Čistota uší a zubů v ohrožení? Neuvěříte, jaký dopad má zákaz jednorázových plastů na lidské zdraví

Ohlášený zákaz jednorázových plastových výrobků se dotkne i hygienických potřeb, jako jsou vatové tyčinky či dentální nitě. Nařízení Evropské komise dopadne na lidské zdraví, jak moc však netuší ani samotní představitelé Bruselu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

Server EuroZprávy.cz v tomto týdnu informoval o plánovaném zákazu plastových vatových tyčinek. Jejich prodej přeruší nařízení Evropské komise zakazující používání jednorázových plastových výrobků, jde o opatření týkající se ochrany přírody, která je plasty enormně zamořená. Nařízení se dotkne i jednorázových dentálních nití, které jsou často vyrobeny z nylonu nebo jiného plastu.

Mnoho lidí považuje toto nařízení Evropské komise, podobně jako řadu dalších nápadů z Bruselu, za nepochopitelné. Možná však netuší, jak šeredně se mýlí, protože Evropská unie dobře ví, co dělá. Zákaz jednorázových plastových výrobků totiž nemusí vylepšit životy jen dalším generacím, ale i té současné.

Nedávná vědecká studie totiž prokázala, že právě dentální nit v sobě ukládá nebezpečné chemikálie, tzv. per- a polyfluoroalkylové substance. Podle výzkumníků mají negativní účinky na imunitní systém, napadají játra a urychlují některé druhy rakoviny.

Podle hlavní autorky Katie Boronowové studie její tým prokázal, že užívání dentální nitě je spojeno s vyšší infiltrací lidského těla těmito toxickými chemikáliemi. To má navíc problém se těchto látek zbavovat, takže se kumulují v lidské tkáni. Spojitost se zdravotními problémy ale nebyla přímo prokázána, protože výzkum už se nezabýval zdravotní historií nebo rizikem onemocnění.

V čištění zubů za pomoci dentální nitě však budete moc pokračovat, na trhu se nabízí neplastové nitě i takové, které neobsahují zmíněné toxické chemikálie. Zároveň však stojí za zmínku, že podle dosavadních vědeckých výzkumů neexistuje jediný důkaz, že zubní nit má jakýkoliv prospěch.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

21.03.2019 17:39 V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama