Andrew Wakefield. Muž, kvůli kterému celý svět věří bludu o očkování

Očkování způsobuje autismus. Za touto myšlenkou stojí muž jménem Andrew Wakefield, který vyslovil před 21 lety hypotézu, že vakcíny MMR mohou být velmi nebezpečné. Jeho studie způsobila pořádný otřes. A i když se ukázalo, že studie má zásadní nedostatky, řada lidí dodnes věří spojení mezi očkováním a autismem.

Andrew Wakefield
doporučujeme

V různých diskuzích se i dnes na sociálních sítích dočteme, že očkovat děti je nebezpečné. Paniku odstartoval v roce 1998 britský výzkumník Andrew Wakefield. A i když se později ukázalo, že za Wakefieldovou kritikou MMR vakcíny stál jeho pokus o vydělávání na prodeji jiných vakcín, někteří lidé jsou dodnes přesvědčeni, že měl lékař pravdu. A to i přesto, že Wakefieldova studie byla v roce 2010 zcela stažena, protože obsahovala zásadní chyby.

Kdo je Andrew Wakefield?

Wakefield je bývalý britský lékař a výzkumný pracovník, který stál na počátku moderního hnutí proti očkování. V roce 1985 získal lékařský titul, pak pracoval jako gastrointestinální chirurg se zaměřením na zánětlivá onemocnění střev. Jeho povolení k výkonu praxe bylo nicméně zrušeno a v roce 2010 byl z lékařského rejstříku úplně vymazán poté, co Generální lékařská rada Spojeného království došla k závěru, že jednal nečestně a “zneužíval" vývojově zpožděné dětí tím, že jim prováděl zbytečné a invazivní léčebné postupy. Navíc svůj výzkum prováděl bez schválení etické komise.

Co udělal?

V roce 1995 Wakefield tvrdil, že byl osloven rodiči autistického dítěte se žaludečními problémy. Poté se setkal s dalšími rodinami, které tvrdily, že se u jejich dítěte objevily první známky vývojových postižení poté, co dostalo kombinované očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám vakcínou MMR. Wakefield ve spolupráci s dalšími 12 spoluautory publikoval v  roce 1998 v magazínu The Lancet výzkum založený na případech 12 pacientů, u kterých údajně existovalo spojení mezi očkováním vakcínou MMR, autismem a onemocněním střev.

Wakefield také na následné tiskové konferenci vyzval, aby se způsob očkování vrátit do doby před rokem 1998, kdy se očkovalo proti každé nemoci zvlášť a kdy se nepoužívala kombinovaná vakcína MMR.

Co se stalo po zveřejnění výzkumu?

Jeho výzkum samozřejmě vyvolal obrovský zájem, veřejnost začala být ohledně očkovací látky MMR velmi skeptická. Tehdejší britský premiér Tony Blair ještě víc rozdmýchal vášně, když odmítl komentovat informaci, že jeho syn Leo očkování touto vakcínou nepodstoupil.

Vakcinace látkou MMR ve Spojeném království klesla z 90 procent na 79 procent v roce 2003. proočkovanost ale klesla i v dalších zemích včetně Česka či USA, kvůli čemuž se začal zvyšovat počet případů především nakažených spalničkami.

Velká podvod?

V roce 2004 zveřejnil novinář Sunday Times Brian Deer vyšetřování Wakefieldových dosud nezveřejněných finančních zájmů. Podle zprávy, kterou zveřejnil, bylo mnoho rodin ve Wakefieldově případové studii  součástí soudní žaloby proti výrobci vakcíny MMR. Lékaře navíc financovali advokáti rodin, aby získali důkazy na podporu svých žalob.

Po odhalení těchto informací 10 z 12 spoluautorů studie zveřejněné v magazínu The Lancet odvolalo svou podporu té části studie, která spojovala očkování a autismus. Zbývající dva spoluautoři a Wakefield byli v roce 2007 obviněni Generální lékařskou radou (GCM) z vážného profesního pochybení, což nakonec vedlo k jejich vyloučení z lékařské komory.

Dvanáct let od zveřejnění původní studie a měsíc předtím, než GCM shledala doktora Wakefielda vinným, časopis The Lancet jeho studii stáhl. Editor Richard Horton ji popsal jako „naprosto falešnou" a dodal, že se „cítí podveden".

Deer navíc díky rozhovorům s Wakefieldovámi kolegy a experty zjistil, že vědec měl svoje „plány“. Rok před zveřejněním kontroverzní studie totiž podal patentovou přihlášku na vlastní očkovací vakcínu proti spalničkám. I proto zřejmě na již zmíněné tiskové konferenci burcoval k návratu k očkování proti jednotlivým nemocem. Pokud by patent získal, mohl by na tom pořádně vydělat.

Další studie spojení vakcín a autismus také naznačují, ale..

Například v září 2017 se objevila studie kanadských vědců, kteří tvrdili, že hliníková složka očkovacích vakcín způsobuje u myší „znaky podobné autismu“. Jiní vědci ale poukázali na to, že kanadská studie je plná chyb. Její autoři dokonce falšovali a upravovali data tak, aby vyhovovala jejich tvrzení. Dokonce vytvořili fotomontáže, které ale byly jinými vědci odhaleny jako podvod. Podobných studií bylo víc, i u nich ale byly po podrobném prověření nalezeny chyby.

Wakefield se nevzdává

Wakefield se po tom všem přestěhoval do USA, kde se stal producentem dokumentů o škodlivosti očkování a bojovníkem proti vakcíně MMR. Opakovaně poukazuje, že od zavedení očkování vzrostl počet dětí s diagnostikovaným autismem. Jeho kritici ale oponují, že zvyšující se počet případů spíše souvisí s větším povědomím o poruchách, jako je autismus, díky čemuž dochází k lepší diagnostice než kdy dříve.

Kdo dnes šíří zprávy o škodlivosti očkování?

Hlavní propagátory mýtů o očkovacích látkách jsou dnes podle deníku The Independent zainteresovaní rodiče a zájmové skupiny. Zprávy o údajné škodlivosti očkování se přitom díky internetu dnes šíří více než kdy dřív.

Nedávná studie vědců z Univerzity George Washingtona v USA publikovaná v odborném časopise American Journal of Public Health také ukázala, že dezinformace o očkování šíří na internetu roboti a ruští trollové.

Epidemie spalniček

V současnosti se s epidemií spalniček potýká třeba Itálie, kde se počet nakažených pohyboval v minulých letech v řádu stovek. Loni už to ale bylo skoro pět tisíc případů. Proočkovanost proti spalničkám nicméně klesá i v Česku, protože někteří rodiče odmítají nechat své děti očkovat. V roce 2007 bylo naočkováno zhruba 98 procent dětí do tří let, od té doby ale toto číslo klesá. V roce 2013 byla proočkovanost necelých 89 procent a do roku 2017 klesla pod 84 procent. Loni bylo v Česku zaregistrováno 207 případů onemocnění spalničkami, letos do poloviny února jich bylo už 93.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama