Proč jsou někteří lidé stále hubení? Vědci přišli záhadě na kloub

Nová vědecká studie se zaměřila na to, proč jsou někteří lidé celý život hubení. Výsledky výzkumu odhalily, že za to částečně může jejich genetická výbava. Konkrétně jim chybí jim geny, které jsou jinak spojené s obezitou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Hned na začátku je třeba zmínit, že genetická výbava určitě nemůže za všechno. Různé faktory, jako jsou kvalita konzumované stravy nebo styl života, samozřejmě hrají významnou roli. Studie však jednoznačně prokázala, že někteří lidé mají k celoživotní hubenosti předem dané predispozice.

Na rozdíl od předchozích studií, které se zabývaly především otázkou, proč lidé tloustnou, se tentokrát vědci zaměřili na opačný fenomén. Tedy proč někteří lidé zůstávají hubení. Spojitost genetické výbavy s obezitou byla prokázána opakovaně, nyní však výzkumníci poprvé zjistili, že stejně tak mohou být lidé předurčeni k hubenosti.

„Tento výzkum poprvé ukazuje, že zdravě hubení lidé jsou obecně hubení proto, že mají nižší procento genů, které zvyšují šanci na obezitu, a ne proto, že by byli morálně nadřazení, jak si někteří rádi myslí,“ komentovala výsledky Sadaf Farooqi z Univerzity v Cambridgi, která se na studii podílela.

„Je snadné rychle soudit a kritizovat ostatní za to, že jsou tlustí, ale věda nám ukazuje, že je vše mnohem komplikovanější. Nad naší tělesnou vahou máme mnohem menší kontrolu, než bychom si rádi mysleli,“ dodala.

Podle serveru Science Alert porovnávali vědci DNA od 1622 lidí s nízkým indexem BMI se vzorky od 1985 obézních lidí. Ke kontrole pak sloužilo DNA od 10 433 lidí s normální váhou. Díky tomu byli výzkumníci schopni odhalit u všech skupin určité vzorce.

Zároveň za pomoci dotazníků zkoumali jejich životní styl, aby vyloučili faktory, které by mohly výsledky negativně ovlivnit. U obézních lidí vědci zjistili mnohem vyšší hladinu něčeho, co nazývají „genetické rizikové skóre“. Zjednodušeně řečeno měli tito lidé více genetických variant, které zvyšují šanci na rozvoj obezity. U 74 % hubených lidí se naopak tělesná váha „dědila v rodině“.

Dřívější výzkumy dokazují, že naši tělesnou hmotnost ovlivňuje celá řada faktorů, jako je rychlost metabolismu nebo, vcelku očividně, míra fyzické aktivity. Nová studie nicméně dokázala, že někteří lidé ze stejného množství totožné potravy ztloustnou výrazně více než jiní.

Výzkum teoreticky otevírá šance na „hubenější budoucnost“ pro všechny. „Pokud se nám podaří identifikovat geny, které zabraňují lidem ztloustnout, mohli bychom být schopni je využít k vyvinutí nových metod hubnutí, a pomoci tak lidem, kteří tuto výhodu nemají,“ myslí si Farooqi.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kamera natočila v oceánu zvláštního tvora. Nepodobá se ničemu známému,…

24.04.2019 15:32 V hlubinách oceánů se skrývají rozličná tajemství. Na jedno takové narazili výzkumníci Five Deeps…

loading...

Kdo ve skutečnosti byli křižáci? Výzkum DNA odhalil jejich tajemství

24.04.2019 13:31 Křížové výpravy byly největší expanzí Evropanů ve středověku. Snaha podrobit si Blízký východ…

Malárie už nebude tak smrtící? Nový objev by mohl zachránit milióny životů

24.04.2019 11:16 V našich zeměpisných šířkách si málokdo uvědomuje, že nejsmrtelnější nemocí je malárie. Každoročně…

Objev na Marsu: zaznamenány první otřesy

23.04.2019 20:40 Seizmograf na marsovské sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama