Každých 10 let se na Zemi stane podivný úkaz. Vědci dodnes neví proč

Země je plná záhad. Nad jednou z nich vědci bádali dlouhé desítky let. Zjistili totiž, že v průměru každých 10 let se Země nakloní doprava nebo doleva. A to hned o několik metrů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Země

Naklápění zemské osy, je záhadou, na kterou se vědci pokoušejí přijít dlouhé roky. Satelitní monitorování zachycuje i související pohyb vody kolem Země a vědci z NASA se snaží zákonitosti rotace planety a pohybu vln vyřešit. 

Země se podle nich při rotaci nepohybuje tak hladce, jak glóbus. Ve skutečnosti se totiž chvěje a kolem svých pólů rotuje pomalu. Jednou za 6 až 14 let se ale vychýlí, a to až o několik metrů.

Toto kolísání nemá vliv na náš každodenní život a lidé o něm ani nevědí, pro odborníci je ale záhadou. Informace o stupni vychýlení jsou totiž důležitým údajem pro satelity a určování polohy pomocí GPS.

NASA proto pátrá, jak cirkulace vody přispívá k vychylování zemské osy. Souvislost mezi oběma naznačily již předchozí studie, některé pohyby naší planety jsou ale pro vědce stále záhadou.

Země se podle vědců houpe jako na houpačce a domnívají se, že by tuto změnu mohl způsobit úbytek hmotnosti v Grónsku a na Antarktidě kvůli rychlému tání ledu. To ale nevysvětluje, proč se Země naklání tak rychle a náhle.

Odpověď podle některých dohadů leží dávno v minulosti, v době Eurasie. Za naklápěním podle nich může stát deficit vody, a to zejména na indickém subkontinentu a v oblasti Kaspického moře.

Rotace Země vědce fascinuje už více než sto let. Proč ale každých 6 až 14 let kolísá o několik metrů na východ nebo na západ? To dodnes nikdo přesně neví.

Témata: Země | Vědci | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řezal hlavy psům a držel je naživu. Je nejodpornější oceněný pokus v…

18.03.2019 19:21 Aktualizováno V komunistickém Sovětském svazu proběhla řada výzkumů. Některé z nich probíhaly v režii Sergeje…

Cocoliztli. Nemoc, která vyděsila vědce, vyhubila 80 procent Mexika

17.03.2019 15:27 Na dvanáct milionů domorodců zabila v polovině 16. století na jihu dnešního Mexika záhadná nemoc,…

Vědci objevili nového pavouka, pojmenovali ho po Star Wars

17.03.2019 11:00 Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého.…

Průlom v léčbě cukrovky? Studie britských vědců zcela mění situaci

17.03.2019 09:50 Nová studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama