Australští vědci si hrají na Boha? Mají návod, jak měnit oxid uhličitý zpátky v uhlí

Ježíš proměnil vodu ve víno, australští vědci se mu teď snaží vyrovnat. Přišli totiž na návod, jak za určitých podmínek změnit oxid uhličitý opět v uhlí. V případě úspěchu by svým výzkumem napomohli v řešení globálního oteplování.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Uhlí, ilustrační foto.
doporučujeme

Nová technologie vědců z univerzity v australském Melbourne může umožnit proměnu plynného oxidu uhličitého zpátky v uhlí. Návrat skleníkových plynů „do země“ je přitom dlouhodobým snem vědců od chvíle, kdy se potvrdila teorie globálního oteplování.

Už dříve přišli vědci na spoustu zajímavých způsobů, jak s oxidem uhličitým nakládat. Šlo třeba o jímání plynu do podzemních reservoárů a jeho následnou přeměnu na méně nestálý materiál. Takové procesy jsou ale často velice pomalé a drahé, přesto představují jistou naději pro ochranu životního prostředí.

Nová australská technologie je nejen relativně rychlá, ale nevyžaduje ani velký tlak nebo komplikované chemické procesy k přeměně oxidu uhličitého zpátky do pevného skupenství. Vědcům se to však zatím povedlo hlavně za vysokých teplot, což dělá celý proces průmyslově nerentabilním.

„Za pomoci tekutých kovů v roli katalyzátorů jsme dokázali, že je možné změnit plyn zpátky v uhlí za pokojové teploty,“ popisuje chemik Torben Daeneke. „Vedlejším benefitem procesu je schopnost uhlíku mít elektrický náboj, takže by se mohl užívat jako komponent ve vozidlech budoucnosti,“ tvrdí hlavní autor studie.

Vedlejším produktem procesu je i syntetické palivo, které by rovněž mohlo mít další průmyslové využití. Produkty na bázi uhlíku navíc mají potenciál způsobit převrat v elektronice. Australským vědcům tak může jejich technologie přinést v budoucnu i významný finanční profit.

„Ačkoliv musíme provést ještě hodně dalších výzkumů, je to důležitý první krok na cestě ke zpětnému uložení uhlíku v pevném skupenství,“ myslí si Daeneke. Vědci by tak výrazně přispěli k řešení jedné z nejvýznamnějších environmentálních otázek.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící virus děsí vědce. Lék neexistuje, miliardy lidí v ohrožení

09.12.2019 07:38 Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím dnes podle…

Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…

06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…

Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit

05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…

Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy

04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama