Vesmírná loď? Český vědec zjistil, co je zač záhadný vesmírný objekt

Mnozí doufali, že záhadný vesmírný objekt, který byl poprvé pozorován před dvěma lety, může prokázat existenci mimozemské civilizace. Nyní však vše spolehlivě vyvrátil vědec původem z České republiky.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Oumuamua
doporučujeme

Od chvíle, kdy byl poprvé detekován, je mezihvězdný objekt Oumuamua předmětem zájmu vědců. Zatímco někteří se domnívali, že jde o kometu nebo asteroid, mnozí jiní spekulovali i o tom, že může jít i o vesmírnou loď. Teď se konečně přišlo na pravý původ objektu.

Nejnovější studie amerického vědce českého původu Zdeňka Sekaniny, který se narodil v Mladé Boleslavi a vystudoval Univerzitu Karlovu, považuje Oumuamuu za pozůstatek komety.

Podle Sekaniny, který se podobnými objekty zabývá přes 40 let, je Oumuamua jen zbytkem objektu, který do sluneční soustavy vstoupil na začátku roku 2017. Americko-český astronom se opírá i o předchozí výzkumy svých kolegů, které tuto hypotézu potvrzují.

Jak poukazuje ve své studii, zbylý fragment má exotický tvar a některé podivné vlastnosti. Proto někteří astronomové zpočátku vylučovali, že by šlo o kometu. Z pozorování teleskopu VLT ale vyplynulo, že Oumuamua je objekt z kamenného materiálu. Další studie zase prokázala, že záhadný objekt velmi podivně rotuje.

Podle původních předpokladů to mělo značit, že Oumuamua v minulosti kolidovala s jinými objekty. Sekanina ale tvrdí, že podivná rotace je výsledkem rozpadu většího objektu na menší fragmenty.

Sekanina mezi sebou porovnal dvě komety, které se rozpadly v perihéliu. V obou zmiňovaných případech došlo k explozi, z čehož astronom vydedukoval, že Oumuamua neprošla procesem odplyňování, ale naopak jí ovlivnil tlak slunečního záření. Tuto hypotézu navíc potvrzují mnohá pozorování objektu.

Jednoduše řečeno, kdyby se objekt, podobně jako kometa, skládal z mnoha nestálých materiálů (voda, oxid uhličitý, metan), prošel by procesem odplyňování, jak by se blížil Slunci. To se však v případě Oumuamuy nestalo. Rozhodně tedy nejde o uměle vytvořený objekt, což si mnozí určitě přáli.

Sekanina nyní doufá, že na jeho výzkum navážou ještě další studie. Díky nim by se hlavně mohlo zjistit, ze které komety se objekt Oumuamua uvolnil a kdy k rozpadu původního objektu došlo.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planina Nazca vydala tajemství. Objeveno 140 nových obrazců

19.11.2019 08:20 Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 nových obrazců,…

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama