Co jste možná nevěděli o Ötzim, nejstarší dochované mumii v Evropě

„Ledový muž“ Ötzi byl nalezen v roce 1991 dvojicí turistů v Alpách. Jeho mumie je vůbec nejstarším takto dochovaným pozůstatkem evropského člověka, a proto se mu dostalo velké vědecké pozornosti. Odborníci díky nálezu těla zjistili mnoho zajímavých informací o životě naších předků v době měděné. Zde je několik z nich.

Přidejte svůj názor

ilustrační foto
doporučujeme

Ötzi byl pravděpodobně neplodný. Přestože si vědci nemohou být stoprocentně jistí, naznačují to výsledky jednoho z výzkumů, při němž z mumie extrahovali mitochondriální DNA. U Ötziho přitom byly nalezeny dvě mutace, které jsou spojovány s mužskou neplodností.

Nález mumie přinesl také nové informace o klimatických podmínkách, které v Evropě před více než 5000 lety panovaly. Odborníci při výzkumech zjistili, že zhruba o 1000 let dříve, než Ötzi zemřel, panovaly v oblasti teplé a úrodné podmínky. Před 5 300 lety, v době jeho smrti, však již teploty výrazně poklesly a začaly se tvořit velké ledovce. Právě díky těmto klimatickým podmínkám se mumie dochovala v tak dobrém stavu.

Lékařské prohlídky odhalily také zdravotní problémy, kterými Ötzi trpěl. Žlučové kameny, lymská borelióza nebo zánět dásní mohly podle některých teorií souviset s primitivními tetováními. Pomocí skenování těla se podařilo odhalit 61 jednotlivých kusů a někteří odborníci spekulují, že se jedná o pradávnou formu akupunktury. Podle serveru Listverse se 80 % ztěchto tetování nachází v místech akupunkturních bodů. Pokud mělo tetování skutečně tuto funkci, předběhlo by o 2000 nestarší známé formy léčby zaznamenané v Číně.

Ötzi byl pravděpodobně zkušený bojovník. V roce 2003 byly na jeho oblečení a výbavě nalezeny stopy krve dalších čtyř lidí. Na hlavici jednoho šípu odhalily rozbory DNA zbytky po krvi hned dvou různých lidí, z čehož vědci usoudili, že musel Ötzi cenný šíp z obou obětí po použití vytáhnout. Další krev byla objevena na jeho noži a kabátu. Zatímco v prvních třech případech je zřejmé, že se muselo jednat o jeho protivníky, krevní stopy na kabátu naznačují, že mohl Ötzi táhnout některého poraněného druha.

Teprve po deseti letech od nálezu těla vědci zjistili, jak vlastně ledový muž zemřel. Přestože se nejprve domnívali, že v horách podlehl podchlazení, dnes už je obecně přijímaným faktem, že byl zavražděn. V roce 2001 bylo zjištěno, že má v levém rameni uvízlý hrot šípu. Z dalších šetření vyplynulo, že byl pravděpodobně zastřelen z větší vzdálenosti v době, kdy se cítil v bezpečí.

Ze skutečnosti, že se u mrtvoly našlo všechno cenné vybavení, jako byla měděná sekyra, luk a nůž, ale i kvalitní oblečení a další zásoby, odborníci vyvodili, že motivem nebyla loupež. Vražedný útok tak mohl třeba souviset s předchozí šarvátkou, z níž si ledový muž odnesl několik drobnějších zranění. Co přesně se před více než pěti tisíci lety odehrálo, se však již nikdy přesně nedozvíme.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama