Může mít člověk doopravdy zlomené srdce? Vědci přišli s novým objevem

Proč se lidově říká smutku z nešťastné lásky "zlomené srdce"? Na první pohled by se mohlo zdát, že jde pouze o metaforu. Podle studie švýcarských vědců se nejedná o metaforu, ale mnohem spíše o přesný popis specifické fyziologické situace.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Láska, intimnosti, vztahy
doporučujeme

Švýcarští vědci jsou přesvědčení o tom, že traumatická smutná událost v životě může skutečně poškodit lidské srdce. Věnovali se studiu lidí, kteří byli postiženi tzv. syndromem zlomeného srdce, který se projevuje velice podobnými symptomy jako infarkt, ale jedná se o něco jiného.

Vědci jsou přesvědčení o tom, že syndrom vyvolává stresová nebo emocionální situace, jakou může být právě prožitek intenzivního smutku, uvádí se ve studii pro časopis European Heart Journal s tím, že se zatím jedná o velmi málo probádanou záležitost.
Paradoxem je, že spouštěčem syndromu může být i situace, kterou by jsme na první pohled považovali za šťastnou životní událost, ovšem ve výsledku vyvolává obdobný stres jako je svatba nebo nástup do nové práce. Vědci pak zmapovali stejné symptomy.

Co je příčinou? Vědci při pozorování mozku zjistili, že ve zmíněných situacích poklesla komunikace mezi mozkovými centry, která řídí tyto emoční vzruchy a mezi centry ovládající automatické tělesné pochody, jakými je například tlukot srdce.

Joel Rose vedoucí britské organizace Cardiomyopathy UK (kardiomyopatie je skupina chorob, které postihují srdeční sval) pro BBC uvedl: „Jedná se o významnou součást výzkumu, která pomáhá pokročit v našem porozumění hádance jedné přehlížené formě kardiomyopatie.“

Výzkum potvrzuje, že po dlouhou dobu používaná fráze o "zlomeném srdci" je dost možná založena na skutečnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světový problém, statisícům organismů hrozí vyhynutí, tvrdí vědci

23.04.2019 18:04 Půl milionu až milionu druhů rostlin a živočichů by mohlo v budoucnu hrozit vyhynutí, velké části z…

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama