Natáhněte si budíky: Blíží se poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí

Tohle si nemůžete nechat ujít. V pondělí 21. ledna 2019 si natáhněte budíka na pátou hodinu ranní a vyhlédněte z okna směrem na jihozápad. Pokud vám bude přát počasí, spatříte zatmění Měsíce.

Přidejte svůj názor

Zatmění měsíce
doporučujeme

To, že se děje něco zvláštního, bude zřejmé už o půl páté, kdy začne částečné zatmění. Náš nejbližší kosmický soused v zemském stínu zcela zmizí krátce před tři čtvrtě na šest. V té době bude téměř 20 stupňů vysoko nad jihozápadním obzorem, na pomezí souhvězdí Blíženců a Raka. Této fotogenické oblasti oblohy vévodí dvojice jasných hvězd Castor a Pollux. Východně od ztemnělého Měsíce, v úhlové vzdálenosti asi 7°, navíc najdete krásnou hvězdokupu Jesličky. Pod tmavou oblohou bude vypadat jako okrouhlá světlá skvrna uvnitř nevýrazného souhvězdí Raka. Její jednotlivé hvězdy přitom snadno rozlišíte i v malém dalekohledu. K tomu se nad jihovýchodním obzorem přidá dvojice velmi jasných planet – Venuše a Jupiter, které bude dělit úhlová vzdálenost necelé tři stupně.

Samotné úplné zatmění potrvá 1 hodinu a 2 minuty (tedy do 6:43), přičemž Měsíc zapadne teprve až s koncem částečné fáze zatmění. K pozorování mimořádného měsíčního představení nic speciálního nepotřebujete. Snad jen štěstí na pěknou oblohu, hodně teplé oblečení a ideálně nějaké ty přátele. Pokud se vydáte na Hvězdárnu a planetárium Brno, budeme mít otevřeno od 4.30 do 7.00 hodin. Za příznivého počasí můžete sledovat i přímý přenos zatmění na www.hvezdarna.cz nebo na Facebooku @hvezdarna.brno

Jak zatmění Měsíce vzniká?

Pro názornější vysvětlení celého úkazu bude vhodné vyskočit do vesmíru a podívat se na naši planetu z nadhledu. Díky tomu, že ji osvětlují paprsky Slunce, vrhá za sebou Země stín dlouhý asi jeden a půl milionu kilometrů. Vzdálenost Měsíce od Země je ale zhruba čtyři sta tisíc kilometrů. Jestliže se tedy náš kosmický soused v době úplňku nachází velmi blízko spojnice Země-Slunce, musí vstoupit do zemského stínu. Nám pozemšťanům výrazně ztmavne. Měsíčňan by v takovém případě sledoval úplné zatmění Slunce zakryté Zemí – sluneční kotouč by byl zakrytý tmavou siluetou Země.

Je to paradoxní, ale když nastane ten nejúplnější úplněk, tak na Měsíc přestane svítit Slunce. Ocitne se totiž téměř na spojnici Slunce-Země a dojde k jeho zatmění. Ani v té době ale zcela nezmizí – ozařují jej sluneční paprsky rozptýlené v zemské atmosféře.

Ve většině případů se však Měsíc během úplňku na spojnici Země-Slunce neocitá. Zpravidla zemský stín těsně mine – podleze jej či nadleze. Občas, jednou, dvakrát do roka, se mu to ale nepodaří a pak všude tam, kde je Měsíc nad obzorem, pozorujeme jeho zatmění.

Nejdelší úplná zatmění Měsíce trvají 106 minut. Například v červenci 2000 to bylo přesně 106 minut a 25 sekund. V srpnu 1859 trvalo ještě o tři sekundy déle. Tento rekord však bude překonán až 19. srpna 4753 s časem 106 minut a 35 sekund.

Zatmění Měsíce, která „měnila“ svět

  • 23. ledna 1137 př. n. l. nejstarší dochovaný záznam o pozorování zatmění Měsíce
  • 9. října 425 př. n. l. čarodějnice z řecké Thessaly dokáže „uhranout“ svit Měsíce
  • 28. srpna 413 př. n. l. díky strachu ze zatmění Syrakusané překvapivě dobyli Sicílii
  • 3. století př. n. l. Aristarchus určuje přibližnou vzdálenost Měsíce i Slunce
  • 4. století př. n. l. z podoby zemského stínu Aristoteles odvozuje kulatost Země
  • 23. března 4 př. n. l. zatmění „předpovídá“ úmrtí krále Heroda
  • 22. května 1453 nečekané zatmění uspíší pád Konstantinopole
  • 1. března 1504 Kolumbus přesvědčil Jamajčany, že umí zatmít Měsíc
  • 17. století zatmění slouží k synchronizaci hodin mezi kontinenty
  • 20. století temnost zatmění slouží ke studiu průzračnosti zemské atmosféry
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus někoho dostane do nemocnice, jiní jsou bez příznaků. Lékaři…

09.04.2020 22:10 Aktualizováno V naprosté většině případů byly příznaky nákazy koronavirem označeny za „mírné“. Podle studie na…

Prestižní vědecký panel s Trumpem nesouhlasí. Šíření viru teplé počasí…

09.04.2020 17:25 „Víme, že v dubnu se virus teoreticky ohřeje a zázračně zmizí,“ řekl americký prezident Donald…

Nejsou to jen důchodci. Vědci zjistili, že koronavirus ohrožuje ještě…

09.04.2020 08:48 Je známo, že nákaza koronavirem může být smrtelná zejména pro seniory a s přibývajícím věkem se…

Ruští vědci zkusí v Arktidě pěstovat melouny a dýně

09.04.2020 07:51 Ruští vědci z ústavu nesoucího jméno slavného ruského biologa Nikolaje Vavilova zkouší pěstování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy