Kdo chrání pralesy před klimatickými změnami? Výsledek pokusu vědce překvapil

Termiti hrají v tropickém pralese zásadní roli. Rozkládají odumřelé části rostlin a spadané listí a provzdušňují půdu. Nový výzkum však odhalil, že ho také pomáhají chránit před klimatickými výkyvy. V době sucha tlumí jeho negativní důsledky a fungují tak jako jakési „ekologické pojištění.“

Přidejte svůj názor 1 komentář

ilustrační foto
doporučujeme

Vědci již dlouho vědí, že termiti hrají v životě deštného pralesa důležitou roli. Při budování rozsáhlých systémů tunelů provzdušňují půdu, podílejí se také na rozkladu biomasy, čímž navracejí do ekosystému drahocenné živiny. Pro přesné pochopení jejich prospěšnosti však zatím neexistovaly exaktní studie.

Výzkumníci nyní v časopise Science zveřejnili závěry studie, která se pokusila jednoznačná data získat. Entomoložka Hannah Griffiths z Yorkské univerzity společně s týmem kolegů prováděla výzkum v deštném pralese na ostrově Borneo. O jeho výsledcích informoval časopis National Geographic.

Aby bylo možné výzkum provést, museli nejprve vědci najít způsob, jak se v určité části pralesa zbavit termitů. Rozkladných procesů v deštném lese se účastní také různé druhy mravenců a půdních mikrobů, a jejich možnou roli proto museli výzkumníci eliminovat.

V lese proto vybrali čtyři místa o rozměrech 80krát 80 metrů, na kterých rozmístili hromádky otrávené celulózy. Ty mohly „strávit pouze termiti, a nic jiného“, čímž se vědcům povedlo zajistit oblasti, které mohli porovnat s dalšími čtyřmi kontrolními místy v pralese.

Shodou okolností začal výzkum v roce 2015, kdy Borneo postihlo sucho způsobené jevem El Niňo.  Vědci ve studii pokračovali i o rok později, kdy již panovaly běžné klimatické podmínky. To jim umožnilo porovnat obě období.

Výsledky vědce překvapily. V běžném období nebyly mezi zkoumanými oblastmi zásadní rozdíly, když však udeřilo sucho, vyrovnávala se s ním ta část pralesa, ve které termiti působili, mnohem lépe. Půda, ve které termiti žili, lépe udržovala vlhkost a znatelně více se v ní také dařilo semenáčkům stromů a rostlin. V suchém období zaznamenali vědci také nárůst množství těchto živočichů.

„Závěry naší studie jsou důležité, protože prokázaly, že nedotčené biologické komunity mohou fungovat jako jakýsi druh ekologického pojištění,“ komentovala závěry studie Hannah Griffiths. Podle Roba Pringla, ekologa z prestižní Princetonské univerzity, mohou „termiti efektivně tlumit dopady klimatické změny“.  

„Pro většinu lidí jsou termiti škůdci, kteří ničí domy a úrodu. My jsme však dokázali, že hrají zásadní roli ve zmírňování negativních dopadů sucha v deštných pralesech,“ řekl doktor Paul Eggleton, který se na výzkumu také podílel.

Podle klimatických odhadů bude v budoucnu suchých období v tropických oblastech přibývat. Deštné pralesy, které jsou také někdy označovány za „plíce světa“, budou touto změnou také zasaženy. Již dnes jsou přitom, především v důsledku lidské činnosti, pod velkým tlakem. Ani aktivita termitů proto v budoucnu nemusí stačit. „Očividně mají termiti potenciál být velmi užiteční,“ myslí si Carina Tarnita z Princetonské univerzity. „Ale jakým způsobem je ovlivní klimatická změna? Kdy se dostanou na bod zlomu?“

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekologičtější výroba palmového oleje? Podle vědců pomohou opice

23.10.2019 08:41 Opice by mohly přispět k tomu, aby pěstování palem olejných méně zatěžovalo životní prostředí.…

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama