Řezal hlavy psům a držel je naživu. Je nejodpornější oceněný pokus v dějinách podvrh?

V komunistickém Sovětském svazu proběhla řada výzkumů. Některé z nich probíhaly v režii Sergeje Brukhoněnka, jehož cílem bylo prozkoumat zvířecí fyziologii za hranicemi lidského poznání. Ve 30. letech minulého století prováděl neetické výzkumy na zvířatech, při kterých usekával psí hlavy nebo experimentoval s odsáváním krve. Nejpozoruhodnější na tom bylo, že i brutálně zmrzačená zvířata držel naživu.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Uřezaná hlava psa, která zůstala naživu.
doporučujeme

Brukhoněnko, vědec ruského původu, který sestrojil první přístroj nahrazující funkci srdce a plic, od roku 1929 do roku 1937 prováděl jeden z nejsurovějších experimentů v historii. Jeho výzkum spočíval v tom, že biologové pod jeho vedením usekávali psům hlavy a pokoušeli se je držet naživu i bez těla.

Většina světa o těchto pokusech nic netušila. Veřejnost se o zvířecích experimentech dozvěděla o desetiletí později. V tu dobu se do Velké Británie dostaly filmové pásky, na nichž byly tyto pokusy natočené. Na snímcích bylo vyobrazeno, že se výzkum skutečně povedl – hlava se hýbala a přitom byla od těla zvířete oddělena.

Experiment vyvolal mnoho reakcí, avšak převážně odpor. Nejenom, že doktor Brukhoněnko svými pokusy porušoval veškeré etické zásady, ale vědecký výsledek působil nedůvěřivě. Řada odborníků se shodla na tom, že natočený snímek je podvod, neboť psí hlava se nemůže pohybovat zcela bez pomoci svalů.

Pokus byl dokonce předveden i ruskému ministru školství AV Lunacharskému a několika mezinárodním vědcům, mezi nimi profesorovi Haldanovi ze Spojeného království. Později se ukázalo, že video nebylo smyšlené. Doktor skutečně dokázal udržet psí hlavu naživu, ale pouze na pár minut.

UPOZORNĚNÍ! NÁSLEDUJÍCÍ VIDEO NENÍ VHODNÉ PRO CITLIVÉ OSOBY A PRO OSOBA MLADŠÍ 18 LET!

Je nejodpornější pokus v dějinách podvrh? (9:42) | zdroj: YouTube

Usekávání psích hlav nebyl jediným Brukhoněnkovým pokusem, který na zvířatech prováděl. Dále experimentoval s odsáváním krve – z živého psa nejprve odčerpal veškerou krev a pak ji do těla znovu napumpoval. Pokusní psi často přežili se závažnými následky, ačkoliv měli minimální šancí na přežití.

Další kontroverzní výzkum, který doktor prováděl, byl prováděn na lidech. Pokusil se například oživit muže, který spáchal sebevraždu jen o tři hodiny dříve. Tělo mrtvého muže se sice pomalu zahřálo, ale "oživení" trvalo pouhé dvě minuty.

Veškeré vědecké pokusy dopadly fiaskem. Po veškerých negativních ohlasech týkající se nemorálních zásad, Brukhoněnkův tým své výzkumy uzavřel. Ani neměl žádné následníky, kteří by v experimentech pokračovali. Po smrti se doktorova snaha dočkala uznání ve formě Leninova řádu.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

16.06.2019 22:01 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

McConaughey nebo Culkin? Kariéru předpoví algoritmus

16.06.2019 14:50 Vrchol kariéry Macaulaye Culkina přišel brzy, Jane Lynchová se dostala na výsluní před padesátkou a…

Války o vodu a ropu? Svět má mnohem větší problém, chybí mu jiná surovina

15.06.2019 21:44 Aktualizováno Na první pohled se zdá, že písek je ta nejobyčejnější věc na světě. Realita je však jiná. Jedná se…

Další tajemství mozku odhaleno. Co všechno dokáže spánek?

15.06.2019 14:29 Výkonnost paměti závisí částečně na době a kvalitě spánku. Kdo nikdy nezažil probdělé noci před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama