Vědci mají znepokojivou zprávu. Dětem hrozí rakovina častěji, než se myslelo

Počet případů onemocnění rakovinou rok od roku roste. Zahraniční vědci teď ale zjistili, že na mnoho případů lékaři nikdy nepřijdou. Výrazně se to týká i dětí, především těch z rozvojových zemí. Výhled do budoucna přitom podle odhadů není nikterak pozitivní.

Děti, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

Nová vědecká studie odkryla znepokojující trend. Necelé polovině dětí na světě, které onemocní rakovinou, není tato nemoc správně diagnostikována, proto se jim nedostane adekvátní péče. Autoři tak volají po zlepšení zdravotnických služeb hlavně v rozvojových zemích třetího světa, kterých se problém nejvíce týká.

„Dětská rakovina je nedostatečně diagnostikována především v jižní Asii a subsaharské Africe,“ konstatují autoři. „Musí tak dojít ke zlepšení zdravotnických systémů a jejich schopnosti přesně diagnostikovat a efektivně pečovat o všechny děti postižené rakovinou,“ dodávají.

Podle odhadů uvedených ve studii onemocnělo rakovinou v roce 2015 necelých 400 tisíc dětí mladších 15 let. Oficiální diagnostická čísla přitom hovoří jen o počtu kolem 224 tisíc. Celých 43 procent případů tak nebylo zjištěno. Zatímco v západní Evropě jde jen o mizivé procento případů, v západní Africe může jít až o 57 %.

Podle autorů studie za to mohou nedostatečné znalosti tamních zdravotníků, kteří často na základě symptomů mylně diagnostikují jiné nemoci jako tuberkulózu nebo malárii. „Šance na přežití rakoviny je v těchto zemích už tak malá, když však dojde ke špatné diagnóze, je prakticky nulová,“ konstatuje jeden z členů týmu Zachary Ward deníku The Guardian.

Studie se zaměřila i na budoucí vývoj této problematiky. Během let 2015 až 2030 onemocní rakovinou dle odhadů 6,7 milionu dětí, necelým 3 milionům z nich ale nebude diagnostikována. Právě druhé zmíněné číslo chtějí autoři studie pokud možno snížit.

Limitem studie byl fakt, že některé země nevedou dostatečné záznamy o pacientech. „Data z registrů dalších zemí by nám pomohla vytvořit si lepší obrázek. Pokud taková data získáme, můžeme zlepšit i naše odhady,“ konstatuje vědecký tým za studií. Její dosavadní výsledky jsou ale už tak dostatečně alarmující.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vrcholí Perseidy, lidé by je měli vyhlížet už dnes po setmění

11.08.2020 17:57 Vrcholí Perseidy, každoroční meteorický roj dosáhne maxima ve středu v 15:00 SELČ. Noc ze středy na…

Nová studie spojuje autismus s užíváním konopí. Odborník nabádá k…

11.08.2020 10:02 Autismus se objevuje u dětí před třetím rokem věku a jedná se o vývojovou poruchu centrální nervové…

Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

09.08.2020 21:45 Aktualizováno V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření…

NASA jako snímek dne opět zveřejní fotku českého astronoma, vznikala dva…

09.08.2020 15:49 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama