Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění vědců z Cancer Research UK podle odborného časopisu Nature ale ukazují, ve skutečnosti můžeme tuto nemoc ovlivnit více, než se myslelo.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Protonová léčba
doporučujeme

Genetika nebo styl života? Lékaři se dlouho přeli o to, co má větší podíl na vzniku rakoviny. Nyní ale našli odpověď, a tou je způsob, jakým náš život vedeme. To ostatně není ničím novým, většina z nás ví, že kouření, alkohol nebo tučná strava se na vzniku karcinomu nemalou měrou podílejí. Podle nového zjištění je to ale mnohem vážnější, než se myslelo.

Závěry expertů ukazují, že rakovina je z velké části výsledkem našeho způsobu života a jeho negativních faktorů. Zdá se, že až dvě třetiny typů rakoviny vznikají jako důsledek škodlivých faktorů, jako je například kouření. Jen 10 až 30 procent rakovinného bujení spustí přirozené procesy lidského těla.

Rakovina tak není podmíněna geneticky do takové míry, jak se dosud tvrdilo. To znamená, že většina z nás je schopna vzniku nemoci zabránit, pokud bude dodržovat zásady zdravého životního stylu. V praxi bychom se tedy měli vyhýbat nadměrnému opalování, kouření, alkoholu, znečištěnému prostředí a naopak bychom měli posílit konzumovaci zdravé stravy a sportovat.

Podle odborníků mohou tato pravidla snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny až o 90 procent. Zbylou část ale ovlivnit nedokážeme, stále platí, že některé karcinomy způsobují chyby v DNA, které se vyskytují náhodně při dělení buněk, když tělo stárne. 

Některé studie také poukázaly na fakt, že u lidí, kteří se přestěhovali ze zemí s nízkým výskytem rakoviny do zemí, kde se rakovina objevuje často, jsou diagnostikovány stejná nádorová onemocnění, jako u ostatního obyvatelstva v dané oblasti. Rakovina je tedy do výrazné míry ovlivněna prostředím, ve kterém žijeme.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planina Nazca vydala tajemství. Objeveno 140 nových obrazců

19.11.2019 08:20 Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 nových obrazců,…

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama