Vědci na Antarktidě vyvrtali kilometrovou díru. To, co v ní našli, jim vyrazilo dech

Antarktida je nejchladnější ze všech zemských kontinentů a ještě donedávna se mělo za to, že na ní téměř nic nežije. Vědci ale zjistili, že je ve skutečnosti hojně osídlená, a nejsou to jen tuleni a tučňáci, kteří jí obývají. I v těch nejmrazivějších vodách totiž žijí obrovské kolonie bakterií. A ty mohou sloužit jako potrava tvorům, které jsme dosud ještě neviděli.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tábor vědeckého týmu SALSA Antarctica u jezera Mercer
doporučujeme

Jezero Mercer se od všech ostatních na Zemi liší tím, že leží pohřbené více než kilometr hluboko v antarktickém ledu. Nyní se k němu podařilo provrtat skupině vědců z týmu SALSA, která z něj sbírá vzorky. A první výsledky testů jsou ohromující.

Odborníci totiž zjistili, že navzdory velmi nízkým teplotám v jezeře žijí velké kolonie bakterií. Mercer přitom nápadně připomíná obrovské jezero plné podzemních vod, které našli vědci loni na Marsu. To pravděpodobně existuje jen díky mikrobům, stejně jako Mercer. 

Jezero se rozprostírá na ploše dvakrát větší než Manhattan a analýza ukázala, že v jednom mililitru vody se nachází až 10 tisíc bakteriálních buněk, tedy zhruba setina oproti otevřeným oceánům. To podle vědců dokazuje, že Antarktida není mrtvý kontinent.

Tento objev ale může být převratný ještě z jednoho důvodu. Podle serveru Science Alert naznačuje výskyt vyšších forem života. Je totiž možné, že tato jezera obývají živočichové, o kterých jsme doposud vůbec nevěděli a kteří se natolik přizpůsobili nehostinnému prostředí, že se stavbou těla nebo svými schopnostmi vymykajícími všemu, co jsme dosud viděli.

Není tajemstvím, že zhruba 91 procent mořských a 86 procent suchozemských druhů, kteří obývají Zemi, jsme ještě nikdy neviděli. Biologové každý popíší zhruba 15 tisíc nových tvorů a nyní se o to stejné pokusí i tým SALSA. "Nemáme vlastně příliš jasnou představu o tom, co objevíme," přiznal člen týmu John Priscu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lék na covid-19? Přípravek proti vším ničí koronavirus do 48 hodin

07.04.2020 22:19 Aktualizováno Tým vědců z australské Monash University v Melbourne zjistil, že lék ivermektin používaný proti…

Podivné šíření koronaviru. Nová studie ukázala, co se děje před samotnou…

07.04.2020 22:19 Aktualizováno Experti v nové studii potvrdili, že k šíření koronavirus dochází i bez toho, aby měl jeho nositel…

Vědci připravili naučná videa o výzkumu koronaviru i testování

07.04.2020 20:52 Tři naučná videa o novém typu koronaviru připravila Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT).…

Slovenští vědci vyvinuli test na koronavirus, věnují ho státu

07.04.2020 14:26 Slovenští vědci vyvinuli přesný test na koronavirus a připravují výrobu 100.000 kusů, které věnují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy