Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění vědců z Cancer Research UK podle odborného časopisu Nature ale ukazují, ve skutečnosti můžeme tuto nemoc ovlivnit více, než se myslelo.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Protonová léčba

Genetika nebo styl života? Lékaři se dlouho přeli o to, co má větší podíl na vzniku rakoviny. Nyní ale našli odpověď, a tou je způsob, jakým náš život vedeme. To ostatně není ničím novým, většina z nás ví, že kouření, alkohol nebo tučná strava se na vzniku karcinomu nemalou měrou podílejí. Podle nového zjištění je to ale mnohem vážnější, než se myslelo.

Závěry expertů ukazují, že rakovina je z velké části výsledkem našeho způsobu života a jeho negativních faktorů. Zdá se, že až dvě třetiny typů rakoviny vznikají jako důsledek škodlivých faktorů, jako je například kouření. Jen 10 až 30 procent rakovinného bujení spustí přirozené procesy lidského těla.

Rakovina tak není podmíněna geneticky do takové míry, jak se dosud tvrdilo. To znamená, že většina z nás je schopna vzniku nemoci zabránit, pokud bude dodržovat zásady zdravého životního stylu. V praxi bychom se tedy měli vyhýbat nadměrnému opalování, kouření, alkoholu, znečištěnému prostředí a naopak bychom měli posílit konzumovaci zdravé stravy a sportovat.

Podle odborníků mohou tato pravidla snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny až o 90 procent. Zbylou část ale ovlivnit nedokážeme, stále platí, že některé karcinomy způsobují chyby v DNA, které se vyskytují náhodně při dělení buněk, když tělo stárne. 

Některé studie také poukázaly na fakt, že u lidí, kteří se přestěhovali ze zemí s nízkým výskytem rakoviny do zemí, kde se rakovina objevuje často, jsou diagnostikovány stejná nádorová onemocnění, jako u ostatního obyvatelstva v dané oblasti. Rakovina je tedy do výrazné míry ovlivněna prostředím, ve kterém žijeme.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelci budou měřit množství plastů v moři, využijí k tomu zvláštní…

20.02.2019 09:25 Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama