Umělá inteligence, autonomní systémy, lasery. Americká agentura DARPA má velké plány

Nenápadná výzkumná agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency/Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty) stojí od dob studené války v čele americké vědy. Systém financování vědy agenturou stál i za vznikem internetu. Jaké technologické novinky agentura podpoří letos?

Přidejte svůj názor

USA
doporučujeme

DARPA pomáhá také menším výzkumným projektů, aby ze skrytu laboratorního výzkumu spatřily světlo reálného světa. 

"Malé společnosti jsou zásadní pro rozvoj technologií orientovaných na národní bezpečnost. Tempo vědeckého i technologického výzkumu se celosvětově zvyšuje. Výsledkem je řada nových studijních oborů, které se vytvořily právě z finanční podpory malých výzkumných společností," uvedli představitelé agentury DARPA.

Programy na podporu výzkumu jsou rozděleny do dvou fází. V prvním kole agentura podpoří první fázi výzkumu, která ještě nezahrnuje finální produkt. Pokud žadatelé o peníze z druhé fáze přesvědčí odborníky z agentur, že jejich projekt je vitální a perspektivní, poskočí do další fáze a získá finanční podporu.

Výzkumné týmy si mohou sáhnout až na 251 250 dolarů v prvním kole a 1.65 miliónu dolarů v druhé fázi. Celý systém funguje na hlubokém propojení státní a soukromé sféry.

Jaké jsou oblasti výzkumu, které agentura považuje za nejperspektivnější? Jde o deset oborů, v níž spočívá technologická budoucnost lidstva, jde o výzkum: umělé inteligence, autonomních systémů, komunikačních sítí, kybernetiku, usměrněnou energii (tj. výzkum laserů), hypersoniku, mikroelektroniku, kvantovou vědu, vesmírný výzkum a modernizaci nukleární triády.

Pro laika je výčet oborů hudbou budoucnosti, ale je nutno mít na paměti, že agentura stála nejen na počátku výzkumu, který vedl ke spuštění internetu, ale také například financovala výzkum bezpilotních letounů nebo umělé inteligence.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci varují: Oteplování planety bude mnohem rychlejší, než se…

17.09.2019 13:06 Globální oteplování bude pravděpodobně rychlejší, než se dosud předpokládalo, a nárůst teplot ve…

Trik, který probere mozek? Vědci zveřejnili návod, jak ráno nezaspat

17.09.2019 12:41 Potřebujete se naučit ráno brzy vstávat, ale jste typ, co raději ponocuje? Nebo jste ranní ptáče a…

V 80. letech vytvořili Sověti skutečné zařízení ke "zničení světa“. Rusové…

17.09.2019 10:21 Aktualizováno Kdo viděl doktora Strangelove, určitě rozumí obecnému nápadu „zbraně soudného dne,“ jinýmy slovy -…

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama