Vědci po desítkách let zjistili, proč je Antarktida zelená

Ačkoliv se Antarktidě přezdívá "bílý kontinent", ve skutečnosti hraje vícero barvami. Kromě bílé barvy na něm najdeme i modrou a z nepochopitelného důvodu i zelenou. Nyní se však zdá, že vědci této podivné barvě přišli na kloub. Informoval o tom magazín Journal of Geophysical Research: Oceans.

Přidejte svůj názor

Zelené ledovce na antarktidě
doporučujeme

Na Antarktidě se kromě bílých plání a modré vody nachází i zelené ledovce. Ty vědcům dlouhé desítky let mátly hlavu. Nikdo totiž nevěděl, kde berou svoji zelenou barvu.

Pátrání po příčině zeleného zabarvení ledovců přitom sahá až do roku 1988. Vědec Stephen Warren z Washingtonské univerzity dokonce vylezl na jeden z nich, aby si ho mohl blíže poohlédnout. Zjistil, že kromě zelené barvy se vyznačují tím, že nemají žádné vzduchové bubliny.

Díky tomu se domníval, že zelené ledovce pravděpodobně netvoří led. Odebrané vzorky ale ukázaly, že zbarvení způsobuje pouze a jedině mořský led. Jak je to možné ale nikdo nevěděl.

Běžně zbarvený bílý led s modrým odstínem měl navíc stejné složení jako led zelený. Tím se vyloučila teorie o znečištění a vědci se ocitli opět na začátku.

Oceánografka Laura Herraizová Borreguerová z University of Tasmania ale zjistila, že v jedné věci se struktura ledu přece jen liší. Odebrané vzorky totiž obsahovaly 500 krát více železa ve srovnání s ostatními vzorky.

Vědci nakonec připustili, že obsah železa může přispívat ke smaragdovému zabarvení, nedokázali ale zjistit, odkud se železo v ledu bere.

Nyní přišli s teorií, že za vším stojí ledový prášek, který do sebe nasává erozní složky. Tímto způsobem se železo dostává do oceánu a následně se smísí s ledem a zabarví ho.

Železo je přitom klíčovou složkou fytoplanktonu, na kterém je závislých mnoho živočišných druhů. Podle expertů se tak dostává z pevniny do oceánu a následně uvízne pod mořským ledem.

Tím ale proces nekončí. Jakmile povrchový led roztaje z ledovce se uvolňuje oxid železa, který se dostává do dalších částí oceánů. Díky tomu je role zelených ledovců mnohem důležitější, než si vědci dosud mysleli. Prakticky na nich závisí život mnoha živočišných druhů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Nejzáhadnější místo světa vědcům vyráží dech. Ženy samovolně mutují v muže

21.07.2019 11:23 Vesnice Salinas v Dominikánské republice je jediné místo na světě, kde se dívky v průběhu dospívání…

50 let od přistání na Měsíci: Skutečně po něm lidé chodili?

20.07.2019 11:53 Na dnešek připadlo významné výročí - uplynulo přesně 50 let od přistání Američanů na měsíci. Nebo…

Před 50 lety lidstvo poprvé přistálo na Měsíci

20.07.2019 09:27 V dobývání vesmíru, v němž před více než půlstoletím soupeřily USA a Sovětský svaz, měla zprvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama