Blíží se katastrofální záplavy? NASA zveřejnila informace, které nás nepotěší

Jeden z největších ledovců na Antarktidě taje mnohem rychleji, než se doposud předpokládalo. Pro civilizaci to může mít fatální důsledky, hladiny oceánů se totiž mohou během následujících dekád zvýšit až o několik metrů.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto.
doporučujeme

Masivní dutinu o velikosti dvou třetin newyorského ostrova Manhattan objevili vědci v antarktickém ledovci. V prohlášení z uplynulé středy to potvrdila NASA s tím, že jí šokuje, jak rychle k rozpadu dochází.

Dutina se nachází ve Thwaitesově ledovci na západě Antarktidy. Ledovec má zhruba velikost amerického státu Florida. Mezeru by zaplnilo 14 miliard tun ledu, který musel roztát během posledních tří let. Sledováním antarktických ledovců chtěli vědci zjistit, jak rychle se zvedají hladiny moří.

Thwaitesův ledovec je jedním z nejhůře dosažitelných míst na planetě Zemi. Podle vědců není možné jej dlouhodobě monitorovat přímo z místa. Proto použil vědecký tým letecké a satelitní záběry.

„Po dlouhá léta jsme se domnívali, že Thwaitesův ledovec není těsně napojen na podloží pod ním. Díky nové generaci satelitů ale konečně můžeme vše vidět v detailu,“ popisuje jeden z autorů studie Eric Rignot.

Podle týmu zadržuje ledovec tolik vody, že by zvedla hladiny světových oceánů o 65 centimetrů. O Thwaitesův ledovec se navíc opírají další sousední ledovce, které by zvedly hladinu o téměř dva a půl metru.

„Pochopení detailů procesu, jak teplejší oceán napomáhá k roztávání tohoto ledovce, je klíčové pro vytvoření modelu zvýšení hladiny světových moří v následujících desetiletích,“ konstatuje Rignot.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planina Nazca vydala tajemství. Objeveno 140 nových obrazců

19.11.2019 08:20 Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 nových obrazců,…

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama