Dvouminutový trik vás zbaví chuti na tučné jídlo. Co přesně musíte udělat?

Na jídlo si během dne najde čas snad úplně každý z nás. Pokud si během něj vyhradíte dvě minuty, můžete se třeba zbavit i nadváhy. Vědci totiž přišli na to, jak se zbavit chuti na tučná a nezdravá jídla.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

Nová studie prokázala, že čichání vůně tučných jídel po dobu pouhých dvou minut donutí lidi k tomu, aby si je nedali. Zatímco první přičichnutí vás nejspíš navnadí, soustavné vdechování zápachu po delší časový úsek vás podle vědců od konzumace takového pokrmu odradí. Nová metoda by mohla udržet děti u zdravého stravování.

Podle výzkumného týmu nás totiž dostatečně uspokojí právě delší vystavení výraznému aromatu tučných jídel, která poté už nemusíme jíst. Tělo tak „zbavíme“ zbytečných kalorií. „Okolní vůně může být dobrým nástrojem, jak odolat touze po těchto jídlech,“ říká jeden z autorů Dipayan Biswas.

Vědci prokázali, že vůně nezdravých jídel, jako je například pizza nebo hamburger, může lidi ve školní kantýně nebo třeba supermarketu donutit, aby si nakonec vybrali některé ze zdravých jídel.

Kupříkladu v jedné americké školní jídelně si z devíti stovek školáků vybralo nezdravé jídlo jen 21 % z nich, když byli vystaveni vůni pizzy. V případě, že nebylo přítomno žádné aroma, vzrostl počet těch, kteří zvolili tučný pokrm o 15 procent. Důležité však bylo, že se výsledky praktického výzkumu podařilo potvrdit v laboratoři.

Vědce to tak dovedlo k závěru, že lidský mozek možná nerozeznává, zdali jídlo doopravdy jíme, nebo k němu jen po delší dobu přičicháváme. Konstatují, že jde pouze o hypotézu, která však koresponduje s výsledky některých předchozích výzkumů, které potvrdily, že lidské smysly se mohou navzájem ovlivňovat.

„Myslíme si, že vůně tučných jídel dostatečně uspokojí mozek, který tak redukuje potřebu takový pokrm i zkonzumovat,“ tvrdí vědci ve své studii a doufají, že by její výsledky mohly přispět k lepším stravovacím návykům dnešních dětí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama