Skuteční zombie živočišné říše. Houba svého hostitele ovládne a nakonec proroste jeho tělem

Hororové filmy plné běsnících zombie, jejichž mozek ovládá nějaký parazit, či virus, jsou ve svém žánru značně populární. I v našem reálném světě však existuje takový hrůzu nahánějící organismus. Je jím specifická houba, která ovládne mozek svého hostitele a postupně ho zabije, když z jeho těla proroste ven. Naštěstí pro lidstvo napadá tato houba jen mravence.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Ophiocordyceps unilateralis je někdy přezdívaná „mravenčí zombie houba“. Způsob, jakým se tento organizmus živí a rozmnožuje, je skutečně značně děsivý. Pokud se spóře houby podaří napadnout a infikovat mravence, začne v jeho těle postupně růst.

V průběhu jednoho týdne využívá živiny v jeho těle a ovlivňuje jeho chování. Houba nakonec donutí mravence opustit jeho kolonii. Pod jejím vlivem vyleze na nedaleký strom, kde se zastaví ve výšce 25 centimetrů. To je podle vědců pravděpodobně ideální „zóna“, kde teplota i vlhkost umožňují houbě ideálně růst.

Následně houba donutí mravence pevně se zakousnout do listu. V této poloze pak dožije konec svého života, neboť houba začne rychle prorůstat hlavou svého hostitele. Právě tamtudy z těla pronikne cibulovitá tobolka, ve které se nacházejí spóry. Mravenec často zůstane zavěšen v blízkém okolí své kolonie a spóry, které se z jeho pozůstatků začnou snášet na zem, díky tomu mohou napadnout a ovládnout další mravence. Houba je takto schopná vyhladit celou kolonii.

David Hughes, entomolog, který se výzkumem chování této houby zabývá na Pennsylvánské státní univerzitě, objevil při svém bádání další detaily. Jak informuje list The Atlantic, spóry nejprve napadnou tělo jako jednotlivé buňky. Uvnitř se však postupně rozšíří, spolupracují a rostou, až ovládají celé tělo hostitele. Jeho mozek nicméně houba přímo nenapadne.

Parazitická houba ovládne svého hostitele a zabije ho (3:03) | zdroj: YouTube

Chování mozku ovlivní pravděpodobně chemikálie, které houba produkuje. Podle Hughese navíc kontroluje svaly svého hostitele, kterého „ovládá tak, jako loutkář ovládá pohyby své loutky. Vědec předpokládá, že houba de facto oddělí spojení mezi mozkem mravence a jeho končetinami. Tento prostor pak nahradí a vypustí chemikálie, které donutí svaly ke kontrakcím. Mravenec je tak do poslední chvíle uvězněn ve svém vlastním těle, které nedokáže ovládat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama