Řezal hlavy psům a držel je naživu. Je nejodpornější oceněný pokus v dějinách podvrh?

V komunistickém Sovětském svazu proběhla řada výzkumů. Některé z nich probíhaly v režii Sergeje Brukhoněnka, jehož cílem bylo prozkoumat zvířecí fyziologii za hranicemi lidského poznání. Ve 30. letech minulého století prováděl neetické výzkumy na zvířatech, při kterých usekával psí hlavy nebo experimentoval s odsáváním krve. Nejpozoruhodnější na tom bylo, že i brutálně zmrzačená zvířata držel naživu.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Uřezaná hlava psa, která zůstala naživu.

Brukhoněnko, vědec ruského původu, který sestrojil první přístroj nahrazující funkci srdce a plic, od roku 1929 do roku 1937 prováděl jeden z nejsurovějších experimentů v historii. Jeho výzkum spočíval v tom, že biologové pod jeho vedením usekávali psům hlavy a pokoušeli se je držet naživu i bez těla.

Většina světa o těchto pokusech nic netušila. Veřejnost se o zvířecích experimentech dozvěděla o desetiletí později. V tu dobu se do Velké Británie dostaly filmové pásky, na nichž byly tyto pokusy natočené. Na snímcích bylo vyobrazeno, že se výzkum skutečně povedl – hlava se hýbala a přitom byla od těla zvířete oddělena.

Experiment vyvolal mnoho reakcí, avšak převážně odpor. Nejenom, že doktor Brukhoněnko svými pokusy porušoval veškeré etické zásady, ale vědecký výsledek působil nedůvěřivě. Řada odborníků se shodla na tom, že natočený snímek je podvod, neboť psí hlava se nemůže pohybovat zcela bez pomoci svalů.

Pokus byl dokonce předveden i ruskému ministru školství AV Lunacharskému a několika mezinárodním vědcům, mezi nimi profesorovi Haldanovi ze Spojeného království. Později se ukázalo, že video nebylo smyšlené. Doktor skutečně dokázal udržet psí hlavu naživu, ale pouze na pár minut.

UPOZORNĚNÍ! NÁSLEDUJÍCÍ VIDEO NENÍ VHODNÉ PRO CITLIVÉ OSOBY A PRO OSOBA MLADŠÍ 18 LET!

Je nejodpornější pokus v dějinách podvrh? (9:42) | zdroj: YouTube

Usekávání psích hlav nebyl jediným Brukhoněnkovým pokusem, který na zvířatech prováděl. Dále experimentoval s odsáváním krve – z živého psa nejprve odčerpal veškerou krev a pak ji do těla znovu napumpoval. Pokusní psi často přežili se závažnými následky, ačkoliv měli minimální šancí na přežití.

Další kontroverzní výzkum, který doktor prováděl, byl prováděn na lidech. Pokusil se například oživit muže, který spáchal sebevraždu jen o tři hodiny dříve. Tělo mrtvého muže se sice pomalu zahřálo, ale "oživení" trvalo pouhé dvě minuty.

Veškeré vědecké pokusy dopadly fiaskem. Po veškerých negativních ohlasech týkající se nemorálních zásad, Brukhoněnkův tým své výzkumy uzavřel. Ani neměl žádné následníky, kteří by v experimentech pokračovali. Po smrti se doktorova snaha dočkala uznání ve formě Leninova řádu.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Insekticidy ovlivňují IQ lidí v Evropě, vědci přišli s alarmující zprávou

20.03.2019 10:33 Používání chemickým postřiků v zemědělství je doslova dvousečná zbraň. Na jednu stranu se množí…

Prestižní Abelovu cenu získala poprvé žena, učinila průlom v geometrii

19.03.2019 16:21 Prestižní Abelovu cenu za matematiku letos poprvé získala žena - americká matematička Karen…

Obří problém astronautů: Jsou pod útokem zákeřného viru

19.03.2019 15:00 Pří cestování mimo naši planetu je potřeba vyřešit řadu komplikací. Nejedná se jen o technické…

Coca Cola je nejen škodlivá, ale i smrtící. Co s vámi udělají dvě…

19.03.2019 12:03 Výzkumy vědců dlouhodobě ukazují, že pití nejoblíbenějšího nealkoholického nápoje na světě není…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama