Čistota uší a zubů v ohrožení? Neuvěříte, jaký dopad má zákaz jednorázových plastů na lidské zdraví

Ohlášený zákaz jednorázových plastových výrobků se dotkne i hygienických potřeb, jako jsou vatové tyčinky či dentální nitě. Nařízení Evropské komise dopadne na lidské zdraví, jak moc však netuší ani samotní představitelé Bruselu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

Server EuroZprávy.cz v tomto týdnu informoval o plánovaném zákazu plastových vatových tyčinek. Jejich prodej přeruší nařízení Evropské komise zakazující používání jednorázových plastových výrobků, jde o opatření týkající se ochrany přírody, která je plasty enormně zamořená. Nařízení se dotkne i jednorázových dentálních nití, které jsou často vyrobeny z nylonu nebo jiného plastu.

Mnoho lidí považuje toto nařízení Evropské komise, podobně jako řadu dalších nápadů z Bruselu, za nepochopitelné. Možná však netuší, jak šeredně se mýlí, protože Evropská unie dobře ví, co dělá. Zákaz jednorázových plastových výrobků totiž nemusí vylepšit životy jen dalším generacím, ale i té současné.

Nedávná vědecká studie totiž prokázala, že právě dentální nit v sobě ukládá nebezpečné chemikálie, tzv. per- a polyfluoroalkylové substance. Podle výzkumníků mají negativní účinky na imunitní systém, napadají játra a urychlují některé druhy rakoviny.

Podle hlavní autorky Katie Boronowové studie její tým prokázal, že užívání dentální nitě je spojeno s vyšší infiltrací lidského těla těmito toxickými chemikáliemi. To má navíc problém se těchto látek zbavovat, takže se kumulují v lidské tkáni. Spojitost se zdravotními problémy ale nebyla přímo prokázána, protože výzkum už se nezabýval zdravotní historií nebo rizikem onemocnění.

V čištění zubů za pomoci dentální nitě však budete moc pokračovat, na trhu se nabízí neplastové nitě i takové, které neobsahují zmíněné toxické chemikálie. Zároveň však stojí za zmínku, že podle dosavadních vědeckých výzkumů neexistuje jediný důkaz, že zubní nit má jakýkoliv prospěch.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko dnes čeká zatmění Měsíce. Podle astronomů na dlouho poslední

16.07.2019 11:41 V noci z úterý na středu budou moci Češi od 22 hodin pozorovat částečné zatmění Měsíce. Země sice…

Noční show na obloze: Měsíc při dnešním zatmění získá unikátní barvu.…

16.07.2019 07:39 Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude…

Jupiter má v plynném obalu záhadné "díry". Objev českých vědců zaujal ve…

15.07.2019 14:57 Aktualizováno V plynném povrchu planety Jupiter se zřejmě vyskytují oblasti s výrazně nižší hustotou, než se…

Čeští vědci se vydali na tichomořský ostrov, objevili nové druhy mravenců

15.07.2019 12:12 Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama