Největší známá věc měří čtyři triliardy kilometrů. Člověk by ji za celý život nepřeletěl

Uhádli byste, co je největší známou věcí vůbec? Nejde ani o Velkou čínskou zeď, ani o Tichý oceán. Tím nejmasivnějším, s čím se kdy lidstvo setkalo, je takzvaná Velká skupina kvazarů. Ta měří neuvěřitelné čtyři miliardy světelných let, tedy zhruba čtyři triliardy kilometrů. Je tak masivní, že by ji člověk během celého života nedokázal přeletět ani v té nejrychlejší raketě na světě.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Kvazary se vyznačují silným jasem. Svoji svítivost ale velmi rychle mění
doporučujeme

Kvazar je vesmírné těleso, které v dalekohledu ze všeho nejvíce připomíná hvězdu. Ačkoliv jich známe více než 200 000, nic víc o nich vlastně nevíme. 

Vědci se v 60. letech, kdy k jejich objevu došlo, domnívali, že se skutečně o hvězdy jedná. Nyní si vůbec nejsou jisti, co jsou kvazary zač. Jedna z vědeckých teorií říká, že jsou to jádra starých galaxií, v jejichž středu se nachází obří černá díra.

Další z teorií tvrdí, že kvazary ukazují místa, kde masivní černé díry velmi rychle rostly. Jiná zase tvrdí, že proudy, radiace a vítr vytvořen kvasary ukončily vznik nových hvězd v galaxii.

Co jsou zač a jak vznikly je předmětem dalšího zkoumání, jedno ale o nich víme jistě. Seskupení 73 extrémně zářivých kvazarů tvoří největší objekt, s jakým se kdy lidstvo setkalo.

Podle časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society měří toto uskupení na šířku čtyři miliardy světelných let, což jsou zhruba čtyři triliardy kilometrů, v číselném zápisu 4 000 000 000 000 000 000 000 km.

Jde o tak velkou vzdálenost, že by ji člověk nikdy nedokázal překonat. Pěšky během života ujdeme zhruba 80 tisíc kilometr. Pokud bychom si vzali na pomoc nejrychlejší raketu světa Atlas V, která dosáhne maximální rychlosti 58 350 km/h, také by nám to moc nepomohlo.

Za ideálních podmínek, tedy s předpokladem nekonečné zásoby paliva, by totiž člověk v této raketě od narození až do smrti uletěl zhruba 40 miliard kilometrů. To není ani polovina vzdálenosti, kterou kvazary tvoří.

Loading...
Témata: vesmir | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planina Nazca vydala tajemství. Objeveno 140 nových obrazců

19.11.2019 08:20 Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 nových obrazců,…

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama