Posílají nám mimozemšťané vzkaz? Vědci opět zachytili záhadné radiové vysílání

Podruhé v historii pozorování vesmíru zaznamenalo lidstvo opakující se radiové vlny původem z jiné galaxie. Z jednoho místa doputovaly k Zemi minimálně šestkrát. Jedná se o vzkazy mimozemšťanů, nebo se najde rozumné vysvětlení tohoto jevu?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.

Zpoza hranic Mléčné dráhy něco (nebo někdo?) vysílá krátké radiové vlny do vesmíru. Vědci potvrdili, že radioteleskopy zachytily takové „vysílání“ už podruhé v historii, včera prostřednictvím časopisu Nature. Svoje zjištění už předtím představili na setkání Americké astronomické společnosti v Seattlu.

Zachycené radiové vlny jsou jen milisekundu dlouhé a v minulosti už byly v rámci pozorování vesmíru zaznamenány. Je to však teprve druhý případ, kdy se tento jev opakuje ze stejného zdroje. Nadále však zůstává záhadou, odkud přesně vlny přichází a proč. Mnozí se už tradičně domnívají, že za nimi stojí nějaká mimozemská civilizace.

První opakující se radiová vlna FRB121102 byla objevena v roce 2015, kdy ji zachytil radioteleskop Arecibo. Vloni vědci uvedli, že k jejímu uvolnění bylo zapotřebí obrovské množství energie. Nově zachycená vlna dostala pojmenování FRB180814, do naší galaxie dorazila přinejmenším šestkrát z úplně stejného místa.

Detekoval ji kanadský radioteleskop CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) ještě ve chvíli zkušebního provozu, kdy pracoval jen s mizivým procentem své plné pracovní kapacity. Ke zjištění došlo již v létě minulého roku, kdy zaznamenal také 6 dalších jednotlivých radiových vln.

Zdá se však, že ani tento úspěch neobjasní tajemství, které vesmírné radiové vlny obklopuje. Vědci se však domnívají, že úspěšných pozorování tohoto podivuhodného jevu bude přibývat a podaří se určit zdroj a původ těchto vln.

„S vědomím, že jsme objevili další, se zákonitě musíme domnívat, že jich může být ještě víc,“ říká astrofyzička Ingrid Stairsová z týmu radioteleskopu CHIME. „S dalšími opakujícími se vlnami přibudou zdroje pro další studium a my snad přijdeme té hádance na kloub,“ dodává vědkyně z Kolumbijské univerzity.

Podle dosavadních hypotéz se předpokládá, že zdrojem vln jsou silné astrofyzikální jevy. Zatímco první vlna měla frekvenci kolem 700 MHz, CHIME zaznamenal u své vlny frekvenci o 300 MHz nižší.

„Už známe zdroje, které umí produkovat nízkofrekvenční vlny a opustit prostředí zdroje. Takové se však nezvládnou rozptýlit tak daleko, aby dosáhli povrchu Země,“ říká další z členů týmu Tom Landecker a doplňuje: „To nám říká dost o zdroji i jeho prostředí, ale zatím jsme ten problém zdaleka nevyřešili. Ke složení skládačky zbývá ještě hodně dílků.“

Nízká frekvence druhé z vln dovedla vědce k premise, že jejich zdroje se mohou lišit. Podle členů týmu dokážou dostatečný rozptyl vlny způsobit jen silné astrofyzikální objekty. Takovým zdrojem by mohl být pozůstatek supernovy nebo centrální černá díra jiné galaxie.

„Zdroj musí být rozhodně na nějakém hodně speciálním místě,“ konstatuje další z členů týmu Cherry Ngová. Pokud CHIME dokázal radiové vlny zachytit, přestože nebyl v plném provozu, vědci doufají, že je tento nový radioteleskop dovede k odpovědi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

21.03.2019 17:39 V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu…

Čína naklonovala policejního psa, "Sherlocka Holmese" čeká intenzivní…

21.03.2019 09:52 Vědci v provincii Jün-nan na jihozápadě Číny vytvořili klon čtyřnohého příslušníka policejního…

Dohady kolem "céčka". Je nutné dopovat se v zimě vitamínem C?

21.03.2019 07:34 Vitamín C působí spolu s dalšími vitamíny, a proto je účinnější přijímat jej v zelenině a ovoci než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama