Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a paleontologů pod vedením slavného experta Jacka Hornera, jehož práce i osoba se staly předlohou kultovních filmů Jurský park a Jurský svět. A podobně jako v nich, i ve skutečnosti by podle magazínu People měli prehistoričtí tvorové vznikat pod dohledem v laboratořích.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Tyrannosaurus rex byl králem dinosaurů
doporučujeme

Uznávaný paleontolog Jack Horner se proslavil objevem několika známých dinosaurů, nyní se pokouší do historie zapsat podruhé. Se svým týmem pracuje na projektu, který má do pěti, nejpozději do deseti let přivést dinosaury zpět k životu.

Ne náhodou je jeho plán podobný tomu ze slavného Spielbergova filmu Jurský park. Jack Horner se totiž stal živoucí předlohou hlavního hrdiny Dr. Alana Granta a i jeho práce inspirovala filmaře. Sám navíc působil jako odborný konzultant snímku, který vznikl na motivy knihy Michaela Crichtona.

Na rozdíl od kultovního filmu ale vědci nepoužívají k replikaci DNA zemřelých prehistorických tvorů komára zataveného v jantaru. V době, kdy film vznikal, sice Horner a jeho tým věřili, že by se podobným způsobem dali dinosauři oživit, dnes už ale ví, že je to nereálné.

DNA totiž postupem času degeneruje a i kdyby se povedlo extrahovat z těla komára krev zvířat, které před 65 miliony let zahubil pád asteroidu, byla by pro vědecké účely nepoužitelná.

Paleontology a genetiky ale napadla jiná myšlenka. Namísto snahy o získání původní DNA jednoduše evoluci obrátí a vrátí ji v čase. Na pomoc si k tomu vzali ptáky, konkrétně kuře.

"Samozřejmě jsou ptáci dinosauři. Takže je prostě musíme opravit, aby vypadali trochu víc jako dinosauři," tvrdí podle magazínu People Horner, který metodu, jak tvory oživit, spatřuje právě v kuřatech. Jejich DNA totiž obsahuje genetické stopy původních dinosaurů.

Nelze se domnívat, že by se naši potomci dočkali skutečného jurského parku, v němž by vedle sebe žili tvorové jako Apatosaurus nebo Tyrannosaurus Rex. Vědci jsou ale přesvědčeni, že jejich metoda obrácené evoluce vytvoří "Chickenosaura" (chicken = kuře angl., pozn. red.), tedy prvního z řady dinosaurů, který vznikne díky jejich současným potomkům.

Těch ostatně na Zemi žije obrovské množství. "Čtyři hlavní rozdíly mezi ptáky a dinosaury jsou: Dlouhé ocasy, paže a ruce - díky evoluci ztratili ocasy a jejich ruce a ruce se změnili v křídla. Čtvrtý je čenich, který se změnil z velociraptorového vzhledu na morfologii zobáků," dodal Horner.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama