porovnat se spotřebou energie, aby to nebylo tak děsivé.“

Podle kalkulace Guardianu odpovídala průměrná hodnota oteplování výbuchu atomové bomby zhruba 1,5 krát větší, než byla ta shozená na Hirošimu, za vteřinu. S nárůstem uhlíkových emisí se však zintenzivnilo a „dnes odpovídá ekvivalentu tří až šesti atomových bomb za vteřinu“.

„Očividně vypouštíme velké množství přebytečné energie do našeho klimatického systému a značná část skončí v oceánech. O tom není pochyb,“ dodává Zanna. Celková hodnota tepla vstřebaného oceány za posledních 150 let odpovídá zhruba tisícinásobku roční spotřeby energie na celém světě.

Velká část tohoto tepla je „uchovávána“ v hlubinách oceánů. Oceány a moře se nezahřívají rovnoměrně, protože proudy přesunují teplou vodu na velké vzdálenosti. Výzkumníci proto při své práci využívali měření teploty povrchových vrstev vody i počítačové modely oceánské cirkulace.

Podle autorů studie by jejich práce mohla pomoci v lepším pochopení a následné předpovědi dopadů, které klimatická změna přinese. V budoucnu budou vědci lépe schopní odhadovat, jak se projeví nárůst mořské hladiny v různých regionech. „Budoucí změny v oceánských pohybech mohou mít vážné důsledky pro úrovně hladiny moří v regionech hrozící zaplavením pobřežních oblastí,“ stojí ve zprávě.

„Porozumění změně teploty oceánů a roli, kterou hraje cirkulace v oteplování jednotlivých částí, je klíčové pro předpovídání světové i regionální klimatické změny a zvyšující se mořské hladiny,“ cituje dále The Guardian ze studie.

Podle Dany Nuccitelli, která je také environmentální vědkyní, nicméně zjištění studie odpovídá běžně přijímaným poznatkům a závěry jsou spíše střízlivé. „Oteplování oceánů se zvýšilo s tím, jak se zintenzivnilo globální oteplování. (Běžně udávaná) hodnota se v posledních dekádách pohybuje mezi třemi a šesti atomovými bombami shozenými na Hirošimu za sekundu, v závislosti na datech a použitém časovém rámci. Tato nová studie (…) se pohybuje na spodní hranici ostatních odhadů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik máte přátel? I to je vědecká otázka

25.03.2019 09:07 Nejen že vytváření přátelských sociálních sítí je opravdu složitá věc i pro vědce, ale svým…

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama