Může mít člověk doopravdy zlomené srdce? Vědci přišli s novým objevem

Proč se lidově říká smutku z nešťastné lásky "zlomené srdce"? Na první pohled by se mohlo zdát, že jde pouze o metaforu. Podle studie švýcarských vědců se nejedná o metaforu, ale mnohem spíše o přesný popis specifické fyziologické situace.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Láska, intimnosti, vztahy
doporučujeme

Švýcarští vědci jsou přesvědčení o tom, že traumatická smutná událost v životě může skutečně poškodit lidské srdce. Věnovali se studiu lidí, kteří byli postiženi tzv. syndromem zlomeného srdce, který se projevuje velice podobnými symptomy jako infarkt, ale jedná se o něco jiného.

Vědci jsou přesvědčení o tom, že syndrom vyvolává stresová nebo emocionální situace, jakou může být právě prožitek intenzivního smutku, uvádí se ve studii pro časopis European Heart Journal s tím, že se zatím jedná o velmi málo probádanou záležitost.
Paradoxem je, že spouštěčem syndromu může být i situace, kterou by jsme na první pohled považovali za šťastnou životní událost, ovšem ve výsledku vyvolává obdobný stres jako je svatba nebo nástup do nové práce. Vědci pak zmapovali stejné symptomy.

Co je příčinou? Vědci při pozorování mozku zjistili, že ve zmíněných situacích poklesla komunikace mezi mozkovými centry, která řídí tyto emoční vzruchy a mezi centry ovládající automatické tělesné pochody, jakými je například tlukot srdce.

Joel Rose vedoucí britské organizace Cardiomyopathy UK (kardiomyopatie je skupina chorob, které postihují srdeční sval) pro BBC uvedl: „Jedná se o významnou součást výzkumu, která pomáhá pokročit v našem porozumění hádance jedné přehlížené formě kardiomyopatie.“

Výzkum potvrzuje, že po dlouhou dobu používaná fráze o "zlomeném srdci" je dost možná založena na skutečnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící virus děsí vědce. Lék neexistuje, miliardy lidí v ohrožení

09.12.2019 07:38 Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím dnes podle…

Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…

06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…

Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit

05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…

Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy

04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama