Největší známá věc měří čtyři triliardy kilometrů. Člověk by ji za celý život nepřeletěl

Uhádli byste, co je největší známou věcí vůbec? Nejde ani o Velkou čínskou zeď, ani o Tichý oceán. Tím nejmasivnějším, s čím se kdy lidstvo setkalo, je takzvaná Velká skupina kvazarů. Ta měří neuvěřitelné čtyři miliardy světelných let, tedy zhruba čtyři triliardy kilometrů. Je tak masivní, že by ji člověk během celého života nedokázal přeletět ani v té nejrychlejší raketě na světě.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Kvazary se vyznačují silným jasem. Svoji svítivost ale velmi rychle mění
doporučujeme

Kvazar je vesmírné těleso, které v dalekohledu ze všeho nejvíce připomíná hvězdu. Ačkoliv jich známe více než 200 000, nic víc o nich vlastně nevíme. 

Vědci se v 60. letech, kdy k jejich objevu došlo, domnívali, že se skutečně o hvězdy jedná. Nyní si vůbec nejsou jisti, co jsou kvazary zač. Jedna z vědeckých teorií říká, že jsou to jádra starých galaxií, v jejichž středu se nachází obří černá díra.

Další z teorií tvrdí, že kvazary ukazují místa, kde masivní černé díry velmi rychle rostly. Jiná zase tvrdí, že proudy, radiace a vítr vytvořen kvasary ukončily vznik nových hvězd v galaxii.

Co jsou zač a jak vznikly je předmětem dalšího zkoumání, jedno ale o nich víme jistě. Seskupení 73 extrémně zářivých kvazarů tvoří největší objekt, s jakým se kdy lidstvo setkalo.

Podle časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society měří toto uskupení na šířku čtyři miliardy světelných let, což jsou zhruba čtyři triliardy kilometrů, v číselném zápisu 4 000 000 000 000 000 000 000 km.

Jde o tak velkou vzdálenost, že by ji člověk nikdy nedokázal překonat. Pěšky během života ujdeme zhruba 80 tisíc kilometr. Pokud bychom si vzali na pomoc nejrychlejší raketu světa Atlas V, která dosáhne maximální rychlosti 58 350 km/h, také by nám to moc nepomohlo.

Za ideálních podmínek, tedy s předpokladem nekonečné zásoby paliva, by totiž člověk v této raketě od narození až do smrti uletěl zhruba 40 miliard kilometrů. To není ani polovina vzdálenosti, kterou kvazary tvoří.

Loading...
Témata: vesmir | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama