Rezistenci bakterií vůči antibiotikům zavinili i sami lékaři, tvrdí nová studie

Obvodní lékař někdy předepsal antibiotika asi každému z nás. Podle nejnovější studie však v mnoha případech chybně, čímž nechtěně přispěl k tomu, že se zvyšuje rezistence bakterií. Ta je přitom jedním z nejzávažnějších problémů dnešní medicíny.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Antibiotika.
doporučujeme

Svět má v posledních letech velký problém, který se zdá být rok od roku větší. Rezistence bakterií vůči dnešním léčivům se zvýšila do té míry, že některá antibiotika jsou prakticky neúčinná. Nová studie však poukázala ještě na další věc, která s celou problematikou zásadně souvisí.

Studie, kterou publikoval British Medical Journal, obsahuje zjištění, že mnohá antibiotika jsou lékaři předepisována úplně zbytečně. Vědci upozorňují, že nadměrné předepisování antibiotik mohlo přispět právě ke zvýšení rezistence některých bakterií vůči nim.

Analýzou dostupných dat jedné soukromé zdravotní pojišťovny vědci zjistili, že v celých 23 % případů byla antibiotika nevhodně předepsána, u dalších 35 % to bylo rovněž potenciálně možné. Ve 30 % případů pak předepsané medikamenty nepasovaly k diagnóze.

Nevhodná antibiotika dostali zhruba 2 miliony z téměř 15 milionů zkoumaných lidí dospělého věku. Součástí výzkumu bylo i 4,5 milionu dětí, nevhodný předpis byl prokázán v 500 tisících případů.

Nejčastěji byla antibiotika špatně předepsaná pro nemoci jako akutní bronchitida nebo onemocnění dýchacích cest. Mezi diagnózami se objevil i kašel, který je přitom způsoben viry, nikoliv bakteriemi.

„Nadužívání antibiotik nadále bují a zasahuje neuvěřitelné množství pacientů,“ konstatuje pediatr Kao-Ping Chua z Michiganské univerzity. I přes léta důsledného vzdělávání jsou stále předepisována nevhodná antibiotika, a to i na nemoci, které žádnou léčbu medikamenty nevyžadují. Na děti přitom mohou mít nežádoucí účinky.

Autoři studie tak doufají, že bude pomyslným budíčkem pro lékaře, aby přestali předepisovat antibiotika na nemoci, které lze léčit bez nich. Nechtěně tak totiž napomáhají ke zvyšující se rezistenci bakterií, která je jedním z největších problémů současné medicíny.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

06.04.2020 00:32 Aktualizováno ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

Nemusíte kašlat. Koronavirus možná šíří i mluvení a dýchaní, obávají se…

04.04.2020 21:52 Aktualizováno Dosud se uvádělo, že se nový typ koronaviru přenáší především kašlem a kýcháním. Skupina vědců ale…

Jak porazit pandemii? Jedna cesta potrvá měsíce, druhá zabije miliony lidí…

04.04.2020 21:50 Aktualizováno Když se objeví nový virus, nikdo proti němu není imunní. Podle některých odborníku ale koronavirus…

Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 procent

04.04.2020 16:29 Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy