Problém odpůrců očkování není odpor k očkování. Začněme je zavírat do vězení

Komentář - Jsou jich tisíce, v globálním měřítku možná miliony. Vědomě ohrožují populaci a porušují zákon. Jsou přesvědčeni o své pravdě, ačkoliv stojí na vylhaných základech, a přestože se nebrání konfrontaci, nelze je žádnými důkazy přesvědčit o opaku. Jsou to odpůrci očkování...a možná by měli sedět ve vězení.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Iron Lungs neboli Železné plíce. V době, kdy neexistovalo očkování proti dětské obrně, byly do těchto sarkofágů umisťovány děti. Na týdny, měsíce, roky nebo na celý život. Takhle vypadal svět, v němž neexistovaly vakcíny. A takhle by mohl opět vypadat.
doporučujeme

Říká se, že by rodiče měli očkovat ty děti, které si chtějí nechat. Drsná průpovídka kolující internetem je v dnešní době odrazem aktuálního stavu společnosti. Nejen české, ale i té zahraniční. Odpůrci očkování (říkejme jim třeba OO, byť v zahraničí používají hezčí spojení anti-vaxx) jsou zkrátka problém, vykazující známky sektářství a fanatismu. A to, s čím lékaři a obecně veřejnost bojuje, není samotný odpor k očkování, ale zaslepenost.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Velká část rodičů, kteří očkování u svých dětí neschvalují, s ním nemá žádnou negativní zkušenost, přinejhorším tu, že jedno z jejich dětí dostalo po aplikování vakcíny například chřipku. Jde pouze o stádovitost, o níž si myslí, že se jí odmítáním očkování brání, opak je ale pravdou.

Nebál bych se v tomto případě použít až slovo fanatismus. Ostatně definice fanatismu tento stav popisuje jako zaslepenost, při níž dotyčný nedbá na fakta a důkazy a je schopen se kvůli dané věci až nepříčetně rozzuřit. Takových lidí najdeme mezi OO mnoho.

Rájem pro tyto konspirační teoretiky, a škodlivost očkování se pohybuje v rovinách konspirační teorie, je internet. Místo, kde se mohou sdružovat, na němž zjistí, že nejsou sami, a...a to je ze všeho nejhorší...kde mohou šířit svůj vliv. Konspirační teorie je totiž živa pouze tak dlouho, dokud jsou živi jejich příznivci, a jejich cílem je, aby se o ní co nejvíce mluvilo. 

To se jim se vzrůstající oblibou sociálních sítí daří. Lidé si zde mohou vyměňovat své názory, zkušenosti, a utvrzovat se v tom, že jejich názor je ten jediný správný a všichni ostatní lžou. V takovém prostředí se pak dočteme, že očkování do těla vpravuje čipy nebo způsobuje autismus. Nepochybuje se o tom, že to je pravda, je naopak potřeba se v tom utvrdit.

Společnost, kde se nepochybuje, ale jedna věc se opakuje tak dlouho, dokud se nestane pravdou v mysli zainteresovaných, moc dobře známe. Říká se jí sekta a je nebezpečná pro členy samotné i pro okolí. Ostatně v historii najdeme spoustu příkladů, co vše dokázalo sektářství napáchat.

Jedním z příznaků sektářství je například absolutní ztráta racionálního uvažování nad realitou v tom smyslu, že člověk ztrácí schopnost argumentovat. Jak už bylo řečeno výše, OO se rádi odkazují na jednotlivé případy, kdy někomu podání vakcíny ublížilo. Sami ale podobný příklad málokdy zažili a jen proto, že se ho někde dočetli nebo ho slyšeli, mu věří.

Stejně tak věří tomu, že studie někdejšího lékaře Andrewa Wakefielda, která údajné problémy s očkováním kombinovanou vakcínou MMR vynesla na povrch, je pravdivá. Málokdo už ale ví, nebo si to alespoň odmítá připustit, že prováděl ne zrovna etické testy na dětech, v případu došlo i na podplácení lékařů, a především to, že jeho jediným cílem bylo vydělat na důvěřivých lidech, které svou studií oblbnul. Wakefield chtěl totiž zbohatnout na vlastní vakcíně, kterou si chtěl nechat patentovat, proto napadnul ty stávající.

Paul Alexander - poslední přeživší dětské obrny. Železných plic se nikdy nezbaví. (7:08) | zdroj: YouTube

Pro OO je samozřejmě zmíněná studie posvátná jako bible, čím se liší od řady dalších studí, které škodlivost očkování nikdy neprokázaly, ale vysvětlit neumí. Proč je jeden výzkum pravdivý a jiné ne? Na to racionálně už nikdo neodpoví. Nehodí se to totiž do krámu. Proč? Protože to vůbec není o výzkumech a lékařích. Jen o tom utvrdit se ve vlastním názoru v domnění, že se jako členové revolty bouří proti stádovitosti společnosti.

Občas ale ona stádovitost není úplně na škodu. Kdyby v tomto případě fungovala, pravděpodobně bychom už spalničky vymýtili, stejně jako  příušnice nebo dávivý kašel. Problémem totiž nejsou pouze spalničky. Mluví se o nich nejvíce, ale vrací se i mnoho dalších nemocí. A to, že jen v Česku se některými z nich za první dva měsíce letošního roku nakazilo tolik lidí za celý loňský rok, je zarážející.

Smyslem tohoto textu ale není rozebírat, jestli vakcíny škodí zdraví nebo ne. To totiž není jádrem problému, tím je již zmíněná zaslepenost. Autismus je nemoc pravděpodobně vrozená, OO ale přesto budou věřit tomu, že ji způsobuje očkování, byť se to nikdy neprokázalo. A ačkoliv rádi říkají "přesvědč mě o opaku", není jak. A oni to sami moc dobře ví. Žádnými důkazy se přesvědčit nenechají. Nechtějí.

Je potom otázkou, jestli by se neměli OO stavět před soud a případně i zavírat. Pokud budu jezdit po městě rychlostí 90 km/h, ohrožuji tím sebe, ale i okolí. V čem se to z hlediska principu liší v tom, když rodiče své děti nenechají očkovat? Nehledě na to, šířit či napomáhat šíření infekčních nemocí je trestné. A očkování samotné také ukládá zákon.

Ten ostatně dále uvádí následující: "Pravidelná očkování se provádějí k zamezení vzniku a šíření závažných infekčních onemocnění s vysokým rizikem dalšího epidemického šíření v kolektivech a život ohrožujících infekčních onemocnění, s ohledem na doporučení Světové zdravotnické organizace a Evropského střediska pro kontrolu nemocí." Co z toho vyplývá? Že OO se podílejí na šíření infekčních onemocnění. A nezřídka smrtelných.

Problém odpůrců očkování není v odporu k očkování. Je ve fanatickém obhajování vylhané myšlenky v souvislosti se ztrátou schopnosti připustit si fakta kvůli obavám ze stádovitosti. Očkování možná může způsobit komplikace, jeho výhody ale převažují, a je jisté, že neočkování komplikace způsobí ne možná, ale určitě.

Jen málokdo si ale dokáže představit, jak strašné. Přitom ani tady nemusíme pro příklad chodit daleko, očkování s námi totiž není odjakživa. Před jeho vynálezem byly například děti trpící dětskou obrnou zavírány do obrovských kovových sarkofágů, v nichž musely trávit měsíce, roky nebo celý život. Nemohly se pohnout, nemohly téměř vůbec ven. Chladná děsivá kovová konstrukce jim zajišťovala dýchání. A ony celé dny jen ležely, uzavřené ve vlastních myšlenkách. 

To je poměrně nedávná minulost. Děsivá a díky očkování zapomenutá, proto se o ní dnes nemluví. Možná je to ale i budoucnost. Protože přesně takhle by vypadal svět, po kterém odpůrci očkování prahnou. Tedy alespoň pro ty, kteří by přežili vlny jiných infekčních nemocí.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivné šíření koronaviru. Nová studie ukázala, co se děje před samotnou…

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Experti v nové studii potvrdili, že k šíření koronavirus dochází i bez toho, aby měl jeho nositel…

Karanténa nebo promoření? Omezení vycházení je bez vakcíny časovaná bomba

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Část Česka se začíná přiklánět k metodě promoření obyvatelstva koronavirem. Podobnou strategii…

Nošení rukavic vás neochrání, nepomáhá ani v obchodě, tvrdí vědci

06.04.2020 21:06 Nošení jednorázových rukavic v obchodě. Tak zní jedno z ochranných opatření Ministerstva…

Proč covid-19 zabije i některé mladé lidi? Záhada

06.04.2020 14:56 Když se 30letý Američan Ben Luderer začal cítit špatně, nebylo to pro něj překvapení. Jen o několik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy