Každých 10 let se na Zemi stane podivný úkaz. Vědci dodnes neví proč

Země je plná záhad. Nad jednou z nich vědci bádali dlouhé desítky let. Zjistili totiž, že v průměru každých 10 let se Země nakloní doprava nebo doleva. A to hned o několik metrů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Země
doporučujeme

Naklápění zemské osy, je záhadou, na kterou se vědci pokoušejí přijít dlouhé roky. Satelitní monitorování zachycuje i související pohyb vody kolem Země a vědci z NASA se snaží zákonitosti rotace planety a pohybu vln vyřešit. 

Země se podle nich při rotaci nepohybuje tak hladce, jak glóbus. Ve skutečnosti se totiž chvěje a kolem svých pólů rotuje pomalu. Jednou za 6 až 14 let se ale vychýlí, a to až o několik metrů.

Toto kolísání nemá vliv na náš každodenní život a lidé o něm ani nevědí, pro odborníci je ale záhadou. Informace o stupni vychýlení jsou totiž důležitým údajem pro satelity a určování polohy pomocí GPS.

NASA proto pátrá, jak cirkulace vody přispívá k vychylování zemské osy. Souvislost mezi oběma naznačily již předchozí studie, některé pohyby naší planety jsou ale pro vědce stále záhadou.

Země se podle vědců houpe jako na houpačce a domnívají se, že by tuto změnu mohl způsobit úbytek hmotnosti v Grónsku a na Antarktidě kvůli rychlému tání ledu. To ale nevysvětluje, proč se Země naklání tak rychle a náhle.

Odpověď podle některých dohadů leží dávno v minulosti, v době Eurasie. Za naklápěním podle nich může stát deficit vody, a to zejména na indickém subkontinentu a v oblasti Kaspického moře.

Rotace Země vědce fascinuje už více než sto let. Proč ale každých 6 až 14 let kolísá o několik metrů na východ nebo na západ? To dodnes nikdo přesně neví.

Loading...
Témata: Země | Vědci | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se s námi děje pár minut před smrtí? S těmito myšlenkami zemřeme

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Jeskyně v Tatrách vydala tisíce let staré tajemství, archeologové jsou…

22.07.2019 15:50 Jeskyně Hučivá diera v Belianských Tatrách na Slovensku byla osídlená v pravěku. Svědčí o tom…

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Nejzáhadnější místo světa vědcům vyráží dech. Ženy samovolně mutují v muže

21.07.2019 11:23 Vesnice Salinas v Dominikánské republice je jediné místo na světě, kde se dívky v průběhu dospívání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama