Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a paleontologů pod vedením slavného experta Jacka Hornera, jehož práce i osoba se staly předlohou kultovních filmů Jurský park a Jurský svět. A podobně jako v nich, i ve skutečnosti by podle magazínu People měli prehistoričtí tvorové vznikat pod dohledem v laboratořích.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Tyrannosaurus rex byl králem dinosaurů

Uznávaný paleontolog Jack Horner se proslavil objevem několika známých dinosaurů, nyní se pokouší do historie zapsat podruhé. Se svým týmem pracuje na projektu, který má do pěti, nejpozději do deseti let přivést dinosaury zpět k životu.

Ne náhodou je jeho plán podobný tomu ze slavného Spielbergova filmu Jurský park. Jack Horner se totiž stal živoucí předlohou hlavního hrdiny Dr. Alana Granta a i jeho práce inspirovala filmaře. Sám navíc působil jako odborný konzultant snímku, který vznikl na motivy knihy Michaela Crichtona.

Na rozdíl od kultovního filmu ale vědci nepoužívají k replikaci DNA zemřelých prehistorických tvorů komára zataveného v jantaru. V době, kdy film vznikal, sice Horner a jeho tým věřili, že by se podobným způsobem dali dinosauři oživit, dnes už ale ví, že je to nereálné.

DNA totiž postupem času degeneruje a i kdyby se povedlo extrahovat z těla komára krev zvířat, které před 65 miliony let zahubil pád asteroidu, byla by pro vědecké účely nepoužitelná.

Paleontology a genetiky ale napadla jiná myšlenka. Namísto snahy o získání původní DNA jednoduše evoluci obrátí a vrátí ji v čase. Na pomoc si k tomu vzali ptáky, konkrétně kuře.

"Samozřejmě jsou ptáci dinosauři. Takže je prostě musíme opravit, aby vypadali trochu víc jako dinosauři," tvrdí podle magazínu People Horner, který metodu, jak tvory oživit, spatřuje právě v kuřatech. Jejich DNA totiž obsahuje genetické stopy původních dinosaurů.

Nelze se domnívat, že by se naši potomci dočkali skutečného jurského parku, v němž by vedle sebe žili tvorové jako Apatosaurus nebo Tyrannosaurus Rex. Vědci jsou ale přesvědčeni, že jejich metoda obrácené evoluce vytvoří "Chickenosaura" (chicken = kuře angl., pozn. red.), tedy prvního z řady dinosaurů, který vznikne díky jejich současným potomkům.

Těch ostatně na Zemi žije obrovské množství. "Čtyři hlavní rozdíly mezi ptáky a dinosaury jsou: Dlouhé ocasy, paže a ruce - díky evoluci ztratili ocasy a jejich ruce a ruce se změnili v křídla. Čtvrtý je čenich, který se změnil z velociraptorového vzhledu na morfologii zobáků," dodal Horner.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemoc, která lidem trhá maso, nezmizela. Lékaři by měli pacienty testovat…

21.02.2019 13:50 Lepra neboli malomocenství je nemoc, která je považována za stejně vymýcenou, jako například mor.…

Izraelci budou měřit množství plastů v moři, využijí k tomu zvláštní…

20.02.2019 09:25 Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama