Zapomeňte na Jurský Park. Skutečný Tyrannosaurus rex vypadal podle vědců úplně jinak

Kolem pravděpodobně nejznámějšího dinosaura ze všech panuje velká řada mýtů. Jeden z nich například tvrdí, že Tyrannosaurus rex nevidí objekty, které se nepohybují. Další pro změnu uvádí, že byl nejsilnější ze všech dinosaurů. Ten zřejmě největší se ale týká jeho vzhledu. Opravdu vypadal tak, jak nám prezentují hollywoodské filmy? Podle paleontologů ani zdaleka ne.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Tyrannosaurus Rex
doporučujeme

Tyrannosaurus neměl problém s očima a po čichu to byl jeho druhý nejsilnější smysl. Byť některé hollywoodské snímky uvádí, že neviděl nepohybující se objekty, opak je pravdou. T-Rex viděl vše, a to velmi dobře.

Mýtům podléhají i Tyrannosaurovy malé ruce, které byly vždy spíše terčem posměchu, jenomže teď se ukazuje, že měly svůj velký význam. Nová studie tvrdí, že díky nim mohl děsivý dravec držet své oběti velmi blízko a natočit si je do takové pozice, která mu umožňovala uštědřit jim poslední smrtící skus.

Mezi vědci se rovněž vedou velké debaty o jeho vzhledu. Pravděpodobně každý z nás už tohoto dinosaura alespoň jednou viděl, ať už na obrázku, nebo ve filmu. Paleontologové se ale shodují v tom, že prakticky všechna dosavadní vyobrazení byla špatná.

Tyrannosaurus totiž neměl kůži podobnou dnešním krokodýlům, ale spíše ptákům. Jeho tělo totiž zřejmě pokrývalo peří, stejně jako všech ostatních dinosaurů. Odborníci se proto přiklánějí k názoru, že více než jako hrozivý dravec vypadal T-Rex jako přerostlý plyšový pták bez křídel.

Říká se rovněž, že jde o nejsilnějšího dinosaura v historii. To také není zcela přesné. Ve své době byl králem světa, v průběhu druhohor ale po naší planetě chodili dinosauři, kteří by si s ním hravě poradili. Ve skutečnosti byl totiž Tyrannosaurus tak těžký a velký, že nemohl běhat. 

Se svou délkou kolem deseti metrů a váhou čítající šest tun by dnes sice strčil do kapsy všechna suchozemská zvířata, na druhohorní poměry byl ale relativně malý. Zejména v porovnání se Spinosaurem, který dosahoval délky až 18 metrů a vážil kolem 20 tun.

Právě Spinosaurus je proto paleontology považován za nejhrozivějšího dinosaura v historii. Na rozdíl od Tyrannosaura měl funkční ruce a byl schopen se pohybovat po dvou, stejně jako po čtyřech nohách. Uměl plavat a jeho rozměry byly tak úctyhodné, že strčil do kapsy nejen všechny prehistorické predátory, ale hravě konkuroval i býložravcům.

Právě ti totiž dlouho tvořili nezastupitelnou skupinu největších suchozemských tvorů a například Brontosauři se svou délkou kolem 20 metrů neměli přirozené nepřátele. Jak se ale nyní ukazuje, Spinosaurus je velmi těsně dotahoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama