V březnu dojde k odhalení nejikoničtější fotografie v historii vědy. Co na ní uvidíme?

Jak vypadá černá díra, zatím lidé pouze předpovídali. Nyní mají s velkou pravděpodobností důkaz, zdali naše představy o ní byly správné. Mezinárodní tým astronomů za pomoci dvou desítek teleskopů pozoroval dvě známé černé díry v naší galaxii. Výsledkem může být fotografie ve vysokém rozlišení i potvrzení Einsteinovy teorie relativity.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Černá díra, ilustrační foto

Astronomové, kteří se snaží získat první snímky černé díry v srdci Mléčné dráhy, poprvé naznačili, že jejich pokus mohl být úspěšný. Oznámení výsledků pozorování prostřednictvím teleskopu Event Horizon je jednou z nejočekávanějších vědeckých událostí letošního roku. Pokud vše půjde, jak má, dočká se toho vědecká obec v březnu.

Jeden z členů týmu si však pustil pusu na špacír už teď, když prohlásil, že vědci během výzkumu shromáždili pozoruhodná data. Astronomové pozorovali hned dvě černé díry včetně objektu známého pod jménem Sagittarius A*, který se nachází přímo ve středu naší galaxie.

„Podařilo se nám získat opravdu kvalitní data ve velmi vysokém rozlišení, které je potřeba k rozeznání stínu černé díry, pokud tam nějaká je,“ konstatuje teoretická fyzička Sera Merkoffová z amsterdamské univerzity.

Data byla sesbírána již v roce 2017 a celý tým je teď ve finální fázi jejich přezkoumávání. Merkoffová zatím nemůže potvrdit, zdali se během pozorování podařilo pořídit první přímé snímky siluety černé díry.

Profesor Peter Galison z katedry historie vědy na Harvardské univerzitě konstatuje, že v rámci oboru astronomie by šlo o jeden z největších počinů za posledních 50 let. „Pokud opravdu existuje nějaká fotografie, bude jedna z těch nejikoničtějších v historii vědy,“ říká a dodává: „Je to extrémně ambiciózní projekt.“

O existenci černých děr už dnes nejsou téměř žádné pochybnosti, ale dodnes nebyla ani jedna přímo pozorována. Hlavním problémem je fakt, že k zachycení tak masivního objektu by byl třeba teleskop o velikosti planety Země. A to je řeč pouze o naší planetě nejbližší černé díře.

Mezinárodní tým tuto překážku obchází propojením 15 až 20 teleskopů po celém světě od Jižního pólu až po jednotlivé kontinenty. Ucelených výsledků dosahuje za pomoci interferometrie, při níž všechny zmíněné teleskopy simultánně pozorují jedno a to samé místo. Všechna sesbíraná data pak zpracuje superpočítač.

Donutit všechna zapojená zařízení k tomu, aby se zaměřila na jednu černou díru a zachytila každou radiovou vlnu, která přichází z jejího směru, bylo podle zástupců týmu „velkým úspěchem diplomacie a organizace“.

Celý projekt měl dva primární cíle pozorování. Kromě zmíněného objektu Sagittarius A* šlo o supermasivní černou díru M87, která se nachází zhruba 50 až 60 milionů světelných let od naší planety.

Nikomu však není jasné, jak bude případná fotografie vypadat. Někteří teoretici si černou díru představují jako černou siluetu obklopenou září, tedy podobně jako tvůrci filmového hitu Interstellar. „Představte si, že vidíte černý stín,“ říká Merkoffová. Tým by měl také být schopen říct, zdali má černá díra ty vlastnosti, které jí předpověděl v teorii relativity Albert Einstein.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

21.03.2019 17:39 V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu…

Čína naklonovala policejního psa, "Sherlocka Holmese" čeká intenzivní…

21.03.2019 09:52 Vědci v provincii Jün-nan na jihozápadě Číny vytvořili klon čtyřnohého příslušníka policejního…

Dohady kolem "céčka". Je nutné dopovat se v zimě vitamínem C?

21.03.2019 07:34 Vitamín C působí spolu s dalšími vitamíny, a proto je účinnější přijímat jej v zelenině a ovoci než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama