Blíží se katastrofální záplavy? NASA zveřejnila informace, které nás nepotěší

Jeden z největších ledovců na Antarktidě taje mnohem rychleji, než se doposud předpokládalo. Pro civilizaci to může mít fatální důsledky, hladiny oceánů se totiž mohou během následujících dekád zvýšit až o několik metrů.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto.
doporučujeme

Masivní dutinu o velikosti dvou třetin newyorského ostrova Manhattan objevili vědci v antarktickém ledovci. V prohlášení z uplynulé středy to potvrdila NASA s tím, že jí šokuje, jak rychle k rozpadu dochází.

Dutina se nachází ve Thwaitesově ledovci na západě Antarktidy. Ledovec má zhruba velikost amerického státu Florida. Mezeru by zaplnilo 14 miliard tun ledu, který musel roztát během posledních tří let. Sledováním antarktických ledovců chtěli vědci zjistit, jak rychle se zvedají hladiny moří.

Thwaitesův ledovec je jedním z nejhůře dosažitelných míst na planetě Zemi. Podle vědců není možné jej dlouhodobě monitorovat přímo z místa. Proto použil vědecký tým letecké a satelitní záběry.

„Po dlouhá léta jsme se domnívali, že Thwaitesův ledovec není těsně napojen na podloží pod ním. Díky nové generaci satelitů ale konečně můžeme vše vidět v detailu,“ popisuje jeden z autorů studie Eric Rignot.

Podle týmu zadržuje ledovec tolik vody, že by zvedla hladiny světových oceánů o 65 centimetrů. O Thwaitesův ledovec se navíc opírají další sousední ledovce, které by zvedly hladinu o téměř dva a půl metru.

„Pochopení detailů procesu, jak teplejší oceán napomáhá k roztávání tohoto ledovce, je klíčové pro vytvoření modelu zvýšení hladiny světových moří v následujících desetiletích,“ konstatuje Rignot.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama