Čas plyne ve vesmíru jinak než na Zemi. Na jiných planetách může být rozdíl markantní

Oceňovaný snímek Interstellar nejen že vyvolal mezi mladými lidmi zájem o fyzikální vědy, nakousl ale také řadu věcí, se kterými se současní vědci potýkají. Jednou z nich je různé plynutí času na základě gravitace. Ačkoliv ve filmu bylo jeho vyobrazení příliš přehnané, faktem zůstává, že čas jak ho známe neplyne všude stejně. Naopak.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto

Cestování časem. Jedna z největších záhad, která bude "trápit" lidstvo i v budoucnosti. Existuje spousta teorií, teorii gravitace nevyjímaje, které dokáží vysvětlit cestování časem.

Gravitace vytváří ohyb v časoprostoru, které způsobují, že se objekty pohybují v zakřiveném prostoru. Výsledkem je to, že se díky tomu objekty pohybují rychleji ve srovnání s tím, jak to vidí pozorovatel na Zemi.

Kupříkladu hodiny na vesmírných družicích se liší o 38 mikrosekund od těch na Zemi. Vzhledem k tomu, že pohyb ve vesmíru způsobuje, že čas plyne rychleji, můžeme považovat astronauty za cestovatele časem. I když ten efekt není tak velký.

Otazník pro budoucí pokolení vědců tu však stále visí: Budeme moci cestovat časem tak, jako to dělají lidé ve sci-fi filmech? Podle vědců pravděpodobně zatím nikoliv.

Problém je v tom, že pokud bychom chtěli využít gravitace k cestování časem, pravděpodobně by nás zabila. Jde o jednu z nepřesností, kterou kritici vytýkají například zmíněnému filmu Interstellar.

V něm se planeta Miller nacházela v blízkosti černé díry, a díky tomu se jedna hodina na povrchu rovnala sedmi letům na Zemi. Ve skutečnosti by ale gravitace byla na takové planetě tak silná, že by na ní nic nepřežilo. Přesto, pokud by hypoteticky taková planeta existovala, čas na ní by se od toho který známe my podstatně lišil.

Témata: vesmir | Čas | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Insekticidy ovlivňují IQ lidí v Evropě, vědci přišli s alarmující zprávou

20.03.2019 10:33 Používání chemickým postřiků v zemědělství je doslova dvousečná zbraň. Na jednu stranu se množí…

Prestižní Abelovu cenu získala poprvé žena, učinila průlom v geometrii

19.03.2019 16:21 Prestižní Abelovu cenu za matematiku letos poprvé získala žena - americká matematička Karen…

Obří problém astronautů: Jsou pod útokem zákeřného viru

19.03.2019 15:00 Pří cestování mimo naši planetu je potřeba vyřešit řadu komplikací. Nejedná se jen o technické…

Coca Cola je nejen škodlivá, ale i smrtící. Co s vámi udělají dvě…

19.03.2019 12:03 Výzkumy vědců dlouhodobě ukazují, že pití nejoblíbenějšího nealkoholického nápoje na světě není…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama