Zatmění, které se nebude jen tak opakovat. Krvavý vlčí superměsíc bude na obloze i nad Českem

Jste nadšencem do astronomie? Zítra se vám vyplatí si značně přivstat. Pokud budou na obloze nad Českem panovat vhodné podmínky, můžete zpozorovat jev, který se přinejmenším dva roky nebude opakovat.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto.

Neobvyklá shoda příhodných okolností během zítřejších brzkých ranních hodin způsobí na obloze po celé severní polokouli neobvyklý jev, kterému se říká krvavý vlčí superměsíc. Dojde totiž k úplnému zatmění Měsíce, které dá přirozené družici naší planety charakteristické červené zbarvení.

Ve stejnou chvíli navíc bude Měsíc naší planetě blíž, než je obvyklé. Na obloze se tedy bude jevit podstatně větší. Tomuto fenoménu se tradičně říká superměsíc. Když je v lednu Měsíc v úplňku, dává se mu navíc přízvisko vlčí.

Astronomové už tento jev nedočkavě vyhlíží, především proto, že samotný děj trvá relativně dlouho, hned několik hodin, a nebude se opakovat po následující dva roky. Žádný z nadšenců jej tak nechce promeškat.

„Čeká nás neobvykle dlouhá odmlka, co se úplného zatmění Měsíce týče,“ potvrzuje Tom Kerrs z britské Královské observatoře. „Budou sice následovat další zatmění, ale žádné nebude tak spektakulární minimálně do května 2021,“ dodává astronom.

Při jasné obloze bude jev možno pozorovat na obou amerických kontinentech, ve Velké Británii, Skandinávii či na španělském a francouzském pobřeží. Zcela ochuzeni nebudou ani lidé v České republice, avšak půjde jen o částečné pozorování.

Celý jev se začne odehrávat kolem půl čtvrté hodiny ráno. Měsíc má zčervenat 20 minut před 6. hodinou, k úplnému zatmění dojde v 6:12. Do normálu se vše vrátí až čtvrthodiny před osmou.

Naposledy šlo krvavý měsíc na obloze pozorovat v červenci minulého roku, špatné podmínky však astronomům i všem nadšencům vše značně ztížily. V letošním roce nás pak čekají ještě dva superměsíce, jeden v únoru a další v březnu.

Pozorování dalekohledem pomůže sledovat postup zemského stínu po měsíčním povrchu a jak se do stínu Země postupně noří měsíční krátery. Je také dobře vidět, že zemský stín není ostrý, což způsobuje zemská atmosféra.

Úplné zatmění Měsíce bude znovu možné spatřit až 7. září 2025. V noci ze 16. na 17 července 2019 nastane částečné zatmění pozorovatelné z České republiky. Měsíc při něm bude zakryt ze 65 procent.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama