Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění vědců z Cancer Research UK podle odborného časopisu Nature ale ukazují, ve skutečnosti můžeme tuto nemoc ovlivnit více, než se myslelo.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Protonová léčba
doporučujeme

Genetika nebo styl života? Lékaři se dlouho přeli o to, co má větší podíl na vzniku rakoviny. Nyní ale našli odpověď, a tou je způsob, jakým náš život vedeme. To ostatně není ničím novým, většina z nás ví, že kouření, alkohol nebo tučná strava se na vzniku karcinomu nemalou měrou podílejí. Podle nového zjištění je to ale mnohem vážnější, než se myslelo.

Závěry expertů ukazují, že rakovina je z velké části výsledkem našeho způsobu života a jeho negativních faktorů. Zdá se, že až dvě třetiny typů rakoviny vznikají jako důsledek škodlivých faktorů, jako je například kouření. Jen 10 až 30 procent rakovinného bujení spustí přirozené procesy lidského těla.

Rakovina tak není podmíněna geneticky do takové míry, jak se dosud tvrdilo. To znamená, že většina z nás je schopna vzniku nemoci zabránit, pokud bude dodržovat zásady zdravého životního stylu. V praxi bychom se tedy měli vyhýbat nadměrnému opalování, kouření, alkoholu, znečištěnému prostředí a naopak bychom měli posílit konzumovaci zdravé stravy a sportovat.

Podle odborníků mohou tato pravidla snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny až o 90 procent. Zbylou část ale ovlivnit nedokážeme, stále platí, že některé karcinomy způsobují chyby v DNA, které se vyskytují náhodně při dělení buněk, když tělo stárne. 

Některé studie také poukázaly na fakt, že u lidí, kteří se přestěhovali ze zemí s nízkým výskytem rakoviny do zemí, kde se rakovina objevuje často, jsou diagnostikovány stejná nádorová onemocnění, jako u ostatního obyvatelstva v dané oblasti. Rakovina je tedy do výrazné míry ovlivněna prostředím, ve kterém žijeme.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama