Vědci zjistili, jak vymřeli mamuti. A potkat to může i nás

Mamuti byli jedněmi z posledních prehistorických savců, se kterými naši předchůdci přišli do styku. Postupně ale všichni vymřeli, a odborníci dlouho nevěděli proč. Teď se jim povedlo nalézt příčinu, a špatnou zprávou je, že se může brzy opakovat.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Mamuti podle zjištění vědců vyhynuli v důsledku klimatických změn. Podle BBC zemřeli žízní, protože zemské klima se proměnilo natolik, že sladké vody téměř vyschly.

Podle odborníků k tomu došlo před 5000 lety, v době, kdy na Zem žilo už jen pár posledních skupin. Většina mamutů vymřela o 5000 let dříve, tedy zhruba před 10 000 lety. Lidé je témě vyhubili, a co se nepovedlo jim, o to se postaraly klimatické změny.

Právě ty za dalších 5000 let dostihly i poslední žijící zbytky mamutů žijící  na ostrově svatého Pavla v Beringově moři. Studie vědců naznačuje, že tato zvířata čelila jiné hrozbě než jejich příbuzní na pevnině.

Jak se po době ledové krajina oteplovala, zvyšovala se hladina moří, což zmenšilo plochu ostrova, na kterém mamuti žili. Některé jezera zmizela v oceánu sladkovodních pitných zdrojů ubylo. Mamuti museli sdílet stále vzácnější napajedla, přičemž jejich nadužívání způsobilo další problém.

"Když vyschla jezera, zvěř se shromažďovala při napajedel. Pobíhali kolem nich, což ničilo vegetaci, jako to ostatně vidíme i v případě dnešních slonů. Usazeniny pak mohly znečišťovat vodní zdroje, což stále více zmenšovalo zásoby pitné vody. Mamuti přispívali k vlastnímu zániku," uvedl pro autor studie, Russel Graham z Pensylvánské univerzity, vysvětluje.

"Dnešní sloni potřebují mezi 70 až 200 litry vody denně. Předpokládáme, že mamuti potřebovali totéž. Poté, co napajedlo vyschlo, dlouho nepřežili. I kdyby vyschlo jen na měsíc, mohlo to být pro ně fatální," dodal.

Podle vědců je právě vyhynutí mamutů nejpodrobněji a nejpřesněji popsaným vyhynutím jednoho druhu v historii. Obávají se ale, že něco podobného by se mohlo opakovat i nyní. Globální oteplování může způsobit zvedání hladiny oceánů a už dnes má řada států problém s pitnou vodou. To může do budoucna vyústit ve vážný problém jak pro zvířata, tak pro lidi samotné.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama