Rezistenci bakterií vůči antibiotikům zavinili i sami lékaři, tvrdí nová studie

Obvodní lékař někdy předepsal antibiotika asi každému z nás. Podle nejnovější studie však v mnoha případech chybně, čímž nechtěně přispěl k tomu, že se zvyšuje rezistence bakterií. Ta je přitom jedním z nejzávažnějších problémů dnešní medicíny.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Antibiotika.
doporučujeme

Svět má v posledních letech velký problém, který se zdá být rok od roku větší. Rezistence bakterií vůči dnešním léčivům se zvýšila do té míry, že některá antibiotika jsou prakticky neúčinná. Nová studie však poukázala ještě na další věc, která s celou problematikou zásadně souvisí.

Studie, kterou publikoval British Medical Journal, obsahuje zjištění, že mnohá antibiotika jsou lékaři předepisována úplně zbytečně. Vědci upozorňují, že nadměrné předepisování antibiotik mohlo přispět právě ke zvýšení rezistence některých bakterií vůči nim.

Analýzou dostupných dat jedné soukromé zdravotní pojišťovny vědci zjistili, že v celých 23 % případů byla antibiotika nevhodně předepsána, u dalších 35 % to bylo rovněž potenciálně možné. Ve 30 % případů pak předepsané medikamenty nepasovaly k diagnóze.

Nevhodná antibiotika dostali zhruba 2 miliony z téměř 15 milionů zkoumaných lidí dospělého věku. Součástí výzkumu bylo i 4,5 milionu dětí, nevhodný předpis byl prokázán v 500 tisících případů.

Nejčastěji byla antibiotika špatně předepsaná pro nemoci jako akutní bronchitida nebo onemocnění dýchacích cest. Mezi diagnózami se objevil i kašel, který je přitom způsoben viry, nikoliv bakteriemi.

„Nadužívání antibiotik nadále bují a zasahuje neuvěřitelné množství pacientů,“ konstatuje pediatr Kao-Ping Chua z Michiganské univerzity. I přes léta důsledného vzdělávání jsou stále předepisována nevhodná antibiotika, a to i na nemoci, které žádnou léčbu medikamenty nevyžadují. Na děti přitom mohou mít nežádoucí účinky.

Autoři studie tak doufají, že bude pomyslným budíčkem pro lékaře, aby přestali předepisovat antibiotika na nemoci, které lze léčit bez nich. Nechtěně tak totiž napomáhají ke zvyšující se rezistenci bakterií, která je jedním z největších problémů současné medicíny.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pokus, který vědcům vyrazil dech. Zjistili, jak nasytit miliony lidí

26.05.2019 14:43 Hladomor je problém nejen ve vnitrozemních afrických zemích, ale i v některých přímořských nebo…

Tachykardie: Nemoc, kterou Češi podceňují. Mnozí neví, že ji sami mají

26.05.2019 13:21 Každý už někdy zažil, že mu srdce tlouklo rychleji než normálně. Většinou to bylo způsobeno…

Společnost na dně? Světu hrozí příští rok kolaps, tvrdí vědec

26.05.2019 12:01 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Vědci vysvětlili, proč jsme ještě nepotkali mimozemšťany

25.05.2019 13:11 Zatím marně si lidé pokládají otázku: „Jsme ve vesmíru sami?“ Ačkoliv jasnou odpověď jen tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama