Kdo chrání pralesy před klimatickými změnami? Výsledek pokusu vědce překvapil

Termiti hrají v tropickém pralese zásadní roli. Rozkládají odumřelé části rostlin a spadané listí a provzdušňují půdu. Nový výzkum však odhalil, že ho také pomáhají chránit před klimatickými výkyvy. V době sucha tlumí jeho negativní důsledky a fungují tak jako jakési „ekologické pojištění.“

Přidejte svůj názor 1 komentář

ilustrační foto
doporučujeme

Vědci již dlouho vědí, že termiti hrají v životě deštného pralesa důležitou roli. Při budování rozsáhlých systémů tunelů provzdušňují půdu, podílejí se také na rozkladu biomasy, čímž navracejí do ekosystému drahocenné živiny. Pro přesné pochopení jejich prospěšnosti však zatím neexistovaly exaktní studie.

Výzkumníci nyní v časopise Science zveřejnili závěry studie, která se pokusila jednoznačná data získat. Entomoložka Hannah Griffiths z Yorkské univerzity společně s týmem kolegů prováděla výzkum v deštném pralese na ostrově Borneo. O jeho výsledcích informoval časopis National Geographic.

Aby bylo možné výzkum provést, museli nejprve vědci najít způsob, jak se v určité části pralesa zbavit termitů. Rozkladných procesů v deštném lese se účastní také různé druhy mravenců a půdních mikrobů, a jejich možnou roli proto museli výzkumníci eliminovat.

V lese proto vybrali čtyři místa o rozměrech 80krát 80 metrů, na kterých rozmístili hromádky otrávené celulózy. Ty mohly „strávit pouze termiti, a nic jiného“, čímž se vědcům povedlo zajistit oblasti, které mohli porovnat s dalšími čtyřmi kontrolními místy v pralese.

Shodou okolností začal výzkum v roce 2015, kdy Borneo postihlo sucho způsobené jevem El Niňo.  Vědci ve studii pokračovali i o rok později, kdy již panovaly běžné klimatické podmínky. To jim umožnilo porovnat obě období.

Výsledky vědce překvapily. V běžném období nebyly mezi zkoumanými oblastmi zásadní rozdíly, když však udeřilo sucho, vyrovnávala se s ním ta část pralesa, ve které termiti působili, mnohem lépe. Půda, ve které termiti žili, lépe udržovala vlhkost a znatelně více se v ní také dařilo semenáčkům stromů a rostlin. V suchém období zaznamenali vědci také nárůst množství těchto živočichů.

„Závěry naší studie jsou důležité, protože prokázaly, že nedotčené biologické komunity mohou fungovat jako jakýsi druh ekologického pojištění,“ komentovala závěry studie Hannah Griffiths. Podle Roba Pringla, ekologa z prestižní Princetonské univerzity, mohou „termiti efektivně tlumit dopady klimatické změny“.  

„Pro většinu lidí jsou termiti škůdci, kteří ničí domy a úrodu. My jsme však dokázali, že hrají zásadní roli ve zmírňování negativních dopadů sucha v deštných pralesech,“ řekl doktor Paul Eggleton, který se na výzkumu také podílel.

Podle klimatických odhadů bude v budoucnu suchých období v tropických oblastech přibývat. Deštné pralesy, které jsou také někdy označovány za „plíce světa“, budou touto změnou také zasaženy. Již dnes jsou přitom, především v důsledku lidské činnosti, pod velkým tlakem. Ani aktivita termitů proto v budoucnu nemusí stačit. „Očividně mají termiti potenciál být velmi užiteční,“ myslí si Carina Tarnita z Princetonské univerzity. „Ale jakým způsobem je ovlivní klimatická změna? Kdy se dostanou na bod zlomu?“

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U některých lidí je vyšší riziko demence i těžší formy covidu-19, zjistili…

26.05.2020 13:30 Výzkum ve Velké Británii naznačuje, že lidé s genetickou mutací genu ApoE e4, zodpovědného za…

Unikátní léčba leukémie: První dítě v ČR dostává geneticky upravené bílé…

26.05.2020 12:46 Ve Fakultní nemocnici v Motole se léčí první dítě s leukémií v ČR vlastními geneticky upravenými…

Vakcína proti covidu-19 bude nejdřív koncem roku, říká český vědec

26.05.2020 12:21 Očkování proti covidu-19 bude podle odhadů odborníků dostupné nejdříve na konci letošního roku,…

Nová studie srovnala covid-19 s chřipkou. Výsledky jsou jednoznačné, tvrdí…

25.05.2020 22:04 Aktualizováno Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy