Co jste možná nevěděli o Ötzim, nejstarší dochované mumii v Evropě

„Ledový muž“ Ötzi byl nalezen v roce 1991 dvojicí turistů v Alpách. Jeho mumie je vůbec nejstarším takto dochovaným pozůstatkem evropského člověka, a proto se mu dostalo velké vědecké pozornosti. Odborníci díky nálezu těla zjistili mnoho zajímavých informací o životě naších předků v době měděné. Zde je několik z nich.

Přidejte svůj názor

ilustrační foto

Ötzi byl pravděpodobně neplodný. Přestože si vědci nemohou být stoprocentně jistí, naznačují to výsledky jednoho z výzkumů, při němž z mumie extrahovali mitochondriální DNA. U Ötziho přitom byly nalezeny dvě mutace, které jsou spojovány s mužskou neplodností.

Nález mumie přinesl také nové informace o klimatických podmínkách, které v Evropě před více než 5000 lety panovaly. Odborníci při výzkumech zjistili, že zhruba o 1000 let dříve, než Ötzi zemřel, panovaly v oblasti teplé a úrodné podmínky. Před 5 300 lety, v době jeho smrti, však již teploty výrazně poklesly a začaly se tvořit velké ledovce. Právě díky těmto klimatickým podmínkám se mumie dochovala v tak dobrém stavu.

Lékařské prohlídky odhalily také zdravotní problémy, kterými Ötzi trpěl. Žlučové kameny, lymská borelióza nebo zánět dásní mohly podle některých teorií souviset s primitivními tetováními. Pomocí skenování těla se podařilo odhalit 61 jednotlivých kusů a někteří odborníci spekulují, že se jedná o pradávnou formu akupunktury. Podle serveru Listverse se 80 % ztěchto tetování nachází v místech akupunkturních bodů. Pokud mělo tetování skutečně tuto funkci, předběhlo by o 2000 nestarší známé formy léčby zaznamenané v Číně.

Ötzi byl pravděpodobně zkušený bojovník. V roce 2003 byly na jeho oblečení a výbavě nalezeny stopy krve dalších čtyř lidí. Na hlavici jednoho šípu odhalily rozbory DNA zbytky po krvi hned dvou různých lidí, z čehož vědci usoudili, že musel Ötzi cenný šíp z obou obětí po použití vytáhnout. Další krev byla objevena na jeho noži a kabátu. Zatímco v prvních třech případech je zřejmé, že se muselo jednat o jeho protivníky, krevní stopy na kabátu naznačují, že mohl Ötzi táhnout některého poraněného druha.

Teprve po deseti letech od nálezu těla vědci zjistili, jak vlastně ledový muž zemřel. Přestože se nejprve domnívali, že v horách podlehl podchlazení, dnes už je obecně přijímaným faktem, že byl zavražděn. V roce 2001 bylo zjištěno, že má v levém rameni uvízlý hrot šípu. Z dalších šetření vyplynulo, že byl pravděpodobně zastřelen z větší vzdálenosti v době, kdy se cítil v bezpečí.

Ze skutečnosti, že se u mrtvoly našlo všechno cenné vybavení, jako byla měděná sekyra, luk a nůž, ale i kvalitní oblečení a další zásoby, odborníci vyvodili, že motivem nebyla loupež. Vražedný útok tak mohl třeba souviset s předchozí šarvátkou, z níž si ledový muž odnesl několik drobnějších zranění. Co přesně se před více než pěti tisíci lety odehrálo, se však již nikdy přesně nedozvíme.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelci budou měřit množství plastů v moři, využijí k tomu zvláštní…

20.02.2019 09:25 Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama