Čistota uší a zubů v ohrožení? Neuvěříte, jaký dopad má zákaz jednorázových plastů na lidské zdraví

Ohlášený zákaz jednorázových plastových výrobků se dotkne i hygienických potřeb, jako jsou vatové tyčinky či dentální nitě. Nařízení Evropské komise dopadne na lidské zdraví, jak moc však netuší ani samotní představitelé Bruselu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.

Server EuroZprávy.cz v tomto týdnu informoval o plánovaném zákazu plastových vatových tyčinek. Jejich prodej přeruší nařízení Evropské komise zakazující používání jednorázových plastových výrobků, jde o opatření týkající se ochrany přírody, která je plasty enormně zamořená. Nařízení se dotkne i jednorázových dentálních nití, které jsou často vyrobeny z nylonu nebo jiného plastu.

Mnoho lidí považuje toto nařízení Evropské komise, podobně jako řadu dalších nápadů z Bruselu, za nepochopitelné. Možná však netuší, jak šeredně se mýlí, protože Evropská unie dobře ví, co dělá. Zákaz jednorázových plastových výrobků totiž nemusí vylepšit životy jen dalším generacím, ale i té současné.

Nedávná vědecká studie totiž prokázala, že právě dentální nit v sobě ukládá nebezpečné chemikálie, tzv. per- a polyfluoroalkylové substance. Podle výzkumníků mají negativní účinky na imunitní systém, napadají játra a urychlují některé druhy rakoviny.

Podle hlavní autorky Katie Boronowové studie její tým prokázal, že užívání dentální nitě je spojeno s vyšší infiltrací lidského těla těmito toxickými chemikáliemi. To má navíc problém se těchto látek zbavovat, takže se kumulují v lidské tkáni. Spojitost se zdravotními problémy ale nebyla přímo prokázána, protože výzkum už se nezabýval zdravotní historií nebo rizikem onemocnění.

V čištění zubů za pomoci dentální nitě však budete moc pokračovat, na trhu se nabízí neplastové nitě i takové, které neobsahují zmíněné toxické chemikálie. Zároveň však stojí za zmínku, že podle dosavadních vědeckých výzkumů neexistuje jediný důkaz, že zubní nit má jakýkoliv prospěch.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku. Čínská média zveřejnila fotku

15.01.2019 14:40 Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama