Hazard se zdravím: Co hrozí při nedostatku spánku? Nové studie jsou alarmující

Vědci v poslední době zjišťují, jak moc důležitý je pro naše tělo spánek. V dnešním uspěchaném světě, plném technologických možností, mu však mnoho lidí nevěnuje dostatek času. Podle odborníků si přitom fenomén nedostatečně kvalitního spánku zasluhuje stejnou pozornost, jako epidemie obezity.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ilustrační foto
doporučujeme

Že je spánek důležitý, víme asi všichni. Vědci, kteří se věnují výzkumu mozku, však teprve nyní zjišťují, jak zásadní roli v našich životech hraje. Velké pokroky se objevují například na poli medicíny.

Několik nových studií naznačuje, že spánková deprivace zvyšuje riziko propuknutí Alzheimerovy choroby. Podle deníku Independent, který se tématem zabýval, stačí i jedna probdělá noc k tomu, aby v mozku stoupla hladina bílkovin spojených s touto nemocí.

Nedostatek spánku má výrazný vliv na úzkostné stavy, a i poměrně malá „redukce“ času, který mu věnujeme, je podle vědců spojena s pocity sociální izolace a osamělosti.

„Mezi lidmi bývalo populární říkat – Vyspím se dost, až umřu. Ironické je, že právě nedostatek spánku vás k tomu může dovést dříve,“ řekl deníku Daniel Buysse, profesor spánkové medicíny z Univerzity v Pittsburgu.

Vědci varují, že se z nedostatku spánku stává rostoucí zdravotnická krize, která si zaslouží stejnou pozornost, jako epidemie obezity.

Stále více se také mezi vědci uchycuje koncept „zdravého spánku“. Podle toho by většina dospělých měla každou noc naspat přinejmenším sedm hodin. Realita je však často odlišná.

V roce 1942 zjistil průzkum Gallupova ústavu, že dospělí naspí v průměru 7,9 hodin. V roce 2013 to již bylo více jak o hodinu méně. Výzkum Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z roku 2016 zjistil, že až třetina dospělých doporučených sedm hodin nesplňuje.

Optimální doba spánku přitom není něco, co by vědci uměle stanovili. Matthew Walker, profesor psychologie na univerzitě v Berkeley, upozorňuje, že jde o výsledek evolučního procesu. „Když spíte, je to vlastně ta nejidiotštější věc: Nepřijímáte potravu, s nikým se nespřátelíte. A co je ještě horší, jste zranitelní ze strany predátorů,“ vysvětlil. „Pokud by byla možnost ušetřit z toho času, byť jen 10 nebo 20 procent, matka příroda by to během milionů let evoluce udělala.“

Mnoho studií například prokázalo, že se spánkem obnovují naše schopnosti učit se. Zásadně také ovlivňuje naši paměť. V poslední době však vědci přicházejí na stále nové souvislosti. Podle jedné studie například lidé starší 50 let, kteří trpí nespavostí, častěji padají. Jiné studie zase spojily nedostatek spánku u starých lidí s intenzivnějším prožíváním bolesti.

„Na škole míváte přednášky o problematice bezpečného sexu, pití alkoholu, nebo drog. Proč nikdy nikdo nepřijde a nevysvětlí vám, jak je důležitý spánek?“ cituje The Independent profesora Walkera.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s tělem udělá šest měsíců ve vesmíru? Pro astronauty je obtížná i běžná…

26.04.2019 15:56 Ačkoliv mnoho chlapců sní o tom, že se stanou kosmonauty, tvrdým výběrem a výcvikem projde jen…

Česká účast na misi Athena: Obrovský milník v české astronomii

26.04.2019 15:05 Česká astronomie a kosmická fyzika právě zažívají velmi důležitý milník. České republice se nedávno…

Letět do vesmíru je jako jet z Prahy po dálnici, vzpomíná kosmonaut Remek

26.04.2019 12:03 Vladimír Remek byl prvním eurokosmonautem a prvním člověkem z jiné země než SSSR nebo USA, který…

Malé děti by u TV nebo PC měli trávit jen hodinu denně, tvrdí WHO

25.04.2019 19:54 Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení ohledně denního režimu u dětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama